LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak dbać o młot udarowy?

Młot udarowy to elektronarzędzie, które okazuje się wyjątkowo przydatne podczas wielu zadań. Za jego pomocą możemy między innymi przebijać ściany czy skuwać tynki. Pozwala nam na to duża moc oraz funkcje urządzenia. Jak każdy sprzęt, także i młot udarowy powinien być odpowiednio przechowywany. Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja urządzenia zapewnią mu długą żywotność i bezawaryjną oraz bezpieczną eksploatację.

Smarowanie

Jednym z zabiegów, któremu należy poddawać młot udarowy w celu przedłużenia jego żywotności oraz bezawaryjnego funkcjonowania, jest jego regularne smarowanie. Może się ono odbywać na dwa sposoby. Pierwszą z metod jest konserwacja ręczna, która polega na nasmarowaniu urządzenia przez tuleję nasadową kilkoma kroplami specjalnego oleju, przeznaczonego do narzędzi pneumatycznych. Drugą z metod jest natomiast użycie specjalnego naolejacza mgłowego, który umieszczany jest przy sprężarce bądź systemie rurociągowym. Zabieg ten warto powtarzać przed każdorazowym uruchomieniem młota udarowego, szczególnie wtedy, gdy pracujemy z naszym urządzeniem dość często i intensywnie.

Przy dłuższym okresie nieużytkowania

Jeśli nasz młot udarowy nie był użytkowany przez okres kilku tygodni, podczas smarowania urządzenia powinniśmy pamiętać o tym, aby zaaplikować kilka dodatkowych kropel specjalnego oleju przeznaczonego do narzędzi pneumatycznych. O tym, co powinniśmy mieć na uwadze używając młota udarowego, piszemy tutaj.

Młot udarowy w użyciuMłot udarowy w użyciuMłot udarowy w użyciuMłot udarowy w użyciu

Przechowywanie

Nie możemy zapominać także o właściwym przechowywaniu młota udarowego. Tego typu urządzenie powinno być przechowywane zawsze w suchych pomieszczeniach, w których utrzymuje się temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy odstawiamy młot udarowy na nieco dłuższy czas. Dodatkową ostrożność powinniśmy zachować wówczas, gdy nasze urządzenie posiada uchwyt SDS-plus – wówczas nie powinniśmy często korzystać z funkcji kucia, bo spowoduje to szybsze wyeksploatowanie młota. Niezależnie od rodzaju urządzenia, pamiętajmy również o tym, aby po każdorazowym jego użyciu dokładnie wyczyścić narzędzie z zalegającego pyłu oraz innych zabrudzeń.
 

Data publikacji: 11.01.2016

Młot udarowyMłot udarowyMłot udarowyMłot udarowy