Jak dbać o szkło kabiny prysznicowej?

Higiena w łazience to kwestia pierwszorzędna. Jej utrzymanie wiąże się niejednokrotnie z częstym sprzątaniem oraz długim szorowaniem armatury sanitarnej. Kabina prysznicowa – a szczególnie szyby przesuwne, to jeden z tych elementów, który brudzi się najszybciej i czyści się najtrudniej. W jaki sposób utrzymać kabinę w idealnej czystości?

czyszczenie kabiny prysznicowejczyszczenie kabiny prysznicowejczyszczenie kabiny prysznicowejczyszczenie kabiny prysznicowej

Czysta łazienka to przede wszystkim zadbane pomieszczenie. Konieczne jest systematyczne przecieranie wszystkich elementów, ale szczególnie tych, które często użytkujemy. Osłony kabin prysznicowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich są hartowane szkło lub przezroczyste tworzywo – plexi lub polistyren. Mogą być one całkowicie przezroczyste lub z widocznym wzorem. W niektórych przypadkach materiały tego typu różnią się także barwą. Rodzaj wybranego szkła to nie tylko inny efekt dekoracyjny, ale przede wszystkim łatwiejsze lub bardziej uciążliwe utrzymanie produktu w czystości.

Trudnym przeciwnikiem w utrzymaniu czystych szyb kabiny jest mydło w płynie oraz inne środki służące do mycia naszego ciała. Po każdej kąpieli, na powierzchni pozostają po nich widoczne smugi oraz zacieki. Mało atrakcyjne są również osady wapienne, które po kontakcie z wodą tworzą się na całej powierzchni szyb. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zawarte w cieczy związki chemiczne, wchodzą w reakcje ze szkłem. Dla takich zabrudzeń, nie wystarczy przetarcie powierzchni zwykłym ręcznikiem lub mokra gąbką. Konieczne jest użycie silniejszych substancji.

Preparat do czyszczenia kabin prysznicowych ORO PerfektPreparat do czyszczenia kabin prysznicowych ORO PerfektPreparat do czyszczenia kabin prysznicowych ORO PerfektPreparat do czyszczenia kabin prysznicowych ORO Perfekt

Codzienna pielęgnacja szyb

Na czym polega? Na powtarzanych cyklicznie czynnościach, które nie wymagają od nas wielkiego nakładu pracy. W zakres tych czynności wchodzi spłukanie ściekających płynów i usunięcie wody gumową ściągaczką lub ściereczką. Do codziennego czyszczenia szyb kabiny prysznicowej nie stosujmy związków, które zawierają kwasy, aceton lub benzynę, zbyt często stosowanie takich środków może wyraźnie zarysować szklaną powierzchnię.

Zewnętrzne szyby kabiny zmyjmy tradycyjnym środkiem do szyb, wewnętrzne zaś płynem do czyszczenia kabin prysznicowych. Zwykle środki tego typu zawierają naturalne kwasy owocowe – np. winogronowe. Które posiadają nie tylko właściwości rozjaśniające, ale również oczyszczające.

Wszelkie osady z kamienia (bo niestety nasza woda takowe zostawia) najlepiej czyścić roztworem wody z octem. Środek takiego domowego wykonania nie będzie idealny pod względem zapachu, ale jest skuteczny. Zarówno przy czyszczeniu zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, baterii chromowanych czy chociażby osadów na ściankach kabiny.

Dobrą mieszanką czyszczącą będzie także soda oczyszczona oraz woda utleniona. Składniki te szybko usuwają grzyby oraz pleśń, która może się pojawiać w rogach naszej kabiny prysznicowej – na styku z szybą. Aby zadziałały, wystarczy nałożyć papkę na zagrzybioną powierzchnię, pozostawić na kilka minut i następnie intensywnie przetrzeć szczoteczką.


 

Data publikacji: 31.08.2012