Produkty

Instrukcja wideo - jak wymienić fugę?

Instrukcja wideo - jak wymienić fugę?

Nie można wyobrazić sobie estetycznej okładziny z płytek bez odpowiednio dobranej fugi. Jeśli planujemy wymianę fugi, zapoznajmy się najpierw ze wskazówkami znajdującymi się w filmie – dzięki temu nie sprawi nam to problemu.

Kiedy konieczna jest wymiana fugi?

Z biegiem czasu fuga może tracić na funkcjonalności – wpływają na to czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy też wysoka temperatura w sytuacji, gdy fuga znajduje się w nasłonecznionym miejscu. Zżółknięta i wykruszona fuga z pewnością nie przysłuży się naszym płytkom. W przestrzeń pomiędzy płytkami mogą też wnikać zabrudzenia – gdy ich usunięcie nie jest możliwe, pozostaje nam tylko usunięcie fugi i nałożenie jej na nowo.

Usuwanie fugi – praktyczne wskazówki

Podczas usuwania fugi konieczna jest precyzja – manewrując na tak niewielkiej przestrzeni pomiędzy płytkami, możemy je łatwo uszkodzić. Jakie narzędzia posłużą nam podczas wymiany fugi? Możesz wykorzystać w tym celu klasyczny skrobak do fug lub narzędzie wielofunkcyjne z tarczą ścierną. W tym drugim przypadku pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie dobrać grubość tarczy. Powinna być nieco ciensza niż szczelina międzypłytkowa – w przeciwnym razie może wyszczerbić krawędzie glazury.

O czym pamiętać podczas fugowania płytek?

Istotne jest to, aby podczas fugowania nie nakładać zbyt dużo preparatu na szczeliny międzypłytkowe. Dlaczego? Nadmiar fugi będzie wypływać na powierzchnię płytek, a jego usunięcie nie będzie proste – może się rozmazywać. Co więcej, jeśli go szybko nie usuniemy, pozostawi na płytkach trwałe przebarwienia, których wyeliminowanie nie będzie możliwe. Czym usuwać zacieki z fugi? Najpierw zbierzmy je skrobakiem do fug, a następnie przetrzyjmy płytkę do sucha ściereczką tak, by usunąć wszystkie ślady.


Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Układanie płytek – niezbędne akcesoria

Układanie płytek – niezbędne akcesoria
Różnego rodzaju płytki i kafelki są materiałami często wybieranymi do wykańczania wnętrz mieszkalnych. Niegdyś popularne jedynie w łazienkach, dziś ch...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie glazurnika

Niezbędne wyposażenie glazurnika
Aby szybko i sprawnie przeprowadzić prace glazurnicze, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który je ułatwi i przyspieszy – o czym warto pam...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Jak prawidłowo ciąć płytki?
Układając płytki ceramiczne, nie unikniemy ich cięcia. Na szczęście nie wymaga to kosztownych zakupów ani wielu lat doświadczenia.
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Instrukcja wideo - jak wymienić fugę?