Produkty

Smarowanie młota udarowego – instrukcja krok po kroku

Smarowanie młota udarowego – instrukcja krok po kroku

Elektronarzędzia ułatwiają nam wiele ciężkich prac. Nie są tanie, więc należy o nie wyjątkowo dbać, by służyły nam długo, bez względu na to, czy używamy ich na co dzień, czy tylko okazjonalnie do nielicznych prac domowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak smarować młot udarowy przeczytaj poniższy artykuł.

Przejdź do następnych akapitów:

Smarowanie młota udarowego – instrukcja

Prawidłowe przechowywanie i konserwacja elektronarzędzi to absolutna konieczność. Pomaga ona zapewnić narzędziom długi czas żywotności, a także bezawaryjną eksploatację. Pielęgnacja młota udarowego to zatem obowiązek każdego posiadacza tego elektronarzędzia. 

Smarowanie to jeden z zabiegów przedłużających żywotność. W zależności od trybu pracy przy użyciu elektronarzędzia należy smarować go po każdorazowym dłuższym czasie nieużywania lub też regularnie, jeśli jest on używany w trybie ciągłym (bez dłuższych przerw). Smarowanie młota udarowego możesz wykonać na dwa sposoby. Nim jednak przejdziesz do smarowania, powinieneś odpowiednio przygotować sobie miejsce pracy.

Zainspiruj się: Wyrzynarka z funkcją podrzynania erbauer – opinie i test urządzenia

Dobór właściwego produktu

Warto się przygotować do konserwacji młota udarowego. Najpierw musisz wybrać odpowiedni produkt przeznaczony do urządzeń pneumatycznych. Smar i inne akcesoria do narzędzi pneumatycznych znajdziesz w naszym sklepie.

smarowanie-mlota-udarowego-2

Przygotowanie miejsca pracy

Smarowanie młota udarowego czy też innego narzędzia wymagać będzie także przygotowania miejsca pracy. Przez wzgląd na to, że smar jest substancją tłustą, która może pozostawić nieestetyczne ślady, dlatego przed pracą warto przygotować sobie materiał, jaki wchłonie ewentualnie rozlany produkt, zabezpieczając powierzchnię przed trwałym zabrudzeniem.

Miejsce pracy musi być czyste – podobnie jak samo urządzenie poddawane smarowaniu. Zabezpieczy to sprzęt przed wprowadzeniem nieczystości do tulei nasadowej.

Przeczytaj również: Brzeszczoty do pił oscylacyjnych

Smarowanie ręczne

Konserwacja ręczna polega na zaaplikowaniu kilku kropli odpowiedniego oleju przeznaczonego do narzędzi pneumatycznych. Wprowadza się go przez tuleję nasadową.

Smarowanie naolejaczem

Możesz także zmechanizować tę czynność, używając specjalnego naolejacza mgłowego. Działa on poprzez zamontowanie go na sprężarce lub w systemie rurociągowym. Zaleca się, by smarowanie młota udarowego odbywało się regularnie, nawet przy każdorazowym używaniu narzędzia. Służy ono do ciężkich prac remontowych, zatem należy zapewnić mu jak najbardziej płynną pracę.

Jaki smar do młota udarowego wybrać?

Wybierając smar do młota udarowego przede wszystkim, musisz kierować się z zaleceniami producenta. Oprócz dedykowanych smarów do narzędzi pneumatycznych możesz posłużyć się także smarem przekładniowym. Nie musisz się martwić o to, że pogorszy on pracę Twojego urządzenia, gdyż właściwości obu produktów są identyczne.

smarowanie-mlota-udarowego-1

Jaki smar do młota udarowego będzie najlepszy?  

Wszystko zależy od tego, jakim sposobem będziesz smarował swoje narzędzie. Możesz wybrać tradycyjny smar z podajnikiem, smar przeznaczony do smarownic, a także sięgnąć po smar w sprayu. Ten ostatni ma właściwości czyszczące i smarujące. Puszka ze smarem w aerozolu wyposażona jest w długą i cienką końcówkę, która dotrze nawet w najbardziej niedostępne miejsca.

Innym rodzajem smaru są także smary przeznaczone do wierteł. Te nakłada się na samo wiertło tuż przed zainstalowaniem w urządzeniu. Ma ono zwiększyć wydajność pracy elektronarzędzia, a tym samym zapobiec przed jego zacieraniem. 

Bez względu na to, jaki smar do młoda udarowego wybierzesz, pamiętaj, aby czynność tą przeprowadzać regularnie i na odpowiednio przygotowanym do tego stanowisku pracy. Dzięki temu unikniesz przez to niepotrzebnych wydatków w postaci ponownego kupowania zniszczonego narzędzia.

Sprawdź także: Co to jest wiertarka udarowa – elektronarzędzia od kuchni

Jak smarować młot udarowy – ręcznie czy automatycznie?

Obydwa sposoby smarowania młota udarowego, czy każdego innego elektronarzędzia jest dobrym rozwiązaniem, o ile robisz to regularnie i dokładnie. Smarowanie ręczne wymaga wiele precyzji, by smar trafił dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. 

O wiele łatwiej więc jest posłużyć się przeznaczoną do tego smarownicą, która bardzo precyzyjnie aplikuje smar w odpowiednie miejsce. Oprócz tego smarownica posiada dosyć długi przewód podający, przez co pomoże wtłoczyć smar nawet w trudno dostępne miejsca. Wykorzystasz ją także do innych prac warsztatowych. Pomocna może okazać się w naoliwieniu łańcuchów, zawiasów, czy osi kół.

Oprócz właściwej konserwacji pamiętaj także o właściwym przechowywaniu młota udarowego. Tak, jak każde inne elektronarzędzia, potrzebuje suchego pomieszczenia, w którym temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Zapobiegnie to osłabieniu tworzyw, z którego młot został wykonany. 

Jeśli Twój młot posiada uchwyt SDS-plus powinieneś unikać korzystania z funkcji kucia – jego nadmierne wykorzystywanie spowoduje szybszą eksploatację sprzętu.

Ostatnią ważną kwestią w obsłudze i konserwacji elektronarzędzi jest zachowanie ich czystości. Po każdej skończonej pracy powinieneś wyczyścić swoje urządzenie z zalegającego na nim pyłu oraz innych zabrudzeń. Nawarstwione nieczystości mogą bardzo utrudnić Ci pracę, a im grubsza warstwa zastygłych pyłów zbierze się na Twoim urządzeniu, tym trudniej będzie się ich pozbyć. 

smarowanie-mlota-udarowego-3

Teraz już wiesz, jak przebiega smarowanie młota udarowego!

Długą żywotność Twojego urządzenia zapewni Ci także prawidłowe używanie młota udarowego. Po pierwsze, zawsze używaj go zgodnie z instrukcją. Zapewni Ci to bezpieczeństwo pracy, a także optymalizację wykorzystania narzędzia. Młot udarowy, jak większość narzędzi pneumatycznych jest urządzeniem głośnym. Zatem przed przystąpieniem do pracy odpowiednio się do niej przygotuj – zabezpiecz swój słuch, stosując stopery do uszu bądź słuchawki wygłuszające. Nie zapomnij także o odzieży ochronnej – rękawicach, odpowiednim obuwiu, a także okularach, które zabezpieczą Twoje oczy przed pyłem lub drobinkami tynku.

Data publikacji: 11.01.2016
Data aktualizacji: 29.11.2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?

Jakie elektronarzędzia wybrać jako prezent?
Poszukując prezentów dla naszych najbliższych, zwracamy uwagę na praktyczną stronę ich zastosowania. Dzięki temu mamy pewność, że podarunek będzie tra...
Czytaj więcej

Jak wyburzyć ściankę działową

Jak wyburzyć ściankę działową
Ścianki działowe dzielą nasze wnętrza na poszczególne strefy lub pokoje. Zazwyczaj stanowią przegrody, które możemy łatwo zdemontować bez potrzeby wys...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?
Młotowiertarka stanowi jeden z wielu rodzajów elektronarzędzi. Urządzenie to jest przydatne nawet przy ciężkich pracach budowlanych i remontowych. Co ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Smarowanie młota udarowego – instrukcja krok po kroku