Haki, wieszaki i podwieszane półki

Praktycznie każdą ścianę w naszym domu możemy traktować jako potencjalny punkt oporu do umocowania dodatkowej półki. Jeśli do obszaru naszych zainteresowań doliczymy sufit, w efekcie możemy znacznie zwiększyć miejsce na niezbędne przedmioty, a to rzecz nie do przecenienia w mniejszych mieszkaniach. Zobaczmy, jaki mamy wybór i jak upewnić się, czy będzie on zadowalający.

Miejsce

Zanim zabierzemy się do mocowania i montowania, musimy zaplanować, gdzie dokładnie ma się znaleźć hak lub wieszak. W zależności od długości przedmiotu, który ma się na nim znaleźć, musimy usadowić go wystarczająco wysoko od podłogi. Jeżeli jest to przedmiot, który będzie się poruszał, jak na przykład worek bokserski czy doniczki na balkonie, musimy także zadbać o miejsce wokół niego.

Gdy już dobierzemy dogodną pozycję, na której zawiśnie mocowanie, ustalmy, z czego zbudowana jest ściana lub sufit. Nie musimy znać się na materiałach, ale powinniśmy określić, jak twarda jest to powierzchnia. Pozwoli nam to dobrać rodzaj kołka, biorąc oczywiście pod uwagę ciężar przedmiotu. Materiały możemy podzielić na trzy rodzaje, w kolejności od najbardziej wytrzymałych do najmniej:

twarde, pełne (beton, cegła, kamień);

twarde, z pustkami (pustak, cegła z otworami);

kruche, z pustkami (płyty gipsowe, płyty kartonowe).

Im większe ciężary mają zawisnąć na ścianie, tym wytrzymalsza powinna być powierzchnia. Do płyty gipsowej nie przykręcimy uchwytu do telewizora, worek bokserski zamontowany w cegle kratówce może spaść po kilku miesiącach intensywnego uderzania.

Pod określony ciężar i materiał musimy dobrać odpowiednie kołki, do których pasować będą wkręty o konkretnej długości. Przestrzegamy wyznaczeń producentów dotyczących długości i rodzaju mocowań. Kiedy znamy już miejsce i sposób montażu, musimy wybrać nasz nośnik.

Wybór

W zależności od naszych potrzeb, możemy zastosować różne rozwiązania. Jeżeli szukamy dodatkowej przestrzeni do powieszenia ubrań, zainteresujmy się montowanymi na stałe wieszakami. Umieszczone w okolicy drzwi wejściowych posłużą domownikom i gościom do odkładania kurtek, a zamontowane na ścianie garderoby wykorzystamy na używane części ubioru. W kuchni posłużą nam do trzymania ścierek, fartuchów i rękawic, w łazience zawisną na nich  ręczniki. Możliwości są bardzo duże, pamiętajmy jednak, aby nie pokryć całego mieszkania dziurami. Lżejsze modele i pojedyncze zawieszki możemy wkręcić w kruche materiały za pomocą wkrętarki, bez wcześniejszych nawierceń.

Dla przedmiotów wymagających solidniejszego oparcia znajdzie się także oferta wieszanych na ścianach półek. Przydatne szczególnie w kuchni, gdzie mogą pomieścić kubki, szklanki, przyprawy czy przybory kuchenne, w szczególności jeśli korzystamy z nich często. W łazience postawimy na niej przybory toaletowe i kosmetyki. Ich zaletą jest możliwość łatwego demontażu w przypadku przemodelowania przestrzeni. Zazwyczaj wykonane są z metalu, natomiast wersje drewniane wymagają instalacji na stałe. W wersji narożnej pomogą nam maksymalnie powiększyć wolną przestrzeń.

Haki to narzędzia do zadań specjalnych, montowane w najsolidniejszych miejscach. Przytrzymają wspomniany worek bokserski i doniczki na balkonie, ale także hamak, żyrandol albo rower. Zazwyczaj oznacza to, że przedmiot jest dość ciężki i jest szansa, że swoimi obrotami wyrwałby mniej wytrzymały przedmiot mocowania. Jeśli nie boimy się industrialnego charakteru, na hakach możemy podwiesić w domu siedziska, ławki czy nawet huśtawkę, pamiętajmy jednak, by łańcuchy czy sznury były takiej samej długości, inaczej nasze sprzęty nie będą wisiały równo.

podwieszany_ociekaczpodwieszany_ociekaczpodwieszany_ociekaczpodwieszany_ociekacz

Instalacja

Przy wykonywaniu otworów w twardych materiałach powinniśmy wykonać wiercenia wstępne, o średnicy co najmniej 5 mm. Pamiętajmy, by do kruchych materiałów nie używać wiertła udarowego, które może wywołać pęknięcia w całej powierzchni ściany. Jeśli chcemy uniknąć pylenia i sprzątania, pod miejscem wiercenia możemy przykleić złożoną w pół karteczkę samoprzylepną – posłuży jako tymczasowa podkładka. Pamiętajmy, by zawsze mieć w pogotowiu kombinerki, które pomogą nam usunąć nieprawidłowo osadzony element. Gdy już solidnie umiejscowimy kołki, dokładnie przykręcamy wkręt za pomocą wkrętaka lub wkrętarki. Przed zawieszeniem czegokolwiek, a w szczególności cenniejszych sprzętów, koniecznie sprawdzamy wytrzymałość zawieszenia.

wieszak_na_recznikwieszak_na_recznikwieszak_na_recznikwieszak_na_recznik