Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak czyścić meble tapicerowane?

 

Jeśli posiadamy tapicerowane meble, aby zachować ich świeży i ładny wygląd, warto regularnie je konserwować, czyścić i odświeżać. Jednak dobór metod czyszczenia powinien być uzależniony od rodzaju pokryć tapicerskich – o czym warto pamiętać?

czyszczenie mebli tapicerowanych

Typy pokryć tapicerskich

Jeżeli nasze meble zostały pokryte tkaniną bawełnianą, powinniśmy ją dokładnie odkurzyć, a następnie nałożyć piankę lub proszek przeznaczony do czyszczenia bawełnianych tapicerek. Po godzinie pozostałość zbieramy białą ściereczką. Czyścimy w ten sposób do czasu, aż materiał przestanie się brudzić. Staramy się także nie dopuścić do zamoczenia wypełnienia pod tkaniną.

Pokrycia z aksamitu, weluru czy sztruksu powinniśmy czyścic zgodnie z kierunkiem włosia. Do zmywania może nam posłużyć roztwór 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Płyn wcieramy delikatnie w tkaninę i pozostawiamy na około 1 godzinę, potem szczoteczką wyczesujemy materiał. Posklejane włókna suszymy za pomocą niezbyt gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów. Możemy użyć także gotowych środków specjalnie przygotowanych do takich pokryć.

Szczególnego podejścia wymagają meble pokryte skórą, zarówno naturalną, jak i sztuczną. Najpierw trzeba powierzchnie mebli oczyścić z nagromadzonych zatłuszczeń, ale środkami bardzo delikatnymi, unikając mydła. Możemy do tego celu użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń albo specjalnego preparatu do mycia skór sztucznych lub naturalnych. Skórę pocieramy okrężnymi ruchami szmatką nasączoną odpowiednim środkiem, wycieramy ręcznikiem lub innym miękkim materiałem.

Etapy czyszczenia tapicerki

Meble pokryte tapicerką najlepiej myć partiami. Zaczynamy od siedziska, potem oczyszczamy poręcze, dół mebla i na koniec jego tył. Na tapicerkę nanosimy niewielką ilość preparatów, tak żeby powierzchnia pokrycia nie była mokra, a jedynie zwilżona. Wcieramy środek czyszczący do czasu wytworzenia się piany czy osadu, który następnie usuwamy wraz z nagromadzonym brudem. Wniknięcie wody do wnętrz pokryć mebli grozi odbarwieniami, pogorszeniem struktury, a nawet pojawieniem się pleśni.

Po odczyszczeniu tapicerki warto zastosować środki utrwalające stan czystości. Mogą to być rozpylane preparaty, tworzące zabezpieczające apretury. Możemy zastosować przezroczyste, dyskretne pokrowce albo też estetyczne i dopasowane stylistycznie ozdobne warstwy zabezpieczające trudne do czyszczenia powierzchnie mebli. Możemy też okresowo zakładać ochronne powłoki na czas np. karmienia dziecka czy zabawy ze zwierzętami.

Środki do czyszczenia tapicerek

Zanim zastosujemy nowy środek do czyszczenia tapicerki, warto wypróbować jego działanie na mało widocznym fragmencie pokrycia. Nie powinniśmy stosować środków zbyt mocnych, powodujących powstawanie odbarwień, cieni czy zacieków. Nie używamy zatem odplamiaczy, rozpuszczalników czy wybielaczy, które mogą nieodwracalnie zniszczyć pokrycie tapicerskie.

Najwięcej problemów przysparzają zwykle pokrycia w jasnych odcieniach, o jednolitym wzorze i kolorze. Na nich wszelkie zabrudzenia i plamy stają się od razu szczególnie widoczne. Do tego typu powierzchni tapicerowanych powinniśmy mieć zawsze na podorędziu wypróbowany środek zmywający. Innym wyjściem jest zapobiegawcze okrywanie tapicerki wybranym typem powłoki ochronnej.

mocny środek do usuwania plam

Usuwanie plam z tapicerki

Najtrudniej pozbyć się z tapicerki niechcianych plam. Najskuteczniejszymi metodami ich likwidowania będą te polecane przy zaplamieniu np. ubrań czy dywanów. Stosujemy bardzo podobne metody i środki, oczywiście poza samym praniem.

Dla przykładu:

  • plamy na tapicerce z czerwonego wina, atramentu lub kawy możemy usunąć za pomocą łagodnego roztworu kwasku cytrynowego,

  • plamy po długopisie pomoże nam usunąć gliceryna,

  • plamy po żywności najlepiej usuwać natychmiast za pomocą szmatki nasączonej roztworem delikatnego środka piorącego.

 

Data publikacji: 03.02.2016