Produkty

Jak bezpiecznie używać pilarki

Jak bezpiecznie używać pilarki

Im bardziej zaawansowane prace będziemy przeprowadzać, tym nasza pilarka powinna być lepiej wyposażona w skomplikowane funkcje. O ile obsługa pilarek lekkich, przeznaczonych do prac łatwych, nie stanowi większego problemu, o tyle w tych bardziej zaawansowanych wymaga samodyscypliny oraz znajomości sprzętu. Prawidłowa obsługa tego urządzenia wymaga poświęcenia mu odrobiny czasu oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Im dłużej będziemy pracowali z pilarką, tym większej wprawy nabierzemy, a praca z nią stanie się prawdziwą przyjemnością.

cięcie drewna piłą motorowąInstrukcję trzeba czytać

Nie rozpoczynajmy pracy z ostrym narzędziem, dopóki dobrze się z nią nie zapoznamy. Instrukcja obsługi będzie zawsze dołączona do urządzenia, które zakupimy, nie powinno być zatem większego problemu z jej znalezieniem.

Prawidłowe używanie pilarki wymaga posiadania podstawowej wiedzy oraz zaznajomienia się z działaniem każdego elementu urządzenia. Pomoże nam w tym nie tylko instrukcja, ale również film instruktażowy, a także doświadczenie wynikające z częstego stosowania pilarki.

Prawidłowe ubranie – pełne zabezpieczenie ciała

Aby rozpocząć bezpieczną pracę z pilarką, dobrze jest założyć strój ochronny. Przede wszystkim ważne są spodnie z ochroną przed przecięciem, kask, nauszniki, buty oraz rękawice ochronne. Aby praca była wygodniejsza, warto także wyposażyć się w pas narzędziowy, do którego przymocujemy wszystkie potrzebne do pracy akcesoria.

Jeszcze przed włączeniem pilarki sprawdźmy

1. Czy urządzenie jest czyste, w szczególności jego cylinder, filtr powietrza, prowadnica oraz wewnętrzna strona pokrywy sprzęgła. Zerknijmy, czy żadne z elementów nie uległy pęknięciu i czy nie mają wyraźnych śladów zużycia. Niektóre z takich uszkodzeń mogą bowiem spowodować odprysk małego fragmentu i skaleczenia naszego ciała.

2. Sprawdźmy ponadto wyłącznik zapłonu, a także jakość przymocowania uchwytu łańcuchowego.

3. Jeśli używamy pilarek elektrycznych, pamiętajmy, aby nie włączać ich podczas deszczu oraz w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności.

4. Sprawna pilarka powinna mieć dobrze przygotowany łańcuch. Jeśli jest dobrze naostrzony, praca z pilarką przebiega sprawniej. Nie wymaga też takiego wysiłku, jak w przypadku łańcucha nieodpowiednio naciągniętego.

Olej do pilarki – jaki wybrać?

Paliwo, które będzie najlepsze, to takie, którego  liczba oktanowa wynosi  >90, mieszane z olejem do dwusuwów w proporcji ok. 50:1. Przygotowanie paliwa należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.

Warto także upewnić się, że zbiorniki paliwa są szczelne i pokrywy na pewno się zamykają. Unikajmy także sytuacji, w  których zanieczyszczenia mogłyby się dostać do wnętrza pojemnika. Do pilarek nie nadają się mieszanki samochodowe oraz dedykowane innym pojazdom.

Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy?

Dobrze, jeśli pilarka znajdzie się w miejscu, w którym nie będzie konieczności przechodzenia od jej strony podawania. Można ją postawić naprzeciwko mocnego ogrodzenia, tak by chronić przed uderzeniem po odrzucie. Maszyna nie może też się kiwać ani przesuwać.

W miejscu wykonywania pracy nie powinny znajdować się żadne zbędne materiały, ograniczmy je do niezbędnego minimum. Natomiast sam kabel zasilający najlepiej jest podwiesić lub osłonić, co uniemożliwi potknięcie się o niego.

Jak uruchamiać pilarkę?

Chwytamy sprzęt lewą ręką za uchwyt przedni, przyciskając osłonę do ziemi lewą stopą. Prowadnica nie powinna mieć kontaktu ani z podłożem, ani z innymi piłowanie deski piłą ręcznąprzedmiotami. Prawą ręką zaciągamy uchwyt rozrusznika.

Kiedy pilarka pracuje, trzymajmy ją zawsze oburącz na wysokości powyżej ramion. Nie wchodzimy na rusztowanie czy drzewo z pilarką, która jest włączona. Jeśli wykonujemy jakiekolwiek prace regulacyjne lub konserwujące, od razu wyłączmy pilarkę, podobnie w momencie, kiedy nastąpi naruszenie jej kabla.

Kiedy używamy pilarki, zawsze starajmy się to robić w towarzystwie jakiejś osoby, która w razie wystąpienia wypadku mogłaby udzielić nam pierwszej pomocy.

 

 

Data publikacji: 05.08.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową
Gdy we własnym zakresie przygotowujemy drewno na opał, możemy znacznie ułatwić sobie pracę, korzystając z piły łańcuchowej. Urządzenie sprawnie potnie...
Czytaj więcej

Piły i pilarki do prac w ogrodzie – które wybrać

Piły i pilarki do prac w ogrodzie – które wybrać
Pilarki, zwane popularnie piłami, to maszyny ogrodowe, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, sadzie, bądź na działce. To, który z modeli będzie dla na...
Czytaj więcej

Jak zrobić szwedzką pochodnię?

Jak zrobić szwedzką pochodnię?
Lato sprzyja rodzinnym wyjazdom poza miasto i aktywnemu odpoczynkowi. Nie może na nich zabraknąć namiotu, gitary i – znanego z dzieciństwa &ndas...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak bezpiecznie używać pilarki