Produkty

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?

Wykonując prace fizyczne na świeżym powietrzu przez cały rok, koniecznie musimy się wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą. Jednym z ważniejszych jej elementów jest kurtka, czyli warstwa wierzchnia zapewniająca nam ciepło lub ochronę przed deszczem. Jeden rodzaj kurtki roboczej nie będzie jednak wystarczający, aby nosić ją przez cały rok. Jak zatem dobrać odpowiedni model do pory roku?

Pracownik w kurtce roboczej odblaskowejZimowa kurtka robocza – właściwości

Polskie zimy, choć ostatnimi laty coraz łagodniejsze, potrafią zaskoczyć siarczystym mrozem. Dlatego też kurtka na tę porę roku powinna być maksymalnie ciepła. Ciężko osiągnąć jednak równowagę pomiędzy odpowiednim wyizolowaniem ciepła ciała od chłodu a zapewnieniem pracownikowi pełnej swobody ruchów potrzebnej do wykonywania przydzielonych zadań. Jeśli temperatura nie jest bardzo niska, warto założyć kurtkę typu softshell, która zapewnia ciepło, wysoką ochronę przed zmoknięciem, a jednocześnie jest na tyle cienka, że bardzo wygodna nawet przy wymagających pracach. Jeśli jednak mróz jest bardziej dotkliwy, możemy się wyposażyć inaczej – w kurtkę z podpinką, gdzie całe ciepło będzie pochodziło od warstwy mocno przylegającej do ciała, a przez to pozwalającej na sprawne wykonywanie ruchów, lub skompletować własny zestaw – luźniejsza kurtka i założony pod spód polar.

Kurtka na wiosnę i jesień

Kurtka przeciwdeszczowaWiosną i jesienią nie powinniśmy spodziewać się minusowych temperatur, choć oczywiście i takie mogą się przytrafić. Jednak na tę porę roku w zupełności powinna wystarczyć kurtka softshell. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie istnieje większe ryzyko występowania opadów deszczu, dlatego wybierzmy kurtkę o jak najwyższej wodoodporności, jednak nie lekceważmy przy tym jej współczynnika przenikania ciepła. Ważnym aspektem kurtki wiosenno-jesiennej będzie obecność kaptura. Jeśli ten przeszkadza nam w pracy, gdy jest nieużywany, koniecznie zaopatrzmy się w kurtkę z odpinanym kapturem.

Kurtka letnia – czy będzie potrzebna?

Kurtka robocza odblaskowa CastoramaKurtka będzie nam potrzebna także latem – szczególnie w czasie burz i załamań pogody. Na zwykły deszcz w zupełności wystarczy nam kurtka przeciwdeszczowa, która może być wykonana z poliestru lub PCV. Takie materiały nie pozwalają jednak skórze odpowiednio oddychać, dlatego sprawdźmy najpierw, czy posiada ona otwory wentylacyjne, jak np. ten model. Dobrym pomysłem na większe ulewy będzie ubranie się w kombinezon przeciwdeszczowy, który ochroni nie tylko górną część naszego ciała, ale i nogi. Odpowiedni strój do fizycznej pracy na świeżym powietrzu to jednak nie tylko kurtka, ważne też, aby wiedzieć, jak dobrać pozostałe elementy odzieży roboczej.

Uwaga!

Niezależnie od pory roku, odzież robocza zawsze powinna posiadać elementy odblaskowe! Dlatego jeśli jedynym elementem naszego roboczego stroju wyposażonym w odblaski jest kurtka, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się również w kamizelkę – dzięki temu po ściągnięciu odzieży wierzchniej dalej będziemy doskonale widoczni na placu budowy lub w czasie robót drogowych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?

Jak wybrać dobrą kurtkę roboczą?
Jej zadaniem jest ochrona ciała przed warunkami pogodowymi i środowiska pracy. Kurtka robocza zabezpiecza przed zimnem, deszczem, chemikaliami czy...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Jak wybrać odzież ognioochronną?

Jak wybrać odzież ognioochronną?
Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas rozmaitych prac, warto wybrać odzież, która skutecznie ochroni nas przed ryzykiem oparzenia. Na co zwrócić...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?