LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak ciekawie przechowywać kieliszki

Kieliszki to kruche naczynia, które powinny być przechowywane w miejscu, gdzie nie grozi im stłuczenie. Jednak ich wygląd sprawia, że chcemy je wyeksponować – jak to zrobić, aby podkreślić ich kształt, a jednocześnie zapewnić stałą, bezpieczną podporę?

Spośród naczyń przeznaczonych do napojów, szczególnymi walorami dekoracyjnymi charakteryzują się te przeznaczone do serwowania alkoholi. Od niedużych kieliszków do napojów wysokoprocentowych, przez wysmukłe szampanówki i szklanice o grubym dnie, aż do pokali i masywnych kufli przeznaczonych do piwa – każde z nich może być użyte nie tylko do przypisanych im konsumpcyjnych zadań, ale również do ozdobienia wnętrza. Spośród wymienionych na szczególną uwagę zasługują niezwykle wyrafinowane w kształtach, delikatne w budowie kieliszki do wina. W zależności od rodzaju serwowanego trunku, białego, różowego, musującego czy czerwonego, różnią się budową i wielkością. Co więcej, poszczególne szczepy win mają różne bukiety zapachowe, z mniej lub bardziej odczuwalnym aromatem alkoholu, i aby z kieliszka dobywały się cenne, zapachowe nuty aromatyczne, a wewnątrz niego pozostała woń „procentów” zawartych w winie, naczynia do degustacji wina mają odmienne kształty, osobne dla – przykładowo – shiraza, burgunda i bordeaux.

Do przechowywania kompletów kieliszków w domu najlepiej służy wnętrze zamykanej szafki. Wszystkie mają wtedy stabilne podłoże, niegroźne są im wstrząsy, ich delikatna struktura jest zabezpieczona przed ciekawskimi dziecięcymi rączkami, nie osiada na nich kurz i nie docierają obce zapachy. Miejscem takim może być domowy barek, o ile jest wystarczających rozmiarów. Służyć temu może również kuchenna szafka, zwłaszcza jeśli jedną z nich możemy przeznaczyć tylko na kieliszki. Powyższe miejsca mają tylko jedną wadę – umieszczając w nich kieliszki, skazujemy je na ukrycie przed wzrokiem naszym i naszych gości. Co zrobić, aby były bezpieczne, a jednocześnie należycie wyeksponowane?

Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki z przeszkleniem, która w swoim wnętrzu zawiera źródło światła. Jeśli nie posiadamy tak wyposażonego mebla, możemy zmodyfikować istniejący. Producenci wyposażenia kuchennego i salonowego oferują komplety wyposażenia w różnych przedziałach cenowych i odmiennych wariantach, dzięki czemu możliwy jest zakup wersji z przeszkleniem lub nawet samych drzwiczek z szybą. Innym rozwiązaniem jest wymontowanie ich i samodzielne wstawienie szklanej tafli lub powierzenie tego zadania szklarzowi. Z kolei zamocowanie wewnątrz mebla dodatkowego źródła światła jest zadaniem na tyle prostym, że posiłkując się dostępnymi w sklepach rozwiązaniami (na przykład taśmami ledowymi), możemy zamontować gotowy komplet świetlny w pojedynkę. Ważne, aby nie stosować do tego celu tradycyjnych żarówek, które, choć niewielkich rozmiarów, zanadto zbliżone do cienkiej powierzchni kieliszka mogą go zbytnio rozgrzać, a następnie doprowadzić do jego pęknięcia. Tego typu podświetlona zawartość mebla jest podkreślającą nastrojowość ozdobą każdego wnętrza, jeśli tylko umieszczona jest w zasięgu wzroku przebywających w nim osób.

inspiracje/stojak__na__kieliszkiinspiracje/stojak__na__kieliszkiinspiracje/stojak__na__kieliszkiinspiracje/stojak__na__kieliszki

Inny sposób na zaprezentowanie kieliszków będzie idealny wtedy, gdy posiadamy wyspę kuchenną. Tym razem naczynia te – głównie do wina lub wysmukłe szampanówki – będą umieszczone pionowo, ale do góry nogami. Do zawieszania ich za pomocą podstawek służą specjalne szyny zamocowane na wysokości wyciągniętej ręki, tak aby ułatwione było ich zawieszanie i wyciąganie. Taka ekspozycja kieliszków jest niezwykle efektowna, zabezpieczona przed dziećmi i oświetlona razem z padającym od góry snopem światła żarowego lub ledowego. Niekorzystne byłoby tylko umieszczenie szyny przytrzymującej podstawki kieliszków w pobliżu okapu, który zbiera znad kuchenki aromaty przygotowywanych potraw. Rolę szyny mogą przejąć odpowiednio zamocowane profile przejściowe do podłóg (o przekroju T), umieszczone równolegle do siebie, co będzie ciekawą dekoracją zwłaszcza w przypadku, jeśli profile będą miały kształt łuku. W tej samej roli, choć bez łukowo wygiętego kształtu, sprawdzą się również listewki sklejone ze sobą w taki sposób, aby zapewnić miejsce do wsuwania między nie podstawek kieliszków. W tym przypadku trzeba zadbać o to, by drewniany materiał został odpowiednio przygotowany do obecności wilgoci i zaimpregnowany, a następnie pomalowany na pasujący do wystroju kuchni kolor.

inspiracje/przechowywanie__klieliszkowinspiracje/przechowywanie__klieliszkowinspiracje/przechowywanie__klieliszkowinspiracje/przechowywanie__klieliszkow