icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była ona piękna i trwała, należy ją jednak odpowiednio pielęgnować. Jak to robić? O tym przeczytasz poniżej!

Jak dbać o podłogę drewnianą? Niezawodne sposoby

W jaki sposób przeprowadzać pielęgnację oraz konserwację drewnianej podłogi? To nie takie trudne, ale sposób działania jest tu nieco inny niż w przypadku płytek czy sztucznych paneli. Prawdziwe drewno, choć odpowiednio przygotowane przez producenta i zabezpieczone podczas montażu, jest dość podatne na zniszczenie. Warto więc stosować się do odpowiednich zasad pielęgnacji, by zapewnić mu długowieczność, a tym samym piękny wygląd.

Czyszczenie podłogi drewnianejCzyszczenie podłogi drewnianejCzyszczenie podłogi drewnianejCzyszczenie podłogi drewnianej

Co musisz przygotować?

Konserwacja podłogi drewnianej to niezbyt skomplikowany proces, jednak wcześniej warto przygotować sobie kilka rzeczy, które okażą się niezbędne w czasie pracy. Oto podstawowy niezbędnik do konserwacji drewnianej podłogi:

Jak widzisz, tych rzeczy nie ma zbyt wiele, a większość z nich i tak pewnie posiadasz w domu; a nawet jeśli nie, to możesz kupić je w każdym sklepie. Dlaczego należy korzystać z takich, a nie innych pomocy? Już spieszymy z wytłumaczeniem.

Konserwacja podłogi olejowanej

Jeśli Twoja podłoga drewniana jest zabezpieczona olejem, poniższe porady pomogą Ci zadbać o nią we właściwy sposób. Postępuj według instrukcji krok po kroku, by „wyciągnąć” z drewna naturalne piękno i regularnie zapobiegać jego zniszczeniu. No to do dzieła!

Krok pierwszy – pielęgnacja podłogi olejowanej od podstaw

Od czego zacząć, przystępując do czyszczenia drewnianej podłogi? Najważniejsze jest pozbycie się kurzu, piasku i wszelkich drobinek. Te elementy, choć zwykle niewidoczne gołym okiem, przyczyniają się do powstawania zarysowań. Mycie powierzchni mopem bez uprzedniego pozbycia się mikroskopijnych drobinek będzie więc nie tylko nieefektywne (gdyż mop ich nie pozbiera), lecz może powodować skutek odwrotny do zamierzonego. W tym celu przydaje się miotła z miękkiego włosia, która pozwoli na delikatne pozbycie się fizycznych zanieczyszczeń.

Krok drugi – konserwacja podłogi drewnianej za pomocą płynu

Dopiero kiedy wszelkie drobinki i kurz zostaną usunięte, możesz przystąpić do czyszczenia właściwego. W tym celu będzie Ci potrzebny mop – ale uwaga! Nie bez powodu wymieniliśmy w poprzedniej części mop z płaską końcówką. Inny rodzaj mopa, np. sznurkowy, mógłby bowiem rozprowadzać wodę w niewłaściwy sposób, zostawiając na powierzchni drewna nierównomierne plamy. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, gdyż podłoga drewniana może pęcznieć pod wpływem wilgoci.

Czyszczenie podłogiCzyszczenie podłogiCzyszczenie podłogiCzyszczenie podłogi

Konserwacja podłogi olejowanej zawsze powinna odbywać się przy użyciu specjalnego płynu do mycia powierzchni drewnianych. W tym celu najlepiej sprawdzają się środki zawierające sole nieorganiczne oraz detergenty anionowe i niejonowe.

Rozprowadź płyn w wiadrze z wodą, zachowując proporcje podane na opakowaniu. Pamiętaj, że nie możesz pominąć tego elementu! Jeśli zastosujesz za dużo płynu, możesz niechcący naruszyć wierzchnią warstwę zabezpieczenia i przyczynić się do zniszczenia podłogi. Używaj więc tak mało płynu, jak to tylko możliwe.

Dodatkowa porada

Do mycia drewnianej podłogi korzystaj wyłącznie z zimnej wody. Dzięki temau będziesz mieć pewność, że nie naruszysz olejowanej warswty zabezpiecającej

Zanim rozprowadzisz wodę na powierzchni przy użyciu płaskiego mopa, koniecznie wykręć go tak mocno, jak tylko potrafisz. Ma być on tylko wilgotny – a już na pewno nie mogą kapać z niego krople wody.

Deska podłogowa lita GoodHome SkaraDeska podłogowa lita GoodHome SkaraDeska podłogowa lita GoodHome SkaraDeska podłogowa lita GoodHome Skara

Krok trzeci – pielęgnacja podłogi olejowanej – czynności końcowe

Jeśli chcesz utrwalić efekty pielęgnacji, po przeprowadzeniu kroku trzeciego dodatkowo przejedź po podłodze suchą ściereczką. Dzięki temu odsączysz ewentualny nadmiar wody z powierzchni drewna oraz przyczynisz się do zwiększenia połysku.

Podłoga drewniana piękna na co dzień

Co należy robić na co dzień, żeby podłoga z drewna była w dobrym stanie i zachowywała piękny wygląd? Oto kilka porad, które pomogą Ci przeciwdziałać ewentualnym uszkodzeniom.

Meble a podłoga drewniana

W każdym domu są pomieszczenia, w których podłogę eksploatuje się bardziej niż w innych. Dotyczy to np. salonu, gdzie często odsuwa się krzesła – co ma oczywiście negatywny wpływ na kondycję podłogi. Jak dbać o podłogę drewnianą pod tym względem? Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym rozwiązaniem, jest założenie filcowych nakładek na nóżki mebli. Dzięki temu podłoże pod nimi nie podlega zarysowaniom, a domownicy i goście mogą swobodnie korzystać z krzeseł i innych elementów wyposażenia.

Czym wypełnić szczeliny w drewnianej podłodze?

Drewniana podłoga ma to do siebie, że mogą pojawiać się na niej szczeliny. Dzieje się tak m.in. z powodu nadmiernej suchości powietrza, do której dochodzi szczególnie w sezonie grzewczym. Na kondycję drewna wpływają też duże wahania temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu.

Powstawanie szczelin to zupełnie normalny proces i może zdarzyć się nawet, jeśli bardzo dobrze dbasz o podłogę. Niestety, szczeliny mogą obniżać komfort korzystania z podłogi, dlatego – jeśli już się pojawią – warto zadbać o ich skuteczną eliminację. Można to zrobić np. za pomocą specjalnego wypełniacza.

Czym wypełnić szczeliny w drewnianej podłodze? Na rynku dostępne są specjalne szpachlówki do drewna oraz kity do parkietów. Największą zaletą tego rodzaju preparatów jest fakt, że po wyschnięciu przypominają one drewno – i to nie tylko pod względem wizualnym, ale także jeśli chodzi o ich właściwości. Dzieje się tak dlatego, że środki te są wykonane z tzw. mączki drewnianej.

Po wypełnieniu szpary wybranym preparatem, odczekaj tak długo, jak mówi informacja podana na opakowaniu. Kiedy środek całkowicie wyschnie, możesz poddać go dokładnie takiej samej obróbce, jak normalne drewno. By więc zrównać powstały wypełniacz z powierzchnią podłogi, zastosuj proces szlifowania, odpylania, a następnie pokrywania miejsca odpowiednim środkiem impregnującym.

Jak dbać o podłogę drewnianą – dodatkowe porady

Co jeszcze możesz zrobić, by maksymalnie zadbać o dobro drewnianej podłogi? Tutaj warto wspomnieć o rzeczach, o których należy pamiętać jeszcze przed zakupem materiału na podłogę. Liczy się bowiem nie tylko estetyka drewnianej podłogi, ale także np. jej twardość. Ta ostatnia ma bardzo praktyczne znaczenie, co doskonale widać już w pierwszych tygodniach użytkowania.

Deska Podłogowa GoodHome VisbyDeska Podłogowa GoodHome VisbyDeska Podłogowa GoodHome VisbyDeska Podłogowa GoodHome Visby

Twardość drewna zastosowanego na podłogę przekłada się bezpośrednio na jej wytrzymałość – choć koniecznie trzeba wspomnieć, że nawet najtwardsze drewno narażone jest na uszkodzenia. Jeśli jednak masz w domu dzieci albo zwierzęta, istnieje zwiększone ryzyko zarysowania lub wgniecenia drewna. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na te czynniki i wybierz najbardziej solidny materiał. Po wykonaniu montażu warto jeszcze mocniej zabezpieczyć go przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Podsumowanie

Pielęgnacja podłogi drewnianej nie powinna przysporzyć Ci większych trudności. Oczywiście zadanie to wymaga większego wysiłku niż tylko przejechanie po powierzchni mopem raz w tygodniu. Wybierając jednak podłogę z tego szlachetnego materiału, zapewniasz wnętrzu ponadczasowy wygląd i klasyczne wykończenie. Pamiętaj, że podłoga, mimo iż pozornie to tylko dodatek, mówi o Twym wnętrzu bardzo wiele.

Data publikacji: 11.03.2019