LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Folia budowlana poza placem budowy – kiedy może się przydać?

Folia budowlana jest nieodłącznym wyposażeniem każdej ekipy budowlanej. Jej zastosowanie jest jednak o wiele szersze i bardziej uniwersalne, dlatego nie ogranicza się tylko do placów budowy. Jest to przedmiot, który może być przydatny dla każdego z nas, ponieważ potrafi być niezastąpiony nawet przy prostych remontach, pracach wykończeniowych i wielu innych, domowych sytuacjach. Przyjrzyjmy się nim i zobaczmy, dlaczego warto mieć zapas folii budowlanej w swoich domach!

Czym jest i czym cechuję się folia budowlana?
folia budowlana

Folia budowlana jest materiałem, który jest wykorzystywany przy każdym remoncie czy na każdym placu budowy. Podstawowym jej zadaniem jest zapewnienie ochrony przedmiotom lub powierzchniom w czasie wykonywania prac budowniczych, remontowych. Folie chronią nie tylko przed wilgocią, ale również przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Dzięki ich zastosowaniu ograniczamy przedostawanie się pyłu i zabrudzeń do miejsc, które mają pozostać wolne od wykonywanych prac, a także chronimy meble, podłogę czy inne obiekty i powierzchnie przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

 

Folie budowlane są z reguły wykonane z polietylenu – czasami transparentnego, czasami czarnego. Ich struktura jest zwarta i wytrzymała – nie powinny być łatwe do rozdarcia.Ponieważ folia zrobiona jest z różnych materiałów, posiada różną grubość, kolor czy właściwości, dlatego warto przyjrzeć się temu, jakie są podstawowe rodzaje folii budowlanych i kiedy mogą być one dla nas użyteczne. 

 

Folia ochronna

Jej głównym celem - jak sama nazwa wskazuje-  jest ochrona przed zanieczyszczeniem, pyłami, kurzem czy wilgocią oraz wodą. Zazwyczaj ma ona czarny kolor. Ze względu na swoją uniwersalność zastosowanie znajduje zarówno na placach budowy, jak i na co dzień w zwykłych domach. Dzięki niej zabezpieczyć można sprzęty i przedmioty przed wilgocią, pyłem czy farbą, w trakcie podstawowych prac remontowych. 

 

Folia izolacyjna

Jest to rodzaj folii budowlanej, który znajduje zastosowanie głównie na placach budowy. Przyda się wszędzie, gdzie powstają różnego rodzaju izolacje, czy jako warstwa wodochronna. Uniemożliwia ona rozwój grzybów oraz zwilgotnienie i gnicie materiałów izolacyjnych.

 

Folia bąbelkowa

Dość specyficznym rodzajem, ale wartym wyróżnienia, folii ochronnych jest folia bąbelkowa. Jest to folia, z którą mamy najczęściej do czynienia, ponieważ często używana jest jako element ochronny w przesyłkach czy podczas przewożenia sprzętu i cennych przedmiotów o większych gabarytach..

Do czego przydatna może być folia budowlana w naszych domach?
folia do donicy

Jak już zostało wspomniane folia budowlana to materiał ochronny o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. W domach najczęściej używana jest ona w trakcie malowania, dlatego bardzo często mówi się o niej jak o folii malarskiej. Dzięki takiej folii zapewniamy ochronę przed zabrudzeniem farbą powierzchni, przedmiotów oraz sprzętu w naszych domu. 

 

Folia ochronna służyć może za płachtę ochronną dla naszych mebli oraz sprzętu, dzięki czemu - przygotowując się do malowania pomieszczenia - nie musimy go całkowicie opróżniać. Zapewniamy sobie oszczędność czasu, ale także unikamy niepotrzebnego wysiłku. Przed malowaniem warto pokryć podłogi nawet cienką warstwą folii ochronnej, dzięki czemu unikniemy zabrudzenia naszych paneli czy płytek. 

 

Zanim przystąpimy do przemalowywania powierzchni w naszym domu, warto nabyć zapas solidnej taśmy, która posłużyć może zarówno do montażu folii ochronnej, jak i sama w sobie służyć może za warstwę ochronną.

Jakie jest inne wykorzystanie folii budowlanej?

Do jakich innych codziennych czynności przydać się może folia budowlana?

 

  • Dobrze działa jako płachta dla naszych mebli, czy sprzętu, którego nie używamy. Dzięki temu przedmioty składowane w piwnicach czy na strychach naszych domów chronione są przed kurzem oraz wilgocią, co spowalnia proces ich niszczenia. Jeśli posiadamy domek letniskowy, to warto na czas naszej nieobecności zakrywać wszystkie meble warstwą folii ochronnej.

 

  • Folia budowlana świetnie sprawdzi się przy wszystkich pracach wykończeniowych czy remontowych. Swoje zastosowanie znajduje nawet przy tak drobnych czynnościach, jak powieszenie obrazu czy lustra. Dzięki folii możemy zakryć wszystkie powierzchnie oraz przedmioty w czasie naszych prac, w efekcie czego unikamy później długiego i mozolnego sprzątania. Powłoka ta chronić będzie przed zabrudzeniem oraz pyłkami.

 

  • Inne, mniej popularne zastosowanie folia budowlana może mieć w naszej kuchni. Niektóre potrawy potrafią być wyjątkowo nieprzyjemne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości w naszych pomieszczeniach. Dodatkowo plamy po niektórego rodzaju produktach, są bardzo trudne do pozbycia się. Dzięki rozłożeniu nawet cienkiej warstwy folii ochronnej przed przypadkowymi zabrudzeniami chronimy swoje ściany i blaty.

 

  • Wspomnianym już sposobem wykorzystania folii budowlanej jest zabezpieczanie przedmiotów i sprzętów w trakcie ich przewożenia. Takie zastosowanie przydatne jest nie tylko w trakcie przeprowadzki, ale nawet gdy chcemy bezpiecznie przewieźć jakąś rzecz do znajomych czy rodzinny. Przykładowo folia taka posłużyć może za ochronną warstwę dla delikatnej rzeczy, którą chcemy podarować komuś na prezent, a boimy się, że może się uszkodzić w trakcie podróży. Folia szczególnie bąbelkowa, ale nie tylko, jest też nierozłącznym elementem przy wysyłce paczek. 

  • Folia budowlana doskonale zabezpieczy powierzchnie przed klejem, farbami, tłuszczem, sprayem czy innymi ubocznymi produktami podczas różnego rodzaju zajęć kreatywnych i hobbystycznych. Nawet, gdy zajmujemy się renowacją mebli na zewnątrz, warto robić to na rozłożonej na trawie, tarasie czy chodniku folii.

Wykorzystanie folii budowlane w ogrodzie
folia czarna

Folia budowlana, dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, przydatna może być nawet w naszych ogrodach. Jest to głównie zasługa jej wodoodpornych właściwości. Jeśli posiadamy altanę lub w ogrodzie mamy meble, które trudno schować szybko przed deszczem bądź gradem, to folia budowlana może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej możemy stworzyć warstwę ochronną dla naszych mebli ogrodowych w sytuacjach awaryjnych lub przy braku profesjonalnych pokrowców.  Innym pomysłowym wykorzystaniem folii budowlanej w naszych ogrodach jest wykładanie nimi donic ogrodowych. Czarna mocna i trwała folia zabezpiecza skutecznie przed przenikaniem wody i pozwala utrzymać rośliny w odpowiednim stanie.. 


Na koniec warto wspomnieć o folii jako elemencie do tworzenia oczek wodnych. Wykładając nimi nasze oczka wodne, pamiętać musimy jednak, że folia ta musi być wyjątkowo trwała i odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Dobrym wyborem mogą być folie budowlane wykonane z polietylenu, które zapewnią skuteczne działanie na wiele sezonów.