Produkty

Gwintowanie otworów i prętów

Gwintowanie otworów i prętów

Gwintowanie pozwala nam uzyskać nacięcia, w które (lub na które – w przypadku prętów) możemy następnie nakręcić śrubę. Jak to zrobić? Podpowiadamy dokładnie w poniższym artykule.

gwintowniki ręczneNiezbędne wyposażenie

Istotny w tym przypadku jest wybór metody gwintowania, która może być ręczna lub mechaniczna. Takie same będą też nasze podstawowe narzędzia, a więc tak zwane gwintowniki.

Jeśli zdecydujemy się na gwintowanie ręczne, powinniśmy wyposażyć się w specjalny uchwyt oraz współpracujące z nim gwintowniki proste. Pierwszy z nich, nazywany narzynakiem, posiada jedno nacięcie i jest używany na początku pracy. Drugi, nazywany zdzierakiem, to gwintownik pośredni, który posiada dwa nacięcia. Trzeci, nazywany wykańczakiem, to element nie posiadający nacięć, zgodnie z nazwą wykańczający obróbkę.

Jeśli zaś zdecydujemy się na gwintowanie mechaniczne, powinniśmy wyposażyć się w wiertarkę oraz specjalne gwintowniki maszynowe – proste lub skrętne. Różnią się one od gwintowników ręcznych tym, że jako pojedyncze elementy są w stanie wykonać od początku do końca odpowiednie nacięcie. Gwintowniki proste umożliwiają wykonanie gwintów przelotowych, zaś skrętne służą do tworzenia gwintów o otworach zarówno przelotowych, jak i nieprzelotowych.

Gwintowanie wewnętrzne a zewnętrzne

Nasza praca będzie zależna również od rodzaju wykonywanego przez nas gwintu. Gwintowanie wewnętrzne to nic innego jak wykonywanie nacięcia w przygotowanym do tego otworze. Gwintowanie zewnętrze to z kolei wykonywanie nacięcia na prętach. W pierwszym przypadku podstawą naszej pracy będzie wywiercenie otworu o średnicy odpowiadającej średnicy gwintu. Kluczowy jest tutaj zatem wybór właściwej średnicy wiertła, czego dokonujemy zgodnie z tabelą gwintów i średnic wierteł. W przypadku gwintowania prętów konieczne jest zastosowanie specjalnych narzynek, które nakładamy na obrabiany materiał. Tutaj z kolei średnica gwintu musi być dopasowana do średnicy pręta.

Gwintownica elektryczna do rur DedraGwintujemy otwory!

Zadanie to rozpoczynamy od wywiercenia otworu w pożądanym przez nas miejscu. Zanim przystąpimy do obróbki, otwór ten należy uprzednio posmarować specjalnym olejem do gwintowania (maszynowym). Następnie mocujemy kolejno opisane wcześniej gwintowniki proste w czworokątnym uchwycie, umieszczamy je w pionie w otworze i kręcimy uchwytem zgodnie ze wskazówki zegara. Bardzo ważne jest w tym przypadku wykonywanie po pełnym obrocie w prawo niewielkiego ruchu powrotnego w lewo, który pozwoli na skuteczne złamanie wióra, zabezpieczając tym samym przed zniszczeniem gwintu. Za pomocą wykańczaka nadajemy ostateczny kształt nacięciu.

Gwintujemy pręty!

Tutaj używamy wspomnianych wcześniej narzynek, które wkładamy do wnętrza obudowy narzędzia obrotowego. Narzynkę należy zacisnąć możliwie najmocniej w obudowie poprzez maksymalne dokręcenie śruby mocującej. Następnie wprowadzamy ją prostopadle do osi gwintu. Zanim to jednak zrobimy, samą narzynkę oraz obrabiany pręt powinniśmy posmarować olejem do gwintowania. Zasada obracania narzędziem roboczym jest taka sama jak w przypadku nacinania otworów – kręcimy w prawo i po pełnym obrocie wykonujemy ruch powrotny w lewo, aby pozbyć się wiórów. Po uzyskaniu pożądanej długości nacięcia, wycofujemy narzynkę, rozluźniamy śrubę regulującą i jeszcze raz wykonujemy podobne obroty, aż do momentu uzyskania idealnego kształtu gwintu.

Gwintowanie otworów przy użyciu wiertarki

Jeśli do nacinania otworów wykorzystujemy wiertarkę i dopasowane do nich gwintowniki mechaniczne, na wykonanym wcześniej otworze wykonujemy uprzednio tak zwane wprowadzenia dla gwintownika, czyli delikatne nawiercenia. Następnie wprowadzamy w otwór nałożoną na wiertarkę końcówkę i obrabiamy go na najwolniejszych obrotach naszego urządzenia. Tutaj także konieczne jest wcześniejsze naoliwienie otworu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzynka do gwintowania prętów – co warto o niej wiedzieć?

Narzynka do gwintowania prętów – co warto o niej wiedzieć?
Narzynka to jedno z akcesoriów przeznaczonych do wykonywania gwintowań na prętach wykonanych z metalu i innych materiałów. Czym się kier...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?

Jak poprawnie używać gwintownicy do rur?
Gwintowanie to proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, który polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż lin...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gwintowanie otworów i prętów