Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Glina we wnętrzach – sposób na wykończenie ścian

Glina to materiał budowlany, który wraca. Był stosowany w starożytności i przez wieki sprawdzał się doskonale. W czasach obecnych o glinie jednak zapomniano. Stosunkowo niedawno odkryto ją na nowo i zaczęto cenić za jej doskonałe właściwości i niskie koszty eksploatacji. Za pomocą gliny możemy także wykańczać ściany wewnątrz budynków.

Kiedy możemy wykończyć ściany gliną?

Glina jest dość ciężkim materiałem, dlatego podłoże, na które ją kładziemy, powinno być mocne. Jednak na większości materiałów, z których wznoszone są współcześnie ściany, taki tynk możemy położyć. Glinę wykorzystamy więc do wykończenia ścian z pustaków ceramicznych, cegieł, betonu zwykłego i komórkowego. Położymy ją również z sukcesem na inne tynki – wapienne i cementowe. Gliniany tynk stosuje się również na takie podłoże, jak wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli budujemy dom ekologiczny, glinę położymy także na siatki podtynkowe z juty i trzciny.

small-gliniana-scianasmall-gliniana-scianasmall-gliniana-scianasmall-gliniana-sciana

Gliniane ściany

Tynkowanie gliną ma wiele zalet – jest łatwe i tanie, a także zapewnia utrzymanie we wnętrzach optymalnej wilgoci. Glina doskonale izoluje ściany od zimna i ciepła, jak również od hałasu. Takie tynki mają to do siebie, że się nie starzeją i są całkowicie odnawialne. Dzięki wykończeniu ściany gliną możemy nadawać jej dowolne kształty – na przykład obłe – a także fakturę. Takie powierzchnie mogą być zarówno chropowate, jak i gładkie. Naturalny kolor gliny jest ciepły i  przyjemny. Tynk z gliny nie wymaga od nas dalszego wykańczania, a co więcej, zaleca się nawet pozostawienie go w naturalnym stanie. Możemy jednak użyć również gliny barwionej. Na rynku dostępne są gliniane tynki białe, żółte, czerwone, zielone czy brązowe.

Odwracalny proces wiązania tynków glinianych

Glina jest specyficznym materiałem, który przez setki lat utrzymuje swe pierwotne właściwości. Jeśli chcemy, aby nasza ściana wyglądała inaczej, możemy niezliczoną ilość razy odmieniać już obecne wykończenie tynkiem glinianym. Modyfikuje się go za pomocą moczenia, ale można również zbić całkowicie, wymieszać z wodą i kłaść na nowo – również w innym miejscu. Tam, gdzie ściana jest narażona na dużą ścieralność, można swobodnie wzmocnić tynk za pomocą rozdrobnionych roślin – trawy, ziół czy słomy.

Szpachla_Comensal_trapezowa_nierdzewna_do_kleju_zab_castoramaSzpachla_Comensal_trapezowa_nierdzewna_do_kleju_zab_castoramaSzpachla_Comensal_trapezowa_nierdzewna_do_kleju_zab_castoramaSzpachla_Comensal_trapezowa_nierdzewna_do_kleju_zab_castorama