Produkty

Jak czyścić miedź i mosiądz

Jak czyścić miedź i mosiądz

Mosiężne i miedziane elementy w domu to dekoracje, które przyciągają uwagę klasycznym pięknem. Niestety, łatwo pokrywają się zielonoszarym nalotem, psującym cały efekt stylizacji. Jak wyczyścić wykończenie stolarki okiennej, uchwyty mebli, wazy czy okucia meblowe wykonane z mosiądzu lub miedzi?

mosiądzMiedź to metal o efektownej, złotej barwie, a mosiądz jest stopem miedzi z cyną o ciemniejszym, pomarańczowożółtym kolorze. W wilgotnym powietrzu miedź i jej stopy pokrywają się śniedzią (zwaną też patyną lub grynszpanem). Produkt korozji ma charakterystyczny, zielonkawy odcień. Aby go usunąć, możemy sięgnąć po środki chemiczne, takie jak odrdzewiacze lub rozcieńczone kwasy do czyszczenia metali. Musimy stosować je zgodnie z instrukcją, ponieważ środki chemiczne na mocno zniszczonych elementach mogą pogłębić korozję. Możemy także wypróbować domowe sposoby na pozbycie się nalotu z mosiężnych i miedzianych przedmiotów.

Sposób na wyczyszczenie luźnych elementów

 1. Do wyczyszczenia waz, monet czy figurek używamy domowej pasty czyszczącej. Mikstura nadaje się także do odnawiania zawiasów, klamek i uchwytów, które da się wymontować z drzwi bądź mebli.

 2. Luźne elementy układamy na blasze do pieczenia lub tacy wyłożonej papierem śniadaniowym.

 3. Do przygotowania masy czyszczącej potrzebujemy:

 • 2/3 szklanki białego octu winnego,

 • 1/2 szklanki soli,

 • 2/3 szklanki mąki jęczmiennej,

 • plastikowego lub szklanego naczynia (uwaga! nie metalowego),

 • drewnianej łyżki.

 1. Następnie rozcieramy ocet z mąką, a po uzyskaniu gładkiej konsystencji dodajemy sól. Znów mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Mikstura powinna tworzyć spójną, gęstą i lepką masę (jeśli jest za rzadka, możemy zagęścić ją odrobiną mąki).

 2. Nakładamy ją na mosiężne elementy za pomocą łyżki z drewna i pozostawiamy na kilka godzin, najlepiej na całą noc. W tym czasie mączno-octowa maska przejmie zielonkawą patynę.

 3. Po umyciu mosiężne elementy zyskają swój dawny, piękny, błyszczący kolor. Mniej delikatne przedmioty można dodatkowo wyszorować szorstką gąbką – to ułatwi usunięcie najbardziej uporczywych osadów.

Sposób na wyczyszczenie elementów na stałe przytwierdzonych do różnych powierzchni

 1. Uchwyt kołatki, oprawa zamka na klucz, kran czy stylizowana ozdoba na ścianie wymagają większej ostrożności – nie chcemy przecież uszkodzić na przykład drewnianej powierzchni mebla, z którą element sąsiaduje. Dlatego wycinamy z kartonu szablon, który taśmą klejącą przyklejamy szczelnie wokół czyszczonego elementu. środek do mosiądzu castorama

 2. Stary lakier i śniedź możemy usunąć bawełnianym płatkiem kosmetycznym nasączonym benzyną lakierniczą. Do wyczyszczenie żłobień i wgłębień użyjmy patyczka kosmetycznego lub starej szczoteczki do zębów.

 3. Następnie wycieramy element do sucha papierowym ręcznikiem.

Sposób na wyczyszczenie dużych powierzchni

 1. W tym celu zaopatrzmy się w miękką szczotkę z grubego, mosiężnego drutu oraz zwykłe mydło kosmetyczne.

 2. Powierzchnię czyścimy namydloną szczotką pod bieżącą wodą. Mydło powoduje polaryzację cząstek na powierzchni metalu, co ułatwia usunięcie osadów i nadaje przedmiotom głęboki, jednolity kolor.

Gdy restaurowany przedmiot z mosiądzu lub miedzi jest już należycie wyczyszczony, możemy go dodatkowo zabezpieczyć przed kurzem i ponownym utlenianiem. Do tego celu używamy rozcieńczonego lakieru akrylowego do metalu, który doda elementom blasku. Zawarta w preparacie żywica syntetyczna w sprawia, że dekoracyjne przedmioty będą bardziej odporne na starzenie i niszczące warunki atmosferyczne.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.09.2015
Mosiądz to stop miedzi z cynkiem a nie cyną. Połączenie miedzi z cyną to brąz :)

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić miedź i mosiądz