Jak dobrać kurtkę roboczą do pory roku?

Wykonując prace fizyczne na świeżym powietrzu przez cały rok, koniecznie musimy się wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą. Jednym z ważniejszych jej elementów jest kurtka robocza, czyli warstwa wierzchnia zapewniająca nam ciepło lub ochronę przed deszczem. Jeden rodzaj kurtki roboczej nie będzie jednak wystarczający, aby nosić ją przez cały rok. Jak zatem dobrać odpowiedni model do pory roku?

Jaka powinna być idealna zimowa kurtka robocza?
Pracownik w kurtce roboczej odblaskowej

Polskie zimy, choć ostatnimi laty coraz łagodniejsze, potrafią zaskoczyć siarczystym mrozem. Dlatego też kurtka robocza na tę porę roku powinna być maksymalnie ciepła. Ciężko osiągnąć jednak równowagę pomiędzy odpowiednim wyizolowaniem ciała od chłodu, a zapewnieniem pracownikowi pełnej swobody ruchów potrzebnej do wykonywania przydzielonych zadań. 

Jeśli temperatura nie jest zbyt niska, warto założyć kurtkę typu softshell, która zapewnia ciepło, wysoką ochronę przed zmoknięciem, a jednocześnie jest na tyle cienka, że pozwala na swobodę ruchów nawet podczas najbardziej wymagających prac. Gdy mróz jest jednak bardziej dotkliwy, możemy się wyposażyć także w kurtkę z podpinką, gdzie całe ciepło będzie pochodziło od warstwy mocno przylegającej do ciała, a przez to pozwalającej na sprawne wykonywanie ruchów. Inną opcją jest skompletowanie własnego zestawu – luźniejszej kurtki, pod którą (gdy zajdzie potrzeba) założymy polar.

Kurtka robocza na wiosnę i jesień – jak ją wybrać?
Kurtka przeciwdeszczowa

Wiosną i jesienią nie powinniśmy spodziewać się minusowych temperatur, choć oczywiście i takie mogą się przytrafić. W sezonach przejściowych w zupełności powinna wystarczyć kurtka softshell. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie istnieje większe ryzyko występowania opadów deszczu, dlatego wybierzmy kurtkę o jak najwyższej wodoodporności, jednak nie lekceważmy przy tym jej współczynnika przenikania ciepła. Ważnym aspektem kurtki wiosenno-jesiennej będzie także kaptur. Jeśli jednak nie lubimy zakładać kaptura, przeszkadza nam on w pracy lub gdy jest nieużywany, możemy wybrać kurtkę z odpinanym kapturem.

Kurtka robocza letnia – czy będzie potrzebna?
Kurtka robocza odblaskowa Castorama

Kurtka robocza będzie nam potrzebna także latem – szczególnie w czasie burz i załamań pogody. Na zwykły deszcz w zupełności wystarczy nam kurtka przeciwdeszczowa, która może być wykonana z poliestru lub PCV. Takie materiały nie pozwalają jednak skórze odpowiednio oddychać, dlatego sprawdźmy najpierw, czy posiada ona otwory wentylacyjne. 

W czasie większych ulew dobrym pomysłem będzie ubranie się w kombinezon przeciwdeszczowy, który ochroni nie tylko górną część naszego ciała, ale i nogi. Odpowiedni strój do fizycznej pracy na świeżym powietrzu to jednak nie tylko kurtka, ważne też, aby wiedzieć, jak dobrać pozostałe elementy odzieży roboczej.

Uwaga!

Niezależnie od pory roku, odzież robocza zawsze powinna posiadać elementy odblaskowe! Dlatego jeśli jedynym elementem naszego roboczego stroju wyposażonym w odblaski jest kurtka, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się również w kamizelkę – dzięki temu po ściągnięciu odzieży wierzchniej dalej będziemy doskonale widoczni na placu budowy lub w czasie robót drogowych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kupując kurtkę roboczą, zaplanujmy także kupno innych przydatnych części garderoby oraz akcesoriów roboczych i ochronnych. Zapewnią nam one należyty komfort pracy, ochronę podczas niebezpiecznych warunków oraz niesprzyjającej aury pogodowej. 

Uzupełnij swoją odzież ochronną o:

  • spodnie robocze lub spodnie robocze typu ogrodniczki

Spodnie robocze wykonane są wytrzymałego materiału odpornego na ścieranie i na powstawanie zabrudzeń. Kolana spodni są zazwyczaj dodatkowo wzmocnione, aby ułatwiać pracę w pozycji klęczącej i zapobiegać przetarciu materiału. Spodnie robocze zawierają również praktyczne kieszonki, które z łatwością pomieszczą różne drobne narzędzia, które zawsze warto mieć pod ręką. 

  • uniwersalna kamizelka

Kamizelka idealnie nadaje się na chłodniejsze dni podczas wszelkich prac na zewnątrz. Zazwyczaj jest ocieplana, nieprzemakalna oraz posiada praktyczne kieszenie. Nie krępuje i zapewnia maksymalną swobodę ruchów, co jest niezbędne, gdy wykonujemy prace w ogrodzie czy na polu. 

  • kombinezon roboczy

Kombinezon roboczy sprawdzi się podczas wykonywania prac montażowych, warsztatowych czy magazynowych. Zazwyczaj posiada dodatkowe wzmocnienia z materiału na barkach, łokciach i kolanach oraz podwójne szwy wszędzie tam, gdzie to niezbędne. To wszystko sprawia, że kombinezon roboczy jest trwały i wytrzymały. 

  • rękawice robocze i rękawice ochronne

Rękawice robocze wykonane są z różnych materiałów (skóra, bawełna, lateks, nylon, nitryl) zapewniających ochronę dłoni w niskich temperaturach lub przed skaleczeniem. Warto mieć kilka par rękawic dopasowanych do konkretnych zastosowań, wtedy będziemy mieli gwarancję, że należycie spełnią one swoje zadanie.

  • buty ochronne

W okresie letnim sprawdzą się sandały robocze, natomiast w pozostałym czasie półbuty robocze. Buty ochronne są wykonane ze skóry, jednak są dodatkowo wzmocnione, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Takie buty mają zazwyczaj stalową wkładkę oraz podnosek, które chronią je przed przebiciem, a nasze stopy przed powstawaniem urazów.

  • okulary ochronne

Okulary ochronne chronią oczy przed odpryskami, które powstają podczas wykonywania prac w warsztacie. Wykonane są z tworzyw sztucznych, są więc odporne na zarysowania i uszkodzenia. A co najważniejsze, są wygodne.