Instrukcja wideo - jakie kołki rozporowe wybrać?

Samodzielne zawieszenie na ścianie półki czy nowego obrazu z pewnością nie sprawi nam problemów, jeśli do podtrzymania konstrukcji wybierzemy kołki rozporowe. Czym się kierować przy ich wyborze i czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje? Oto instrukcja wideo, która rozwieje wszystkie wątpliwości!

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kołków rozporowych?

Kluczową kwestię podczas wybierania tych elementów powinien stanowić materiał, w którym chcemy to akcesorium umieścić. Może to być:

- materiał pełny, czyli np. beton lub cegła,

- materiał pusty, czyli np. płyta regipsowa lub pustak,

- styropian.

W przypadku materiałów pełnych najlepiej sprawdzą się kołki szybkiego montażu i wkręcane. Do pracy w styropianie najlepiej nadaje się specjalny kołek do styropianu, który nie wymaga wiercenia otworu. Jeśli chcemy zamontować kołek w materiale pustym, powinniśmy z kolei sięgnąć po kołki do płyt gipsowych lub typu ślimak.

Kołki do płyt gipsowych czy typu ślimak?

Czym różnią się od siebie te 2 rodzaje? Kołki typu ślimak są zalecane do montowania elementów o niewielkim ciężarze, ponieważ nie są one zbyt wytrzymałe. Aby je prawidłowo zamontować, nie musimy jednak wiercić otworu.

Kołki do płyt gipsowych dostępne są w wersji metalowej lub plastikowej. Do ich zamontowania potrzebny jest otwór wywiercony tak, by weszła do niego otulina – na koniec trzeba tylko włożyć w nią śrubę i mocno dokręcić. Tak wykonana konstrukcja cechuje się wytrzymałością, co pozwala nam na zawieszenie na niej nieco cięższych przedmiotów.

O czym pamiętać podczas samodzielnego wykonywania pracy?

Aby stabilnie zamocować kołek w ścianie, powinniśmy wywiercić otwór odpowiadający średnicy jego otuliny. Kolejny krok stanowi włożenie do otworu otuliny, a następnie wkręcenie lub wbicie kołka. W przypadku kołków rozporowych uniwersalnych uważajmy na to, by śruba weszła dokładnie w koniec otuliny – w przeciwnym razie nie zostanie ona zablokowana. Więcej wskazówek w poniższym materiale wideo.

Data publikacji: 08.09.2017