Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Apteczka – wyposażenie i zastosowanie

Zarówno w miejscu pracy, w domu czy samochodzie powinniśmy mieć zawsze pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinna zawierać? Jak powinna wyglądać? Przeczytajmy poniższe wskazówki, a zawsze będziemy przygotowani, by zapewnić pierwszą pomoc bliskim, współpracownikom czy współpodróżnym

apteczka samochodowaapteczka samochodowaapteczka samochodowaapteczka samochodowa

Apteczka samochodowa

Co powinna zawierać apteczka samochodowa? W tym temacie istnieją dokładne wytyczne regulowane przez tzw. normy DIN i to wg nich najczęściej kompletowana jest zawartość apteczek. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno gotowej, wyposażonej już w niezbędne przedmioty apteczki. Jeśli chodzi o samo opakowanie, najlepiej aby wyróżniało się mocno czerwonym lub pomarańczowym kolorem oraz było odporne na niesprzyjające warunki. Warto zaopatrzyć się w wersję wodoodporną ale zwróćmy też uwagę na samą wielkość apteczki – w aucie sprawdzi się mały, podręczny pakunek, który zmieści się np. w schowku.

Pamiętajmy, że zawartość apteczki należy przejrzeć przynajmniej dwa razy do roku pod kątem przydatności poszczególnych elementów i wymieniać je po utraceniu ważności. Najogólniej mówiąc, w każdej apteczce powinny znaleźć się opatrunki, plastry, koc ratunkowy, nożyczki i instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Dobrze jest wozić ze sobą też maseczkę, zapewni higienę podczas realizacji sztucznego oddychania. Przewożenie leków i tabletek nie ma większego sensu – zmiany temperatur zachodzące we wnętrzu samochodu sprawiają, że leki szybko tracą swoje właściwości i w najlepszym wypadku będą bezużyteczne.

Czy wiesz, że…?

W Polsce apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta (chyba, że mówimy o autobusie, taksówce i innych pojazdach używanych do przewozu osób), ale w wielu innych krajach, jak np. w Słowenii czy Austrii za brak apteczki możemy dostać mandat – warto o tym pamiętać wybierając się za granicę. Unikanie mandatów nie powinno być jednak jedyną przesłanką skłaniającą do zakupu apteczki – jeśli zależy nam na swoim bezpieczeństwie i bliskich, zawsze powinniśmy mieć ją w swoim aucie.

apteczka w pracyapteczka w pracyapteczka w pracyapteczka w pracy

Apteczka w miejscu pracy

W każdym zakładzie pracy musi znajdować się przynajmniej jedna firmowa apteczka. Jej zawartość jest w gruncie rzeczy podobna jak zawartość tej, którą trzymamy w aucie – dobrze jednak jeśli jest dopasowana do charakteru działalności gospodarczej i wyposażona w ewentualnie niezbędne przedmioty przeciwdziałające specyficznym zagrożeniom oraz odpowiednio opakowana. W firmach apteczki takie przeważnie są montowane w formie metalowych skrzynek wiszących na ścianach w widocznym miejscu. Na rynku są też apteczki w formie plastikowych walizek, skrzyneczek czy materiałowych opakowań na zamek. Tak samo, jak w przypadku gotowych zestawów dla aut, można dostać apteczkę już z zawartością. W zakładach pracy na pewno powinniśmy mieć dostęp do wody utlenionej czy tabletek przeciwbólowych.

Domowa apteczka

apteczka domowaapteczka domowaapteczka domowaapteczka domowa

Apteczka domowa pozwala na największy poziom swobody. Jej zawartość dostosujemy do swoich potrzeb i preferencji. Na pewno zawsze powinniśmy mieć w niej opatrunki, plastry i jakiś podstawowy środek do przemywania ran jak np. wodę utlenioną. W domowym zaciszu nie potrzebujemy specjalnego opakowania w rażącym kolorze czy specjalnych oznaczeń, możemy więc trzymać swoje leki w dowolnym miejscu i opakowaniu. Wiele osób praktykuje trzymanie swoich leków w typowych szafkach łazienkowych, ale ciekawym rozwiązaniem jest też przechowywanie ich w ozdobnej puszce, skrzyneczce czy pudełku.

Zwróćmy też uwagę na warunki, w jakich powinny być przechowywane nasze leki – jeśli trzymamy w domu środki, które powinny być przechowywane w stałej temperaturze, nie możemy umieścić ich w łazience. Zazwyczaj leki powinny być trzymane w suchym i ciemnym miejscu, warto więc mieć na nie specjalne miejsce – szafkę lub pudełko. Jeśli w domu są dzieci, koniecznie zadbajmy o to by zawartość apteczki (a w szczególności leki) spoczywały w trudno dostępnym dla nich miejscu.

Data publikacji: 31.08.2017