Produkty

Farby na plamy i zacieki

Farby na plamy i zacieki

Nawet niewielkie plamy na ścianie czy suficie będą skutecznie szpeciły każde pomieszczenie. Niektóre z nich możemy zmyć za pomocą ciepłej wody i łagodnego detergentu, inne natomiast są znacznie trudniejsze do usunięcia. Jak radzić sobie z zaplamieniami na powierzchniach ścian i sufitów?

poplamiona ściana w kuchniOdpowiedzią na to pytanie są specjalne preparaty, przeznaczone właśnie do tuszowania trudnych do usuwania plam, do których należą szczególnie ślady po tłuszczu, sadzy, nikotynie czy zaciekach. Tego typu pozostałości nie tylko rzucają się w oczy, zaburzając estetykę wnętrza, ale także osłabiają przyczepność tradycyjnych powłok malarskich, a nawet mogą przez nie przebijać. Takie plamy możemy wstępnie usunąć, posiłkując się np. mydłem malarskim. W następnej kolejności wymagają pokrycia ich odpowiednim preparatem. Jakim?

Na rynku znajdziemy farby o właściwościach izolujących tego typu plamy. Większość takich preparatów służy jako podkład gruntujący, którego zadaniem jest także wzmocnienie podłoża. Niektóre z nich można stosować również jako warstwę ochronno-dekoracyjną. Dostępne są w kolorze białym, jednak za pomocą odpowiednich pigmentów czy past koloryzujących łatwo nadamy im wybrany przez nas odcień. Jeszcze jedną właściwością preparatów na plamy i zacieki jest fakt, że zabezpieczają malowane nimi podłoża przed działaniem wilgoci, chroniąc je tym samym przed rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Farby na plamy i zacieki można nakładać w dwóch warstwach – zdarza się, że dopiero wtedy skutecznie zakrywają plamę, umożliwiając skutecznie odnowienie powierzchni. Wśród tego typu produktów znajdują się farby wodorozcieńczalne, alkidowe czy akrylowe. W zależności od właściwości danego środka, może on być stosowny do pokrywania różnego typu powierzchni, łącznie z drewnem, cegłą, betonem czy płytami kartonowo-gipsowymi. W tym wypadku preparat gruntujący należy dobrać odpowiednio do rodzaju farby, jaką chcemy następnie pomalować farba na plamy i zaciekipodłoże.

Należy również pamiętać, że farb na plamy i zacieki powinniśmy używać zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. W większości wypadków niezbędne będzie właściwe przygotowanie podłoża, szczególnie usunięcie starych powłok wykończeniowych oraz odpylenie i osuszenie powierzchni, a czasem również przetarcie plam papierem ściernym albo wyszorowanie ich stalową szczotką (np. w przypadku śladów rdzy).

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich
Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przy...
Czytaj więcej

Rodzaje wałków do malowania

Rodzaje wałków do malowania
Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Farby na plamy i zacieki