Folia w płynie
Folia w płynie to specjalny środek do tworzenia w pełni wodoodpornej powłoki. Preparaty są używane w takich wymagających miejscach, takich jak niecki basenów, kabiny prysznicowe, pomieszczenia z kratkami ściekowymi umieszczonymi w posadzce i inne powierzchnie narażone na działanie wody – świetnie więc sprawdzą się też na balkonie. Hydroizolacja w płynie dodatkowo chroni przed rozwojem grzybów i pleśni na posadzce. Ma postać emulsji i nakłada się ją podobnie jak farbę – wałkiem i pędzlem. Więcej na temat produktów przeczytamy w poradniku Folia w płynie – co warto o niej wiedzieć?
Elastyczne zaprawy uszczelniające
Na rynku dostępne są również elastyczne zaprawy uszczelniające. W zależności od producenta i składu mogą nazywać się inaczej, na przykład mogą być nazwane powłoką uszczelniającą, zaprawą przeciwwodną, zaprawą uszczelniającą, masą uszczelniająą itp. Są to zwykle dwuskładnikowe preparaty (na przykład cementowo-polimerowe) tworzące zespolone uszczelnienie powierzchni tarasów, balkonów, natrysków, toalet, basenów, pralni. Nakłada się je pacą lub pędzlem. Większość preparatów ma właściwość maskowania niewielkich pęknięć podłoży.
Jak wybrać odpowiedni środek?
Zarówno folie w płynie, jak i zaprawy uszczelniające, które zapewniają całkowitą wodoodporność doskonale nadają się na tarasy pod płytki ceramiczne. Przy wyborze środków zwróćmy uwagę na sposób aplikacji – sprawdźmy, czy nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci siatek zbrojących. Ważny jest też czas oczekiwania na wysychanie masy – nieraz należy odczekać nawet kilka dni, aby położyć płytki na tarasie. Wybranie szybkoschnącego środka może znacznie przyspieszyć prace. Upewnijmy się, że uszczelnioną powierzchnię można wykończyć okładzinami ceramicznymi. W instrukcji sprawdźmy również, na jakie podłoża środek można stosować – większość z nich nadaje się na cementowe jastrychy i podłoża betonowe.
Uwaga! Bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, musi być on przeznaczony na zewnątrz, aby masa uszczelniająca nie straciła swoich właściwości pod wpływem niskich temperatur i promieni UV. Musi być też elastyczna, aby kładzione na niej płytki mogły swobodnie pracować i znosiły naprężenia działające na posadzki. |
Wszystkie skuteczne środki do uszczelniania powierzchni balkonów i tarasów znajdziemy w kategorii Materiały izolacyjne.
Jak aplikować hydroizolacje na balkonie?
Powłoki uszczelniające należy aplikować na spójne i czyste podłoża, bez głębokich rys czy spękań. Powierzchnie zwykle mogą być wilgotne, ale nie powinny być ociekające wodą. Mogą też wymagać zagruntowania. Płynne folie i powłoki tworzą spójną hydroizolację – taśmy uszczelniające należy stosować jedynie na dylatacjach. Do uszczelnienia balkonu wystarczą przeważnie 2 warstwy – po nałożeniu pierwszej, odczekajmy czas wskazany w instrukcji. Po nałożeniu kolejnej (i odczekaniu odpowiedniego czasu wskazanego przez producenta) możemy kłaść na zaizolowanym tarasie płytki ceramiczne.