icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Instrukcja wideo - jak wymienić fugę?

Z czasem fugi tracą swoje walory estetyczne i dekoracyjne. Nie musi to jednak wcale oznaczać konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu ze zrywaniem i wymianą płytek – wystarczy zmiana fugi na nową. Podpowiadamy, jak to zrobić szybko, sprawnie i bez ryzyka zniszczenia kafli.

Kiedy konieczna jest wymiana fugi?

Z biegiem czasu fuga może tracić na funkcjonalności – wpływają na to czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy też wysoka temperatura w sytuacji, gdy fuga znajduje się w nasłonecznionym miejscu. Zżółknięta, zapleśniała i wykruszona fuga z pewnością nie przysłuży się naszym płytkom. W przestrzeń pomiędzy płytkami mogą też wnikać zabrudzenia – gdy ich wyczyszczenie nie jest możliwe, pozostaje nam tylko usunięcie fugi i nałożenie jej na nowo.

Usuwanie fugi – praktyczne wskazówki

Podczas usuwania fugi konieczna jest precyzja – manewrując na tak niewielkiej przestrzeni pomiędzy płytkami, możemy je łatwo uszkodzić. Jakie narzędzia posłużą nam podczas wymiany fugi? Możesz wykorzystać w tym celu klasyczny skrobak do fug lub narzędzie wielofunkcyjne z tarczą ścierną. W tym drugim przypadku pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie dobrać grubość tarczy. Powinna być nieco cieńsza niż szczelina międzypłytkowa – w przeciwnym razie może wyszczerbić krawędzie glazury.

Jak wymienić fugę krok po kroku

Przed rozpoczęciem prac powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia: 

  • skrobak do fug, 

  • urządzenie wielofunkcyjne z tarczą z papierem ściernym, 

  • fugę,

  • szpachelkę,

  • fugówkę,

  • silikonową miseczkę,

  • pacę z gąbką.

Pracę zaczynamy od usunięcia starej fugi – możemy do tego użyć skrobaka do fug lub urządzenia wielofunkcyjnego z tarczą z papierem ściernym. Trzeba to robić powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić płytek. Po wyjęciu starej fugi warto także oczyścić i odpylić szczeliny np. odkurzaczem, tak aby usunąć z nich resztki zanieczyszczeń.

Gdy szczeliny są już dokładnie oczyszczone możemy przystąpić do fugowania. W miseczce rozrabiamy fugę postępując zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Gdy masa jest już gotowa, fugę nakładamy szpachelką na fugówkę. Fugówką wciskamy fugę w szczelinę i od razu zbieramy jej nadmiar z płytek. Gdy fuga jest już położona na całej powierzchni to wilgotną gąbką myjemy płytki. Po kilku minutach powtarzamy mycie, wygładzając fugę aż do uzyskania pożądanego efektu. Podczas mycia trzeba uważać, aby nadmiernie nie wypłukać fugi ze szczelin. Następnie wystarczy już tylko poczekać aż fuga wyschnie.

O czym pamiętać podczas fugowania płytek?

Istotne jest to, aby podczas fugowania nie nakładać zbyt dużo preparatu na szczeliny między płytkami. Dlaczego? Nadmiar fugi będzie wypływać na powierzchnię płytek, a jego usunięcie nie będzie proste – może się rozmazywać. Co więcej, jeśli go szybko nie usuniemy, pozostawi na płytkach trwałe przebarwienia, których wyeliminowanie nie będzie możliwe. Czym usuwać zacieki z fugi? Najpierw zbierzmy je skrobakiem do fug, a następnie przetrzyjmy płytkę do sucha ściereczką tak, by usunąć wszystkie ślady.

Nie zawsze trzeba wymieniać fugę – czasami wystarczy ją wyczyścić

Istnieje kilka prostych domowych sposobów na wyczyszczenie fugi z kurzu czy pleśni – możemy to zrobić używając proszku do pieczenia, octu, płynu do WC, cytryny lub pasty do zębów. Proszek do pieczenia, sok z cytryny i pastę do zębów zostawiamy na zabrudzonej fudze na kilka minut, z płynu do WC i octu robimy natomiast roztwór w następujących proporcjach: jedna część octu na dwie części wody. Następnie delikatnie szorujemy fugę np. szczotką do czyszczenia fug, po czym ścieramy użyte specyfiki. Nie zapomnijmy przy tym o założeniu rękawic ochronnych.

Możemy też użyć specjalistycznych środków do czyszczenia fug, którymi wystarczy spryskać zabrudzoną fugę, pozostawić na kilka minut, a następnie nadmiar usunąć szmatką.

Zabrudzona fuga może być także dobrym pretekstem do łatwego i szybkiego odświeżenia aranżacji -  wystarczy starą fugę przemalować. Pomogą w tym gotowe zestawy do renowacji fug, a także specjalne markery i korektory do rozjaśniania i odnawiania fug.