Produkty

Jak dbać o chłodnicę w samochodzie?

Jak dbać o chłodnicę w samochodzie?

Każdemu z nas zależy, aby samochód, którym się poruszamy działał sprawnie – nie tylko po to, aby przewoził nas z miejsca na miejsce, ale przede wszystkim dlatego, aby zapewniał nam bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jednym z ważniejszych systemów w autach jest układ chłodniczy – jakie zadanie spełnia oraz jak powinniśmy o niego dbać, aby zachować go w dobrej kondycji?

układ chłodniczy w samochodzieZa co odpowiada chłodnica?

Chłodnica w samochodzie w pośredni sposób współpracuje z silnikiem, dlatego jej prawidłowe działanie jest niezwykle ważne dla sprawności pojazdu. To rodzaj wymiennika ciepła – w czasie pracy silnika temperatura znacząco wzrasta, co mogłoby prowadzić do jego przepalenia, gdyby nie układ chłodniczy. Pompa odpowiada za wprowadzenie płynu chłodniczego w ruch – z silnika do chłodnicy, gdzie ulega ochłodzeniu, a następnie jest zwracany do silnika. Gdyby nie ten zabieg, ciecz stałaby nieruchomo, a silnik nie mógłby odprowadzać ciepła. Mówiąc krótko – bez sprawnej chłodnicy w samochodzie niemożliwe jest jego właściwe działanie.

Kontrola płynu chłodniczego

Najważniejszą kwestią jest regularne sprawdzanie, czy płyn chłodniczy jest na odpowiednim poziomie – jeśli go ubywa, należy go niezwłocznie uzupełnić. Zmniejszanie się ilości cieczy nie jest niczym niepokojącym, w szczególności latem – wykonany na bazie wody może wyparowywać. Jeśli jednak zbyt często zachodzi potrzeba dolewania płynu chłodniczego, warto zgłębić problem, najlepiej w serwisie samochodowym – może się bowiem okazać, że w układzie chłodniczym doszło do wycieku, a system wymaga naprawy. Niepokojąca powinna być dla nas także obecność bąbelków lub oleju w cieczy, ponieważ może być oznaką uszkodzenia uszczelki.

Porada eksperta

Jeśli w układzie chłodniczym ubywa cieczy, a nie mamy pod ręką odpowiedniego płynu, możemy awaryjnie zastosować wodę destylowaną. Nie nadaje się do tego natomiast zwykła woda, która przez zawartość składników mineralnych może spowodować rdzewienie poszczególnych części układu.

płyn do chłodnicyJaki płyn chłodniczy stosować?

Podczas wybierania płynu chłodniczego do naszego auta, powinniśmy zapoznać się wcześniej z rekomendacjami naszego producenta – taka deklaracja da nam pewność, że składniki wybranego preparatu będą właściwie wpływały na układ chłodniczy i silnik samochodu. Zastosowanie płynu z domieszkami, nie przystosowanego do konkretnego pojazdu lub po prostu kiepskiej jakości może doprowadzić nawet do uszkodzenia auta. Zbyt wysoka temperatura zamarzania płynu sprawi, że przy mrozach płyn zamarznie, powodując zniszczenie układu chłodniczego. Zbyt wysoka temperatura wrzenia natomiast nie zapewni optymalnych warunków do pracy silnika, przez co może wzrastać ciśnienie i również uszkadzać elementy systemów.

Wymiana płynu chłodniczegowymiana płynu w chłodnicy

Jeśli płyn chłodniczy utrzymuje się na stałym poziomie, a praca silnika nie budzi naszych zastrzeżeń, płyn może być używany przez około 3 lata. Podczas kontroli pojazdu warto jednak poprosić o dodatkowe sprawdzenie jakości używanego płynu. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany, czy to poprzez upłynięcie czasu jego eksploatacji czy przez jego zanieczyszczenie, wówczas należy całkowicie opróżnić układ chłodzenia oraz przepłukać go odpowiednim preparatem. Stosując się do tych zaleceń, przedłużymy żywotność komponentów naszego samochodu.

Data publikacji: 04.01.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Znikający płyn chłodniczy – co może być przyczyną?

Znikający płyn chłodniczy – co może być przyczyną?
Jeśli zauważyliśmy, że z naszej chłodnicy wycieka płyn, powinniśmy jak najszybciej zlokalizować miejsce awarii – dzięki temu szybko się uporamy ...
Czytaj więcej

Rodzaje płynów chłodniczych – przegląd

Rodzaje płynów chłodniczych – przegląd
Planujesz wymianę płynu chłodniczego? Pamiętaj o tym, aby wybrać właściwy jego rodzaj – w przeciwnym razie możesz tylko uszkodzić układ chłodnic...
Czytaj więcej

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Jaki płyn do chłodnic wybrać?
Płyny eksploatacyjne, a do nich należy płyn do chłodnic, należy w samochodzie sukcesywnie wymieniać, stosując się do zaleceń producentów &ndash...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o chłodnicę w samochodzie?