Produkty

Jak atrakcyjnie i szybko odnowić stół

Jak atrakcyjnie i szybko odnowić stół

Stół to niezwykle wartościowy mebel. Upiększa otoczenie naszego domu, ale przede wszystkim skupia wokół siebie rodzinę, sprawiając, że wspólne posiłki nabierają scpejalnego znaczenia. Intensywność użytkowania stołu jest różna, w zależności od gościnności domowników. Na trwałe uszkodzenia, narażony jest przede wszystkim blat, a w drugiej kolejności nogi mebla. Jak szybko i przede wszystkim stylowo odrestaurować stary, wysłużony stół?

odnawianie stołuKażdy stół jest inny!

Poszczególne meble wyróżnia nie tylko przeróżna stylistyka, ale co ważne, również kształt oraz materiał wykonania. Najbardziej cenne oraz wytrzymałe będą klasyczne stoły z drewna. Mogą przetrzymać różne warunki, ale nie wszystkie urazy mechaniczne pozwolą utrzymać je w nienagannym stanie. Dlatego, po wielu latach użytkowania, stoły drewniane powinny być poddane standardowej lub nieco bardziej rozbudowanej renowacji.

Część prac możemy wykonać w warunkach domowych. Skuteczność przeprowadzanych prac zależeć będzie przede wszystkim od naszej dokładności oraz posiadanej wiedzy.

Dokładność oraz umiejętny dobór materiałów, czyli jak skutecznie przeprowadzić renowację drewna?

Stół ma zniszczoną powierzchnię? Taki wysłużony blat, jak najbardziej można przywrócić do idealnego wyglądu.

Usuwamy starą powierzchnię lakieru

Pracę rozpoczynamy od usunięcia starej powłoki. Przykrywa ona drewno z zewnątrz i najczęściej ma postać bezbarwnego lakieru. Powłokę można usunąć np. zmywaczem lub zeskrobać papierem ściernym. Rozpocznijmy prace materiałem o grubszej powierzchni ściernej. W razie, gdyby okazało się, że nie poradzi sobie ona z mocno trzymającym lakierem, możemy wówczas użyć materiału o większej ścieralności.

Ważne, aby ten etap renowacji przeprowadzić bardzo sumiennie, ponieważ to właśnie od usunięcia lakieru, zależeć będzie powodzenie następnych etapów pracy, w tym prawidłowe trzymanie kolejnej, nowej warstwy farby.

Szlifujemy drewno

Kiedy mamy pewność, że warstwa lakieru została usunięta, możemy przejść do kolejnego etapu prac, jakim będzie szlifowanie całej powierzchni stołu papierem ściernym o wysokiej gradacji. Najpewniej najwięcej trudności sprawią nam te miejsca stołu, które są mocno rzeźbione. Trudno jest objąć je tak papierem, by dokładnieszlifierka oscylacyjna oczyścić wgłębienia. Jeśli będzie to duży kłopot możemy wówczas posłużyć się włókniną ścierną, którą łatwo doczyścić wszystkie miejsca.

Po wykonaniu prac ściernych, stół będzie prawdopodobnie w całości lub dużej części pokryty białym pyłem. Taką warstwę należy usunąć. Powierzchnię można odpylić wilgotną gąbką lub przemyć ściereczką. Pamiętajmy jednak, że im mocniej zmoczymy drewno, tym dłużej będzie trzeba czekać aż całkowicie przeschnie.

Nowa warstwa produktu

Na dobrze oczyszczoną, wcześniej przygotowaną powierzchnię można nakładać nowy lakier lub preparat transparentny. Produkt, który ma postać kryjącą nakładajmy pędzlem, poruszając się zawsze w kierunku usłojenia drewna. Wówczas utrzymamy bardzo estetyczny efekt wykończenia – przede wszystkim też taki, który będzie się ciekawie prezentował przez długi czas.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?

Jak podzielić pokój dziecięcy na 3 strefy?
Odpowiedni podział pokoju dziecięcego na strefy to jedna z ważniejszych kwestii podczas planowania i aranżacji pokoju. O czy należy pamiętać i jakich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak atrakcyjnie i szybko odnowić stół