Produkty

Jak dobrać głowicę żyłkową do kosy?

Jak dobrać głowicę żyłkową do kosy?

Głowica żyłkowa to najczęściej i naturalnie eksploatowany element sprzętu do koszenia trawy – z czasem każda kosa spalinowa wymaga wymiany głowicy. Jak dobrać właściwy element do urządzenia? Sprawdźmy, na co trzeba zwracać uwagę.

głowica kosy spalinowejCzym jest głowica w kosie?

Głowica to element roboczy kosy spalinowej – ma kształt szpuli, na której nawinięta jest ostra żyłka do ścinania trawy wokół przeszkód, takich jak krawędzie chodników, schody, mury, rowy. Sprawdzi się też do wykaszania większych areałów. Żyłka z czasem traci swoją ostrość. Wówczas wysuwamy jej nowy, ostry odcinek.

Głowica ręczna czy półautomatyczna?

W głowicy półautomatycznej wysunięcie żyłki następuje, gdy naciśniemy przycisk na obudowie. Nawijanie nowej żyłki też nie wymaga wyjmowania szpuli, a nadmiar starej żyłki odcinamy nożykiem (niektóre osłony są zakończone specjalnie ostrą krawędzią, która to umożliwia). Takie rozwiązanie jest bez wątpienia wygodne i szybkie – automatyczne nawinięcie żyłki zwalnia nas z obowiązku rozbierania elementu.

W głowicy ręcznej żyłkę musimy nawinąć samodzielnie, rozbierając wcześniej element. Żyłkę należy dociąć w dwóch odcinkach (ich długość jest zależna od grubości żyłki), umieścić w gniazdach i nawinąć. Głowice tego typu wymagają więcej nakładu pracy – aby wysunąć żyłkę, musimy wyłączyć silnik podkaszarki, ręcznie nacisnąć przycisk i pociągnąć za żyłkę. Wymiana elementu tnącego jest też bardziej kłopotliwa niż w półautomatach. Za to głowice ręczne są zwykle tańsze niż ich zmechanizowane odpowiedniki.

Na rynku dostępne są też głowice automatyczne, które wysuwają się tylko wtedy, gdy końcówki żyłki stają się zbyt krótkie lub gdy jedna z nich się ułamie.

Uwaga!

Bez względu na rodzaj głowicy, należy pamiętać, aby nawinięta na szpulę żyłka miała odpowiednią grubość – informację o maksymalnej i minimalnej grubości elementu tnącego znajdziemy na opakowaniu głowicy. Pamiętajmy też o tym, aby żyłkę nawinąć w odpowiednim kierunku. Głowica musi być też dopasowana do mocy maszyny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głowicy? głowica kosy spalinowej

Przy wyborze głowicy zwróćmy uwagę na to:

- jaka jest pojemność silnika maszyny i rodzaj urządzenia (więcej o tym piszemy w artykule Kosy i podkaszarki),

- czy sprzęt ma przekładnię kątową do montażu tarcz tnących, czy należy dobrać element montowany na śrubach,

- czy kosa ma prosty, czy wygięty wysięgnik,

- z żyłkami o jakich grubościach może współpracować,

- jak montowana jest żyłka – poprzez ręczne nawinięcie na szpulę czy poprzez automatyczny element nawijający,

- jak wysuwana jest żyłka – ręcznie, półautomatycznie czy automatycznie?

Jak dobrać głowicę do mocy maszyny?

Do małych podkaszarek i kos bez przekładni kątowej o pojemności silnika do 30 cm³ możemy wybrać na przykład uniwersalną, 2-żyłkową głowicę, która sprawdzi się na niewymagającym terenie, np. do koszenia przydomowych ogródków. Montuje się ją na śrubach dołączonych do zestawu.

głowica podkaszarki spalinowejJeśli szukamy głowicy do kos o średniej mocy, wyposażonych w przekładnie kątowe do montażu tarcz tnących, wybierzmy np. głowicę półautomatyczną. Element musi wyróżniać się solidną konstrukcją, aby nie zacinał się podczas koszenia wysokiej trawy i chwastów. Automatyczna blokada przy nawijaniu rozwiązuje problem sklejania się żyłki podczas koszenia w trudnych warunkach.

Do kos o dużej mocy, powyżej 33 cm³, którymi zamierzamy ścinać wysokie trawy, gęste zarośla, a nawet krzewy o cienkich gałęziach, wybierzmy głowicę, która może być alternatywą dla najwytrzymalszych tarcz tnących. W tej roli sprawdzą się np. głowice z czterema żyłami wirującymi na różnych poziomach. Ich montaż jest identyczny jak w przypadku tarczy tnącej na urządzeniu.

Wybór akcesoriów do maszyn ogrodniczych znajdziemy w kategorii głowice.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kosy i podkaszarki – wybór i zastosowanie

Kosy i podkaszarki – wybór i zastosowanie
Kosy i podkaszarki to urządzenia, które są nieocenione wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie swobodnie dotrzeć tradycyjna kosiarka lub traktorek. W ty...
Czytaj więcej

Kosa spalinowa – do jakiego ogrodu?

Kosa spalinowa – do jakiego ogrodu?
Dobrze utrzymana połać zieleni będzie prezentowała się okazale, o ile dołożymy odpowiednich starań, do których należy okresowe przycinanie trawników. ...
Czytaj więcej

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych
Kosy spalinowe i elektryczne pozwalają nam dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie radzi sobie zwykła kosiarka. Dzięki nim skosimy trawę na nierównym t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać głowicę żyłkową do kosy?