Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Najważniejsze parametry wkrętarek

Wkrętarka to urządzenie, które jest bardzo proste w obsłudze, a przy tym niezwykle przydatne w wielu okolicznościach. Warto jest w nią wyposażyć każdy domowy warsztat. Oto kilka informacji, które pomogą nam w wyborze tego sprzętu.

Kiedy się przyda?

Wkrętarka to urządzenie, które jest nieocenione przy każdorazowym skręcaniu i rozkręcaniu różnego rodzaju mebli, montowaniu wieszaków czy wkręcania wkrętów w drewno. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybko i sprawnie wkręcać śruby z różnym gwintem. Mogą okazać się pomocne szczególnie przy remoncie i wykańczaniu mieszkania oraz przy usuwaniu drobnych awarii. Ze względu na zasilanie akumulatorowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie możemy podłączyć przewodu do gniazdka elektrycznego. Co ważne, najmniejsze wkrętarki ręczne mogą być z powodzeniem użytkowane także przez panie. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że są to urządzenia, które radzą sobie przede wszystkim ze stosunkowo miękkimi materiałami. Wyposażając się w wiertarko-wkrętarkę możemy pozwolić sobie także na wiercenie otworów w metalu i innych materiałach budowlanych, takich jak pustaki, cegły, płyty gipsowo-kartonowe czy nawet gazobeton.

Trzy parametry główne

Moc - im większa moc urządzenia, tym będzie ono bardziej wydajne. Musimy liczyć się jednak z tym, że wraz z rosnącą mocą wkrętarki rośnie także ciężar silnika oraz akumulatora, który je zasila.

Napięcie - tutaj możemy mówić o czterech poziomach. Pierwszy z nich to napięcie 3,6-4,8 V, które charakteryzuje wkrętarki do zadań związanych z drobnym sprzętem komputerowym czy AGD. Druga to napięcie 12 V lub 14,4 V, cechujące urządzenia do drobnych prac domowych. Trzecia to napięcie 18 V, które oznacza wkrętarki do cięższych prac domowych, np. w trakcie remontu. Ostatnia to zaś napięcie przekraczające 18 V, które charakteryzuje urządzenia stosowane przez profesjonalistów.

Czas pracy na baterii - wybór tego parametru powinien zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, tj. częstotliwości. z jaką będziemy używać wkrętarki. Jeśli urządzenie to będzie przez nas używane sporadycznie, to nie warto jest decydować się na wybór urządzenia o większej wydajności pod względem czasu pracy na baterii, co jest związane z większymi kosztami. Jeśli większa wydajność jest jednak naszym priorytetem, to powinniśmy zainteresować się dostępnymi na rynku modelami, które pozwalają nawet na kilkugodzinną pracę po jednorazowym naładowaniu akumulatora. Najbardziej wygodne będzie z pewnością urządzenie, które charakteryzuje nie tylko długi czas pracy, ale także krótki czas ładowania.

SMALL_wkretarka_z_zestawemSMALL_wkretarka_z_zestawemSMALL_wkretarka_z_zestawemSMALL_wkretarka_z_zestawem

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Istotną cechą może być jakość wykonania danego modelu wkrętarki, która przekłada się na bezpieczeństwo oraz komfort naszej pracy. Wybierając odpowiednie urządzenie warto jest zwrócić uwagę na regulację momentu siły i szybkości pracy, dzięki której będziemy w stanie osiągnąć optymalny poziom wkręcania. Pamiętajmy również o tym, że zaleta, jaką jest działanie akumulatorowe, może się też obrócić w wadę wkrętarki – aby praca z urządzeniem była maksymalnie komfortowa, warto jest wyposażyć się w modele z drugim, wymiennym akumulatorem. Nasze niezbędne wyposażenie powinny stanowić również różnego rodzaju nasadki, które pozwalają chociażby pracować pod kątem 90 stopni oraz zestaw bitów i wierteł. Wkrętarki często łączone są także z funkcją wiertarki – zobaczcie, jakie funkcje powinny posiadać, by były maksymalnie uniwersalne.

SMALL_zestaw_bitowSMALL_zestaw_bitowSMALL_zestaw_bitowSMALL_zestaw_bitow