Tarcza diamentowa – dostępne rodzaje i jak wybrać właściwą

Chcąc szlifować nie tylko wydajnie, lecz również dokładnie, powinniśmy poświęcić szczególną uwagę wyborowi akcesoriów do szlifierki kątowej – tarcza diamentowa jest jednym z nich. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem tego elementu? Oto wszystkie najważniejsze informacje o tarczy szlifierskiej diamentowej w pigułce!

tarcza diamentowaTarcza diamentowa do szlifierki kątowej – zastosowanie

Tarczę diamentowo wykonuje się najczęściej ze stali lub stopu metali lekkich. Jej krawędzie zostają z kolei pokryte sproszkowanym, syntetycznym diamentem w taki sposób, że wtapiają się w metalowe spoiwo. Następnie diamentowy pył zostaje jeszcze zgrzany z metalową powierzchnią lub też przylutowany do niej – w ten sposób tarcza zyskuje dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie przed starciem. O zaletach korzystania z tarcz diamentowych możemy też przeczytać w tym artykule.

Podstawowy podział tarcz diamentowych

tarcza diamentowa 2Wyróżniamy następujące rodzaje tarcz diamentowych:

tarcze segmentowe ze szczelinami – posiadają segmenty oraz specjalne szczeliny – dzięki temu są stabilniejsze podczas cięcia. Nadają się do obróbki takich materiałów, jak dachówka, miękka cegła czy lekki beton;

tarcze segmentowe bez szczelin – zwane tarczami turbo i uważane za najbardziej uniwersalne. Ułożenie ostrzy w segmentach sprawia, że można je stosować do przecięcia niemalże każdego materiału – nawet wyjątkowo kruchego;

Porada eksperta

Czym w praktyce różnią się tarcze diamentowe ze szczelinami od tych, które ich nie mają? Akcesoria z tej drugiej kategorii pracują znacznie szybciej – szacuje się, że różnica może tu wynosić nawet 20%. Jednocześnie cechuje je również mniejsze zużycie ostrzy. Okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie to tarcze szczelinowe są wydajniejsze. Warto więc po nie sięgnąć w sytuacji, gdy korzystamy ze szlifierki szczególnie często.

tarcze z bieżnią ciągłą – diamentowe pokrycie nakładane jest w sposób ciągły, bez ząbków. Można nimi obrabiać materiały twarde i kruche jednocześnie, takie jak glazura, gres czy kamień.

tarcza diamentowa castoramaTarcza szlifierska diamentowa a metoda cięcia

Klasyfikując tarcze szlifierskie diamentowe, możemy też wziąć pod uwagę ich sposób pracy. W tej sytuacji dzielimy je na:

tarcze do cięcia na sucho – stosując tego rodzaju akcesoria trzeba robić krótkie (około dwuminutowe) przerwy, które pozwolą na ich schłodzenie. Podczas takiej obróbki nietrudno też o uszkodzenie tarczy w przypadku zbyt intensywnej eksploatacji – tarcza powinna więc być wykonana z twardszego materiału;

tarcze do cięcia na mokro – podczas cięcia tą metodą, narzędzie jest chłodzone cieczą, dzięki czemu się nie przegrzewa. Efekt? Możemy pracować dłużej bez robienia przerw, nie martwiąc się zupełnie wysoką temperaturą generowaną w czasie obróbki.

Jeśli rozpoczęliśmy cięcie materiału metodą suchą, skończmy pracę w ten sam sposób. Aplikacja cieczy na powierzchnię podczas obróbki może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko podłoża, lecz również samego narzędzia.

Koniecznie sprawdźmy także, w jakie inne akcesoria do szlifierek warto zainwestować – przeczytamy o tym tutaj!

Data publikacji: 17.04.2018