Jak bezpiecznie poruszać się po dachu?

O bezpieczeństwie przy poruszaniu się na dachu traktują przepisy budowlane, które nakazują, by przy spadku połaci dachu większym niż 25% i łamliwym materiale pokrycia zastosować akcesoria umożliwiające bezpieczne poruszanie się. W tym celu nieodzowne staje się montowanie np. wyłazów, drabinek, ław czy stopni kominiarskich. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

samodzielna konserwacja dachusamodzielna konserwacja dachusamodzielna konserwacja dachusamodzielna konserwacja dachu

Wejście na dach

Wchodzić na dach od strony wnętrza domu możemy przez tzw. wyłazy. Najlepiej umieszczać je jak najbliżej komina, bo to do niego najczęściej trzeba docierać. Okno wyłazowe umieszcza się między krokwiami. Wokół okna montuje się kołnierz uszczelniający z blachy stalowej ocynkowanej i ewentualnie lakierowanej na dowolny kolor. Konstrukcja wyłazów jest nieco podobna do okien dachowych, ościeżnice też mogą być z drewna lub PVC. Wyłazy montowane na poddaszach użytkowych mogą mieć szyby termoizolacyjne, które pełnią także funkcje doświetlające. Zamiast szyby może być użyte przezroczyste, odporne tworzywo o grubości około 3 mm. Na nieużytkowych, nieogrzewanych poddaszach w wyłazie mogą być umieszczone zwykłe szyby.

Wyłaz ma konstrukcję klapy otwieranej do góry. Okno wyłazowe, żeby spełniało swe zadania powinno mieć co najmniej 40 cm szerokości.

Na dachy bardziej płaskie, w domach bez poddasza, należy zapewnić bezpieczne wejście drabinowe. Drabiny takie muszą mieć stopnie o szerokości minimum około 30 cm, być trwale i stabilnie przytwierdzone do muru i dachu. 

Poruszanie się po dachu

Bezpieczeństwo przy poruszaniu się po dachu zwiększą także stopnie i ławy kominiarskie. Cały system komunikacji dachowej powinien znaleźć się w projekcie dachu. W przypadku gotowego dachu może zaistnieć konieczność częściowej rozbiórki połaci. Zależnie od rodzaju pokrycia dachu, elementy stopni i wsporniki ław mocuje się do sztywnego poszycia, o ile jest to pełne deskowanie, albo do łat. 

Przy pokrywaniu dachówką ceramiczną lub cementową skorzystać można z tzw. dachówek wsporczych. Są to dachówki z odpowiednio wyprofilowaną nakładką betonową lub aluminiową. Powinny one być przymocowane do łat pomocniczych, a te – do dwóch sąsiednich krokwi. Dopiero do tak przytwierdzonych dachówek wsporczych przykręcane są stopnie dachowe lub wsporniki ław kominiarskich. Do wsporników na koniec mocuje się ławy. 

Przy pokrywaniu blachodachówką lub blachą falistą stopnie i wsporniki przykręca się do łat pośrednich, przewiercając pokrycie. Może to powodować nieszczelności, więc wymagane jest uszczelnienie oraz wykonywanie przeglądów co kilka lat. Ławę kominiarską warto zamontować w bezpośredniej bliskości wyłazu dachowego (do dachów skośnych). W domach jednorodzinnych stopnie powinny tworzyć swoiste schody prowadzące od wyłazu dachowego lub zamocowanej drabiny do komina oraz np. anten RTV. Dobrze jeśli w tych miejscach znajdą się ławy umożliwiające bezpieczne stanie i wykonywanie prac. Odstępy między ławami i stopniami powinny w przybliżeniu odpowiadać długości kroku. Trzeba przy tym uwzględnić także stopień nachylenia dachu. W razie wątpliwości – bezpieczniej jest stworzyć mniejsze odstępy. 

Wymagania co do akcesoriów dachowych

Najlepszeym rozwiązaniem są ażurowe stopnie i ławy, bowiem nie będzie się na nich gromadzić śnieg i lód.

wyłaz dachowywyłaz dachowywyłaz dachowywyłaz dachowy

Warto wybrać elementy solidne, ale także proste w montażu, a najłatwiejszymi będą stopnie nie wymagające stosowania dodatkowej łaty nośnej. 

Stosujmy także akcesoria o wieloletniej trwałości, czyli solidnie wykonane o odpowiedniej grubości profili, szerokości ław i wsporników. Powinny być wykonane z materiałów zabezpieczonych antykorozyjnie, najlepiej tych z aluminium lub stali nierdzewnej. Będą one droższe, ale znacznie trwalsze od standardowych, wykonanych z ocynkowanej i powlekanej stali. 

Warto też zadbać o to, aby stopnie kominiarskie były wyposażone w uchwyty umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz stopnia. 

Zwróćmy też uwagę na obecność znaku CE wybijanego na akcesoriach dla potwierdzenia zgodności wyrobu z Europejska Normą EN516.

Data publikacji: 18.12.2014