Produkty

Jak czyścić drewniane meble?

Jak czyścić drewniane meble?

Meble są wizytówką każdego wnętrza. Najczęściej to właśnie one przykuwają pierwsze spojrzenie, dlatego też warto o nie dbać. Aby sprawiały za każdym razem dobre wrażenie, powinniśmy je przede wszystkim regularnie czyścić. Jak to robić, by nadać im błysk?

polerowanie drewnaNajwiększa siła – olej i wosk

Do czyszczenia mebli drewnianych używamy najczęściej preparatów zawierających wosk bądź też olej, np. olej lniany, który wyjątkowo skutecznie nadaje blask meblom hebanowym. To te składniki są w głównej mierze odpowiedzialne za ochronę mebli przed działaniem wilgoci oraz, co bardzo ważne, przed zbytnim osiadaniem kurzu. Jednocześnie dzięki ich użyciu nasze drewniane meble uzyskują pełen połysk.

Niezbędne akcesoria

Kluczowe w czyszczeniu mebli są nie tylko detergenty, jakich używamy, ale także odpowiednie akcesoria pielęgnujące. Tutaj należy pamiętać przede wszystkim o tym, że drewniane meble źle reagują na wodę i z tego względu najlepszym wyborem jest mycie ich za pomocą lekko wilgotnej szmatki bądź gąbeczki z miękkiego materiału. Niezwykle pomocna - chociażby w czyszczeniu antyków - okazuje się ircha, czyli gąbka z cienką skórą owczą. Pielęgnując regularnie meble,  powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które pozwolą nam na czyszczenie mebli na wilgotno i ich ostateczne dopieszczenie na sucho.

Czyszczenie a rodzaj mebli drewnianych

Dobór odpowiednich środków czystości jest uzależniony od rodzaju naszych drewnianych mebli. Nie zawsze te same metody są skuteczne we wszystkich przypadkach, dlatego też warto wiedzieć, jak radzić sobie w konkretnych przypadkach.

I tak meble woskowane należy czyścić woskiem przy pomocy bawełnianej ściereczki. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie środki nanosić okrężnymi ruchami. Woskowane meble powinniśmy także odkurzać, a po wszystkim polerować. Regularne odkurzanie powinno być też obowiązkową  czynnością w przypadku posiadania antyków. Tutaj do czyszczenia należy używać przede wszystkim specjalistycznych preparatów do pielęgnacji starych mebli. Środki te z łatwością znajdziemy na sklepowych półkach. Musimy pamiętać o tym, że standardowe produkty mogą niekorzystnie wpływać na antyki. Kiedy pojawiają się na nich bardziej skomplikowane zabrudzenia, pomóc może nam czyszczenie ich zwilżoną w wodzie z minimalną ilością octu i mocno wyciśniętą irchą.

Czyszcząc drewno naturalne, musimy pamiętać głównie o tym, aby dokonywać tego wzdłuż słojów, za pomocą miękkiej szmatki bądź gąbki. Podobnie jak meble woskowane czy antyki, bardziej wymagające są też meble lakierowane, które warto czasami dopieścić, pastując woskiem pszczelim. Ten rodzaj mebli powinniśmy czyścić, przecierając jedynie bardzo delikatnie zwilżoną miękką ściereczką. Jeśli na meblach lakierowanych pojawiają się poważniejsze zabrudzenia, powinniśmy sięgnąć też po odrobinę płynu do naczyń lub mydła, a nawet nasączyć ściereczkę kilkoma kroplami denaturatu. Co bardzo ważne, wszystko musimy w późniejszym etapie wytrzeć do sucha.

W przypadku mebli olejowanych dobrze jest wyposażyć się w ten sam rodzaj oleju, jakimi były one olejowane wcześniej. Do ich czyszczenia powinniśmy używać wyłącznie czystej, a najlepiej zupełnie nowej szmatki, lekko nasączonej olejem. Warto podkreślić, że czyszcząc meble olejowane, jednocześnie je konserwujemy.

surowe drewnoZłota zasada

Czyszcząc wszelkie rodzaje drewnianych mebli, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie – aby używać do tych czynności środków przeznaczonych wyłącznie do drewna. Środki, które mają inne zastosowanie, mogą niekorzystnie wpłynąć na ich powierzchnię. Nieprawidłowe czyszczenie może pogorszyć stan mebli, przez co nie będziemy mogli być w pełni zadowoleni z ich niewątpliwego uroku.

Klika dodatkowych trików

Do czyszczenia oraz nakładania np. olejków nabłyszczających w trudno dostępnych miejscach możemy używać również pędzelków, które skutecznie pomogą nam także przy usuwaniu kurzu z antyków. Pomocna w czyszczeniu drewnianych mebli często okazuje się też oliwka dziecięca, której należy jednak używać w bardzo niewielkich ilościach. Meble dębowe możemy przecierać ciepłym piwem bądź cukrem pudrem – to zabieg, który skutecznie doda im blasku na dłużej. Rys na meblach można się pozbyć dzięki wazelinie – nałożyć na powierzchnię i po 24 godzinach wypolerować. Niezwykle skuteczną bronią w walce z kurzem, którego powinniśmy pozbywać się regularnie, są specjalne preparaty w spreju, które usuwają go i zapobiegają jego osiadaniu, a w dodatku nadają meblom przyjemny zapach – dostępne są w różnych nutach zapachowych, takich jak aloes, cytryna czy jaśmin. Spreje do mebli sprawdzają się świetnie także przy meblach wiklinowych i rattanowych, których nie powinniśmy czyścić wodą, podobnie jak mebli bejcowanych, przy których sprawdza się czyszczenie środkami z alkoholem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić drewniane meble?