Jak dbać o sukulenty? O tym warto pamiętać

Sukulenty opanowały sztukę przetrwania tak doskonale, że potrafią wyżywić się jedną kroplą wody. Dzięki temu z ich uprawą poradzą sobie nawet niedoświadczone osoby, którym zdarza się zapominać o regularnym podlewaniu. Rośliny te mają wiele zalet, a w okresie kwitnienia wyglądają naprawdę oszałamiająco. Mogą być uprawiane tam, gdzie inne gatunki nie radzą sobie najlepiej. Przesadzanie sukulentów jest równie proste. Dzięki temu z roślin tych łatwo stworzysz rozbudowane kompozycje kwietne i będziesz się nimi cieszyć przez cały rok.

Co to są sukulenty? Jak dbać o te wyjątkowe rośliny

Nazwa sukulenty wywodzi się z łacińskiego słowa succus, czyli sok i wiele mówi o charakterze tych roślin. Posiadają one zdolność do magazynowania wody w mięsistych tkankach, czyli miękiszu wodnym. W naturze występują one w miejscach, w których inne rośliny mają problemy z funkcjonowaniem. Spotkać je można wszędzie tam, gdzie jest sucho, gorąco i rzadko pada deszcz.

Sukulenty charakteryzują się doskonałym przystosowaniem do trudnych warunków. Gdy jest taka potrzeba, gromadzą wodę w liściach oraz łodygach. Mają także bardzo długie korzenie, dzięki którym sięgają do znajdujących się głęboko zbiorników wodnych. Rośliny te są w stanie ograniczyć parowanie, a w przypadku bardzo wysokiej temperatury, mogą ukryć się pod ziemią.

Sukulenty – najpopularniejsze rodzaje

Ta bogata grupa roślin znana jest z wielu ciekawych gatunków. Do sukulentów zaliczają się między innymi kaktusy, aloesy oraz często kupowane w okresie świątecznym Gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje.

Oto kilka najpopularniejszych sukulentów:

  • Aloes – na świecie występuje ponad 500 gatunków tych roślin. W środowisku naturalnym aloesy spotkać możesz na Madagaskarze, w Afryce, lub na Półwyspie Arabskim. Niektóre gatunki mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Rośliny te lubią nasłonecznione stanowiska, a ich cechą charakterystyczną są mięsiste i spiczaste liście.
  • Grubosz – roślina ta jest też znana jako drzewko szczęścia. Łatwo ją rozpoznasz dzięki masywnym i mięsistym liściom. Na świecie występuje około 200 gatunków tych roślin, zebranych w rodzinie gruboszowatych. Naturalnie występują głównie w południowej Afryce, jednak z powodzeniem możesz je uprawiać także w naszym kraju. Doskonale czują się w ciepłych i nasłonecznionych mieszkaniach, a ich egzotyczny wygląd doda charakteru każdemu wnętrzu.
  • Haworsja pasiasta – w naturze występuje ponad 160 gatunków tych oryginalnie wyglądających roślin. Przeważnie mają one zielone liście z białymi pasami. Haworsja nie ma zbyt dużych wymagań. Wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu, nawozić dwa razy w roku i przesadzać, gdy zacznie wyrastać ze starej doniczki.

Trudno Ci się zdecydować tylko na jeden rodzaj roślin? W takim razie stwórz u siebie w domu kwietną kompozycję składającą się z wielu gatunków sukulentów. Wystarczy zestawić ze sobą kilka roślin, by uzyskać nowocześnie wyglądający i łatwy w pielęgnacji mini ogród składający się z wyjątkowych okazów.

Jak dbać o sukulenty?

1. Wymagania

Sukulenty w naturze rosną w gorącym klimacie, gdzie występuje niedostatek wody i takie też warunki preferują w domowej uprawie. Rośliny te są odporne na wysokie temperatury, doskonale będą więc rosły w suchych i dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Dogodnym miejscem będzie np. parapet lub półka usytuowana w pobliżu okna. Zimoodporne odmiany można też uprawiać w ogrodzie.

Zastanawiasz się, jak dbać o sukulenty w zależności od pór roku?

  • W okresie wiosenno-letnim podlewaj je raz lub dwa razy na tydzień. Rób to na tyle rzadko, by rośliny zdążyły odprowadzić nadmiar wody. Zanim je podlejesz, sprawdź, czy podłoże odpowiednio przeschło.
  • W okresie jesienno-zimowym, sukulenty wystarczy podlewać raz na 4-8 miesięcy. Rób to bardzo oszczędnie, stosując ręczny rozpylacz wody. Poznasz, że nadszedł czas na kolejne podlewanie, gdy liście Twoich sukulentów zaczną się obkurczać.

By oczyścić rośliny z kurzu, możesz co kilka tygodni spryskiwać je miękką wodą. Pamiętaj jednak by robić to z umiarem i jedynie w razie wystąpienia takiej konieczności.

2. Stanowisko

Rośliny te powinny mieć zapewnione dużo słońca i ciepła, dlatego najlepiej ulokuj je w pobliżu okna, tak by słońce oświetlało je rano i w godzinach przedpołudniowych. W okresie od października do lutego rośliny te zimują. Możesz je wówczas przenieść do chłodniejszego pomieszczenia i znacznie ograniczyć podlewanie. Nie umieszczaj sukulentów w pomieszczeniach, gdzie panuje zbyt duża wilgotność, takich jak łazienka. Spowodować to może rozwój pleśni, a w skrajnych przypadkach, także gnicie.

3. Pielęgnacja i nawożenie

Zbyt torfowa gleba niekorzystnie wpływa na sukulenty. Jaka ziemia sprawdzi się najlepiej w przypadku tych roślin? Gleba dla sukulentów powinna być lekka i przepuszczalna. Możesz kupić gotową ziemię, przeznaczoną dla kaktusów w dziale ogrodniczym, lub przygotować ją samodzielnie. Wystarczy, że wysuszysz uniwersalną ziemię w piekarniku, a następnie zmieszasz ją ze żwirkiem lub piaskiem.

Rośliny te dobrze jest nawozić dwa razy w roku, wiosną i latem. W zależności od gatunku możesz zastosować nawóz do roślin domowych lub podłoże do kaktusów. Substancje te przez długi czas uwalniają składniki odżywcze, dzięki czemu Twoje sukulenty otrzymają codziennie odpowiednią do ich potrzeb dawkę. Ważne by nawóz, który stosujesz, nie zawierał zbyt wielu związków azotu, gdyż są one szkodliwe dla sukulentów.

4. Przesadzanie i rozmnażanie

Zastanawiasz się, jak przesadzać sukulenty? Zabieg ten należy wykonać, dopiero wtedy, gdy doniczka zrobi się za ciasna. Wystarczy robić to raz na trzy lub cztery lata, w okresie letnim lubwiosennym. Jak sadzić sukulenty w doniczce? Pamiętaj, by zapewnić roślinie wystarczające miejsce na rozwój korzeni. Delikatnie wyjmij ją ze starej doniczki, a na spodzie nowej wysyp kilka centymetrów ziemi. Następnie umieść w niej roślinę i delikatnie uzupełnij pozostałą przestrzeń glebą, lekko ją uciskając. Jaka ziemia do sukulentów sprawdzi się najlepiej? Wybierz łatwo przepuszczalną glebę, która przeznaczona jest do sukulentów i kaktusów.

Sukulenty stosunkowo łatwo się rozmnaża. Do tego celu wybierz zdrowe i nieuszkodzone liście. Oderwij je delikatnie i ułóż na papierze, lub materiale. Następnie pozostaw je w nasłonecznionym miejscu na dwa tygodnie, aż podeschną. Po upływie tego czasu ułóż je na pojemniku z ziemią i delikatnie skropl niewielką ilością wody. Małe odnóżki powinny zacząć wyrastać po upływie siedmiu lub ośmiu tygodni.

Jak sadzić sukulenty – podsumowanie

Wiesz już, jak niezwykłą rośliną jest sukulent. Jak dbać o te kwiaty, jak je pielęgnować i sadzić? Z pewnością potrafisz już zająć się swoimi roślinami, tak aby prezentowały się pięknie o każdej porze roku. A kto wie, może nawet pokusisz się o ich rozmnożenie?

Jakie gatunki sukulentów podobają Ci się najbardziej? Uzupełnij swoją kolekcję o kilka dodatkowych roślin! Gdy zasadzisz je razem, będą prezentować się naprawdę pięknie. Wiele ciekawe gatunków znajdziesz w sklepie castorama.pl. Zapoznaj się również z bogatym asortymentem akcesoriów ogrodniczych, nawozów i ziemi, w przystępnych cenach.

Sprawdź, jakie gatunki sukulentów znajdziesz w castorama.pl!