Malowanie boazerii ściennej krok po kroku 

Drewniana boazeria, choć kojarzy się z epoką słusznie minioną, to jak się okazuje, jest znów coraz chętniej wykorzystywana jako oryginalny pomysł na aranżacje ścian. Zwłaszcza, że możemy pomalować ją na dowolny kolor. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń z boazerią oraz w jaki sposób pomalować ją, aby nasze wnętrze było stylowe i modne.

Boazeria – jak ją modnie wykorzystać we wnętrzach?

Boazeria to drewniana okładzina ścian i sufitów mająca charakter izolacyjny oraz dekoracyjny. Kojarzy nam się zazwyczaj ze starszymi budynkami rodem z PRL-u, kiedy to ściany wyłożone boazerią przytłaczały, optycznie pomniejszały pomieszczenia, ale mimo to często były synonimem luksusu i wysokiej pozycji społecznej. Potem boazeria została zdetronizowana na rzecz farby. 

A od kilku sezonów projektanci wnętrz na nowo oswajają boazerię i to z coraz lepszymi efektami. Jak się jednak okazuje, odpowiednio położona boazeria doskonale uzupełni nie tylko klasyczne, lecz także nieco nowocześniejsze wnętrza – dodając im ciepła i przytulności. 

Uwaga! 

Boazeria może nadmiernie przytłoczyć małą przestrzeń. Najlepiej więc postawić na nią w pomieszczeniu o większym metrażu.

Już teraz boazeria w kolorze białym jest wyróżnikiem stylu marynarskiego/ Hampton, bielona często pojawia się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, a o jasnym, przecieranym kolorze w pomieszczeniach o charakterze rustykalnym.

Nowoczesna boazeria może być wykonana z forniru, surowych desek, paneli, korka, a także materiałów, takich jak MDF lub PVC. Przymocowuje się ją do ściany pionowo, poziomo lub po skosie.

Coraz częściej wykłada się boazerią pojedynczą ścianę w całości lub do połowy, a potem maluje się na dowolny, często dość nieoczywisty kolor z tonacji pastelowej, ale także granat, butelkową zieleń, różne odcienie szarości, a nawet czerń. Taka ściana może dodać charakteru każdemu wnętrzu – coraz częściej pojawia się w kuchni, sypialni czy pokoju dziecka, gdzie prócz funkcji dekoracyjnej, pełni także praktyczną, zabezpieczając ścianę przed zabrudzeniem.

Drewniana boazeria – wady i zalety

Co możemy zyskać, decydując się na wykończenie ściany boazerią z naturalnego drewna? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że drewno wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Okładając nim ścianę, możemy więc poza oryginalnym wyglądem, zyskać również więcej ciepła w pomieszczeniu. Co więcej, materiał ten doskonale wygłusza – dzięki temu hałasy z zewnątrz nie będą zakłócać naszego spokoju.

Boazeria drewniana może powodować także pewne uciążliwości. Musimy pamiętać o jej właściwej impregnacji -  nieodpowiednio konserwowana nie będzie odporna na wilgoć. Wiąże się to z nieestetycznym wyglądem desek oraz specyficznym zatęchłym zapachem. Natomiast gdy ją nieprawidłowo zamontujemy może stać się też miejscem do rozwoju roztoczy. Specyficzny montaż boazerii powoduje, że musimy też liczyć się z tym, że nasze pomieszczenie zmniejszy się o kilka centymetrów.

Odnawianie boazerii – jak wybrać najlepszą farbę?

Aby pomalować boazerię najlepiej sięgnąć po emalię akrylową do powierzchni drewnianych i metalowych. Dobrze kryje, szybko schnie, a malowana nią powierzchnia jest gładka i wytrzymała. Zanim użyjemy emalii akrylowej, musimy jednak odpowiednio przygotować boazerię. Gdy była ona wcześniej polakierowana, to konieczne jest jej zmatowienie lub całkowite usunięcie starej warstwy lakieru.

Do pomalowania boazerii możemy także wybrać transparentny lakier, olej lub wosk. Zapewni to przeźroczystą powłokę, dzięki czemu kolor i struktura drewna będzie dobrze widoczna. 

Natomiast gdy chcemy pomalować boazerię na biało, ale bez szlifowania, to wystarczy zastosować farbę kredową do boazerii. Taka farba pozwala na ekspresowe uzyskanie dowolnego efektu - przetarć, cieniowań lub pełnego krycia i to w kilkanaście minut! Farby kredowe bardzo szybko wysychają - po ok. 20 minutach efekt końcowy jest już widoczny. 

Malowanie boazerii krok po kroku

 

Krok 1. Prace przygotowawcze

Żeby odmienić starą boazerię będziemy potrzebowali: papier ścierny, farbę, wałek, wąski pędzel, kuwetę do mieszania farby, folię i taśmę malarską, opcjonalnie szlifierkę i pistolet do malowania natryskowego. 

Krok 2. Zabezpieczenie powierzchni

Jeśli nie chcemy zabrudzić ścian i podłóg podczas malowania boazerii, powinniśmy je właściwie zabezpieczyć. Jak to zrobić? Zacznijmy od rozłożenia na posadzce folii malarskiej i przyklejenia jej tak, aby się nie poruszała. Dokładnie okleimy taśmą malarską listwę przypodłogową, uważając jednak na to, aby nie zakryć dolnej części boazerii. Taśmę malarską wykorzystamy również do zabezpieczenia sufitu – wystarczy ją tylko nakleić tak, aby idealnie przylegała do krawędzi, lecz na nią nie nachodziła.

Krok 2: Mycie i szlifowanie boazerii

To najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny etap, musimy bowiem właściwie przygotować podłoże. Zaczynamy od umycia boazerii i starcia z niej wszystkich plam i kurzu. Możemy to zrobić za pomocą ściereczki i wody z dodatkiem detergentu. 

Następnie bardzo dokładnie szlifujemy deski zdzierając z nich lakier przy użyciu np. drobnoziarnistego papieru ściernego. Jeżeli chcemy pomalować boazerię olejami, lakierem lub woskiem to przeprowadźmy głębokie szlifowanie za pomocą szlifierki, co pozwoli na odsłonięcie naturalnego drewna.

Po zakończonym szlifowaniu odkurzamy boazerię, a następnie jeszcze raz całość myjemy. Gdy zauważymy w drewnie np. dziurę po gwoździu, wypełnijmy ją masą szpachlową do drewna

Planując użycie farby kredowej, możemy pomalować boazerię bez szlifowania. Wystarczy, że całość dokładnie umyjemy i naprawimy ewentualne uszkodzenia.

Krok 3. Malowanie boazerii

Gdy właściwie przygotujemy powierzchnię, malowanie boazerii powinno pójść szybko i sprawnie. Podczas malowania wystarczy zastosować się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu farby lub lakieru.

 

Boazeria może nadać naszemu wnętrzu oryginalności, a przy odrobinie wysiłku może okazać się także modnym i stylowym elementem wykończenia. Mając ją w swoim domu lub mieszkaniu, nie spisujmy jej na straty, a tchnijmy w nią drugie, lepsze życie. Wystarczy pomysł i dobra farba do boazerii, aby wyczarować efekt, który zachwyci wszystkich.