icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Instrukcja wideo - aeracja trawnika po zimie krok po kroku

Aeracja trawnika to jeden z etapów pielęgnacji murawy po zimie – niestety dość często pomijany. Dlaczego warto ją przeprowadzić i jak to zrobić? Praktyczne wskazówki dotyczące tej czynności ogrodniczej znajdziemy w naszym filmie!

Pielęgnacja trawnika po zimie – jak powinna wyglądać?

Odświeżanie murawy po zimie warto zacząć od dokładnego wygrabienia. W ten sposób usuniemy z niej pozostałości starej, pożółkłej trawy i zrobimy miejsce dla nowych źdźbeł. Równie istotne jest również uzupełnienie ubytków powstałych na powierzchni trawnika – najczęściej takie przerwy pojawiają się w miejscach, w których długo leżał śnieg. Aby wyrównać darń, powinniśmy wysiać nasiona trawy na pustych obszarach. Przed przystąpieniem do tego warto jednak wykonać aerację trawnika – dlaczego?

Aeracja trawnika – dlaczego jest tak ważna?

Zabieg ten ma na celu rozluźnienie i napowietrzenie gleby. W ten sposób nie tylko zwiększamy elastyczność trawnika, lecz również pobudzamy darń do wzrostu. Aeracja może także poprawić strukturę gleby oraz zdolności regeneracyjne roślin – dzięki spulchnieniu woda i nawozy będą w nią lepiej wnikać, a źdźbła staną się odporniejsze na deptanie. Wykonanie tej czynności może się też okazać pomocne w przypadku walki z mchem i chwastami. Tego rodzaju rośliny są płytko ukorzenione – dlatego też powierzchowne nacięcie aeratorem może im zaszkodzić. Nie wpłynie jednak niekorzystnie na stan trawy, której korzenie znajdują się znacznie głębiej.

Jakie narzędzia przydadzą się do napowietrzania trawnika?

Przygotowując się do aeracji trawnika, powinniśmy przede wszystkim wybrać odpowiednie narzędzie. Do wyboru mamy trzy możliwości: aerator ręczny, elektryczny i nakładki z kolcami na buty. Jak z nich korzystać? Jeśli szukamy praktycznych wskazówek dotyczących ich używania, obejrzyjmy zamieszczony niżej film. Przedstawiono na nim działanie wszystkich tych akcesoriów wraz ze szczegółowymi poradami na temat tego, jak głębokie powinny być nacięcia oraz jakie odstępy pomiędzy nimi warto zachować, aby zabieg okazał się skuteczny.

Aeracja trawy po zimie – jak ją przeprowadzić?

Gdy przygotujemy już właściwy sprzęt oraz odzież roboczą i ochronną – m.in. buty ochronne, spodnie z długimi nogawkami, okulary ochronne i ochronniki uszu, możemy przystąpić do przygotowania podłoża. Powierzchnia trawnika przed aeracją powinna być oczyszczona ze wszystkich przedmiotów – śmieci, gałęzi czy kamyków, które podczas pracy ostrza mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Następnie skracamy trawę i podlewamy tak, aby ziemia zrobiła się bardzo wilgotna. 

Do aeracji przystępujemy, gdy woda wsiąknie w ziemię, a trawa zrobi się sucha. Niezależnie, którym z narzędzi - aeratorem ręcznym, elektrycznym czy nakładkami z kolcami na buty - przeprowadzimy aerację, musimy uzyskać odpowiedni efekt końcowy. Na luźniejszym podłożu odległość między rzędami otworów powinna wynosić 15 cm. Na bardziej zwartej glebie odstępy muszą być mniejsze – ok.10 cm.

Po wykonanej aeracji trzeba wygrabić trawnik, aby usunąć z niego wszystkie odpady typu sucha trwa, mech czy liście. Gdy do aeracji używaliśmy aeratora elektrycznego nie jest to natomiast koniecznie, ponieważ wszystkie odpady zbiera on do zamontowanego z tyłu specjalnego worka.