Ile schnie silikon? Sprawdzamy czas schnięcia

Dlaczego warto użyć silikonu?

Materiał zamknięty w charakterystycznej, wąskiej i wysokiej tubie jest niezastąpiony w kwestii uszczelniania powierzchni. Z uwagi na swoje właściwości silikon często nazywany jest też uszczelką w płynie. Od innych materiałów budowlanych wyróżnia się przede wszystkim tym, że po wyschnięciu jest wytrzymały i elastyczny. Silikon jest też wyjątkowo plastyczny. Chociaż najczęściej nakłada się go specjalnym pistoletem, pęknięcie czy rysę możesz zasklepić również palcem. Wystarczy delikatnie wprowadzić masę w niewielką wyrwę, aby nie zmarnować zbyt wiele produktu.

Nie spiesz się z korzystaniem z powierzchni, które właśnie pokryłeś silikonem. Masa ta, jak każdy inny materiał budowlany, potrzebuje chwili, aby uzyskać pełnię swoich właściwości. Jak długo schnie silikon i czy wpływ na czas wiązania ma rodzaj materiału? Jakie masy stoją na sklepowych półkach? Gdzie znajdują swoje zastosowanie? Ile schnie silikon w kabinie, a ile w ogrodzie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Silikon - do czego służy?

Masy uszczelniające stosuje się zarówno na etapie budowy, prac wykończeniowych, jak i podczas remontu. Silikon wykorzystuje się we wnętrzach oraz na zewnątrz. Zróżnicowany skład produktów sprawia, że uszczelnienie czy klejenie pozostaje trwałe, niezależnie od warunków otoczenia - wybrane preparaty są odporne nawet na siarczysty mróz. Nakładanie masy nie jest skomplikowane - poradzisz sobie z tym zadaniem, nawet jeśli jest to Twoje pierwsze podejście.

Silikon ma różne zastosowania. Przede wszystkim wykorzystaj go do zabezpieczenia spoin w łazience, pralni czy kuchni. Preparat sprawdzi się również do uszczelniania komina czy tworzenia dekoracyjnych elementów. Specjalną masę wykorzystaj do wypełnienia ruchomych połączeń oraz klejenia szyb lub tworzyw. Jakiego materiału użyć do konkretnej pracy?

Rodzaje silikonu

Wybór preparatu w charakterystycznej tubie nie powinien być przypadkiem. Koniecznie doczytaj, do jakich prac jest przeznaczony. Rodzaj masy ma wpływ na skuteczność klejenia, warunki, w jakich może być wykorzystywana oraz jej wytrzymałość. Jakie silikony masz do wyboru? Co musisz o nich wiedzieć?

Jednymi z najpopularniejszych produktów są silikony sanitarne. Najczęściej wykorzystuje się je w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tworzą skuteczną barierę przed wodą. Możesz je także użyć do spoinowania i fugowania. Masy kwaśne zawierają w sobie substancje grzybobójcze i pleśniobójcze, tak istotne w łazience czy kuchni. Silikony sanitarne nadają się do łączenia stali, PVC czy aluminium.

Potrzebujesz silikonu, który wytrzyma mróz i wysokie temperatury? Sięgnij po preparat budowlany. Możesz go stosować nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz - w ogrodzie czy na tarasie. Silikon budowlany sprawdza się na powierzchniach porowatych i gładkich. Użyj go do wypełnienia oraz uszczelnienia drewnianych listew czy przestrzeni wokół drzwi. Masa budowlana wiąże także szkło czy szkliwo. Szukasz produktu, który uszczelni powierzchnie narażone na działanie ekstremalnie wysokich temperatur? Sięgnij po silikon wysokotemperaturowy. Masa wytrzyma nawet kontakt z olejem rozgrzanym do ponad 280°C. Sprawdzi się więc podczas uszczelniania kominów czy prac motoryzacyjnych.

Jeśli na swojej liście zadań masz zaplanowane prace na gładkich powierzchniach, wybierz silikony szklarskie. Od innych mas wyróżniają się przyczepnością i naprawdę dużą odpornością na niskie, jak również wysokie temperatury czy promienie UV. Popularnie produkty te wykorzystuje się do spajania szklanych elementów. Masa doskonale sprawdza się także w kontakcie z drewnem, płytkami ceramicznymi czy cegłami. Z uwagi na kwaśny odczyn lepiej nie łącz jej z metalami.

Atrakcyjną ozdobę z kamieni naturalnych stworzysz przy użyciu specjalnego silikonu - kamieniarskiego. Ponadto masa łączy powierzchnie szkliwione czy z PVC. Użyj jej więc do uszczelnienia styku na granicy marmurowego blatu i umywalki lub wykończenia schodów zewnętrznych. Silikonem dekarskim, który jest odporny na wodę i zmienne warunki atmosferyczne, naprawisz i uszczelnisz z kolei dach. Masa łączy się z blachą, papą i betonem. Zwiąże też drewno, kamień czy tworzywa sztuczne. Co ważne, nie powoduje korozji metalu. Masz do uszczelnienia produkty z PVC lub akrylu? Do pracy użyj silikonu do tworzyw sztucznych.

Na rynku znajdziesz jeszcze silikon uniwersalny, który tworzy elastyczne połączenie między materiałami budowlanymi a wykończeniowymi. Produkt ten nadaje się do fugowania ceramiki czy szkła. Przeznaczony jest też do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Lepiej unikaj łączenia nim metali czy PVC.

Ile schnie silikon?

Wiele produktów kryje się pod ogólnym określeniem “silikon”. Ile schnie każda z mas? Wszystko zależy od jej składu i producenta. Poszczególne produkty, w ramach jednego rodzaju preparatu, mogą mieć nieco inny czas wiązania. Co ważne, fakt, że masa jest odporna na dotyk nie znaczy, że już w pełni wyschła. Po jakim czasie możesz mieć pewność, że produkt jest już suchy?

Jednym z najpopularniejszych preparatów na rynku jest silikon sanitarny. Ile schnie? W sklepach znajdziesz produkty, które zwartą formę uzyskują nawet w kilka minut. Przyjmuje się jednak, że pełne uszczelnienie następuje po upływie doby. Czas ten jest niezmienny, niezależnie od powierzchni, którą pokryłeś masą. To ważne, jeśli zastanawiasz się ile schnie silikon sanitarny w kabinie prysznicowej, a jak długo ten użyty do uszczelnienia materiałów, które mają sporadyczny kontakt z wodą.

Czy to ile schnie silikon, również zależy od rodzaju produktu? I tak, i nie. Każdy preparat zastyga w innym czasie. Silikon wysokotemperaturowy czy uniwersalny potrzebują zaledwie kilku minut, aby stwardnieć. Takie połączenie nie jest jednak mocne. Czas pełnego schnięcia każdego silikonu to około 24 godzin.

Nie skracaj czasu wiązania masy. To wcale nie tak długo

Konieczność użycia masy uszczelniającej wiąże się z wyłączeniem z użytku danej powierzchni lub urządzenia na cały dzień. Chociaż silikon, niezależnie od rodzaju, znacznie szybciej sprawia wrażenie twardego, połączenie jest mocne dopiero po upływie 24 godzin.

Nie daj się zwieść pozorom. Kontynuowanie prac budowlanych lub wykończeniowych zbyt szybko czy też skorzystanie z powierzchni dopiero co uszczelnionych, może negatywnie wpłynąć na efekt prac i osłabić wiązanie materiałów. Podobnie jak dobór słabej jakości masy uszczelniającej. Aby uniknąć konieczności ponownego nakładania silikonu, pilnuj zalecanego czasu schnięcia i korzystaj z produktów dostępnych w sklepie Castorama.