Na co zwracać uwagę podczas wyboru kołków rozporowych?
Kluczową kwestię podczas wybierania tych elementów powinien stanowić materiał, w którym chcemy to akcesorium umieścić. Może to być:
- materiał pełny, czyli np. beton lub cegła,
- materiał pusty, czyli np. płyta regipsowa lub pustak,
- styropian.
W przypadku materiałów pełnych najlepiej sprawdzą się kołki szybkiego montażu i wkręcane. Do pracy w styropianie najlepiej nadaje się specjalny kołek do styropianu, który nie wymaga wiercenia otworu. Jeśli chcemy zamontować kołek w materiale pustym, powinniśmy z kolei sięgnąć po kołki do płyt gipsowych lub typu ślimak.
Kołki do płyt gipsowych czy typu ślimak?
Czym różnią się od siebie te 2 rodzaje? Kołki typu ślimak są zalecane do montowania elementów o niewielkim ciężarze, ponieważ nie są one zbyt wytrzymałe. Aby je prawidłowo zamontować, nie musimy jednak wiercić otworu.
Kołki do płyt gipsowych dostępne są w wersji metalowej lub plastikowej. Do ich zamontowania potrzebny jest otwór wywiercony tak, by weszła do niego otulina – na koniec trzeba tylko włożyć w nią śrubę i mocno dokręcić. Tak wykonana konstrukcja cechuje się wytrzymałością, co pozwala nam na zawieszenie na niej nieco cięższych przedmiotów.
O czym pamiętać podczas samodzielnego wykonywania pracy?
Aby stabilnie zamocować kołek w ścianie, powinniśmy wywiercić otwór odpowiadający średnicy jego otuliny. Kolejny krok stanowi włożenie do otworu otuliny, a następnie wkręcenie lub wbicie kołka. W przypadku kołków rozporowych uniwersalnych uważajmy na to, by śruba weszła dokładnie w koniec otuliny – w przeciwnym razie nie zostanie ona zablokowana. Więcej wskazówek w poniższym materiale wideo.