icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak chronić ogród przed śniegiem

Można by pomyśleć, że głównym zagrożeniem dla naszego ogrodu w zimie jest mróz. Ujemne temperatury mogą trwale zniszczyć wiele z naszych roślin, o które tak dbaliśmy w sezonie letnim. Tymczasem równie dużym zagrożeniem dla ogrodu jest śnieg. Jak chronić rośliny przed jego szkodliwym wpływem?

ogród w śnieguogród w śnieguogród w śnieguogród w śniegu

Zalety śnieżnej okrywy

W powszechnej opinii warstwa śniegu pokrywająca nasze trawniki, kwiaty, drzewa i krzewy pełni funkcje ochronną – zapobiega przemarzaniu roślin na skutek działania ujemnych temperatur. Rzeczywiście tak jest – śnieżna pokrywa stanowi naturalną ochronę dla roślin takich jak np. wrzosy, wrzośce, barwinek pospolity, trzmielina Fortune’a i innych, pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych. Śnieżna okrywa chroni bowiem grunt przed przemarznięciem, a niektórym gatunkom roślin zapewnia odpowiedni poziom wilgotności.

Kiedy śnieg szkodzi

Nie zawsze jednak i nie dla wszystkich roślin zdobiących nasz ogród śnieg ma tak dobroczynne działanie. Niektórym – jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio – może bardzo zaszkodzić. Nie bez znaczenia jest też rodzaj samego śniegu. Ciężki i mokry będzie większym zagrożeniem dla roślin, podobnie jak ten zamarzający po odwilży. Oto w jaki sposób przygotować ogród do opadów śniegu i jakie poczynić czynności, gdy biały puch okryje już nasz ogród.

Śnieg na trawniku

Duża ilość śniegu zalegająca na trawniku ma na trawę niekorzystny wpływ. Dlatego świeży śnieg powinniśmy zgarniać z jego powierzchni i usypywać np. pod drzewami. Dzięki temu nie dopuścimy do powstania zamarzniętej skorupy, która ograniczy trawie dostęp tlenu i w konsekwencji może powodować jej choroby, a nawet całkowite zniszczenie (podobnie, jeśli chodzi o rośliny bulwiaste oraz cebulowe). Podczas odwilży usypany pod drzewami śnieg zapewni drzewom spory poziom wilgoci, natomiast trawnik nie zamieni się w jedną, dużą kałużę. Odśnieżając trawnik zwróćmy uwagę, by nadmiarem śniegu nie przysypywać roślin wrażliwych na wilgoć (np. lawendy, dyptamu, trytomy) – gdy biały puch stopnieje, nadmiar wody spowoduje pogorszenie ich wzrostu.

Śnieg na drzewach

Ciężki i mokry śnieg stanowi szczególne zagrożenie dla drzew o pokroju kolumnowym, jak np. tuje, jałowce, cisy, sosna himalajska, czarna i drobnokwiatowa. Zalegając na ich gałęziach, może nie tylko je zdeformować, ale również połamać. Dlatego aby ograniczyć ryzyko takich wydarzeń, wszelkie drzewa wyrastające pionowo w górę powinniśmy obwiązać spiralnie sznurkiem lub żyłką ogrodniczą. Należy zrobić to w taki sposób, by poszczególne gałęzie przylegały do siebie i nie miały możliwości wyginać się na boki, jednak na tyle delikatnie, by rośliny mogły oddychać.

Podobne zagrożenie niesie śnieg dla krzewów o kulistej i owalnej formie. Pod wpływem ciężkich, białych czap ich pokrój może ulec nieodwracalnym zmianom. Chronimy je, wbijając dookoła niskie paliki, które następnie na kształt wigwamu obwijamy np. agrowłókniną, zostawiając u góry otwór, by rośliny mogły oddychać.

Pamiętajmy jednak, że nawet z tak związanych i okrytych roślin należy regularnie usuwać nagromadzony śnieg poprzez delikatne jego strząsanie.

Śnieg na ścieżkach

Popularnym sposobem na odśnieżanie i pozbywanie się oblodzonej nawierzchni ścieżek, schodów czy podjazdów jest posypywanie ich solą. Pamiętajmy, by nie stosować tego zabiegu bezpośrednio w ogrodzie, gdzie rośnie trawnik i inne rośliny – nagromadzenie soli w glebie może zmieniać jej odczyn i sprawiać, że rośliny nie będą mogły pobierać z niej wody.

łopata do śniegułopata do śniegułopata do śniegułopata do śniegu

Śnieg na powierzchni oczka wodnego

Jeżeli powierzchnia naszego oczka wodnego zamarzła i zgromadziła się na niej warstwa śniegu, powinniśmy ją usunąć. Jest to szczególnie ważne, gdy grubość śnieżnej okrywy przekroczy 10 cm – zalegając na powierzchni oczka, ograniczy rosnącym w nim roślinom dostęp do światła dziennego. Jeżeli wiec pozostawiliśmy rośliny zasiedlające nasz zbiornik wodny, by przezimowały w oczku, musimy regularnie usuwać śnieg z powierzchni lodu. Możemy zrobić to np. zmiotką lub szczotką.

Aranżacja ogrodu

Pamiętajmy, by opady śniegu uwzględnić podczas aranżowania ogrodu. Ważne jest, by w pobliżu samego budynku nie sadzić żadnych roślin, które spadający z dachu śnieg mógłby uszkodzić. Dlatego wszelkie drzewa i krzewy sadźmy w bezpiecznej odległości. Rozważmy także zamontowanie na dachu domu specjalnych płotków lub belek zatrzymujących zsuwający się z dachu ciężki śnieg. Uchronią one przed zniszczeniem nie tylko rośliny ogrodowe, ale zapewnią także bezpieczeństwo domownikom.

 

Data publikacji: 18.12.2014