Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka?

Biurko to miejsce służące do nauki, pracy i rozrywki. Spędzamy przy nim dużo czasu zarówno w pracy, jak i w domu. Nie jest jednak tajemnicą, że siedzący tryb życia nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Warto zatem zadbać o ergonomię stanowiska pracy – jednym z istotnych elementów jest wybór biurka o odpowiedniej wysokości.

projektowanie biurka, mierzenie, miarkaprojektowanie biurka, mierzenie, miarkaprojektowanie biurka, mierzenie, miarkaprojektowanie biurka, mierzenie, miarka

Jakie biurko wybrać?

Dostosowane do naszych potrzeb biurko w znacznym stopniu wpłynie na wygodę naszej pracy, a co za tym idzie, również na jej efektywność. Siedzenie nie jest naturalną pozycją człowieka, dlatego nasz organizm zaczyna się buntować. Długie spędzanie czasu przy biurku w nieodpowiedniej pozycji może odbić się na kondycji naszego kręgosłupa oraz skutkować problemami z nadgarstkami i dłońmi. Trudno jednak oczekiwać, że ktokolwiek zrezygnuje z pracy, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych. Najprostszym rozwiązaniem jest zorganizowanie stanowiska pracy i nauki w taki sposób, aby było ono dostosowane do naszych potrzeb. W przypadku biurka znaczenie ma odpowiedni jego rozmiar, który pozwoli nam na swobodne ustawienie na nim wszystkich elementów, które są nam niezbędne do pracy. W sklepach meblowych dostępne są modele o standardowych wymiarach: 80-90 centymetrów głębokości i 120-160 centymetrów szerokości. Nie ma także problemu z zamówieniem u stolarza biurka, które będzie idealnie spełniać wszystkie nasze wymagania.

Wysokość biurka

Wybierając biurko, szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na jego wysokość. Jeżeli wybierzemy dla siebie model z niskim blatem, to będziemy musieli się pochylać nad meblem, co wyeliminuje odpowiednie podparcie lędźwiowe. Skutkiem tego będą bóle kręgosłupa właśnie w odcinku lędźwiowym oraz bóle karku. Spędzając dużo czasu przy zbyt wysokim biurku, narazimy się z kolei na ograniczenie cyrkulacji krwi i drętwienie nóg. Wysokość blatu należy dopasować do naszego wzrostu. Przyjmuje się, że osoby mające ok. 170 centymetrów wzrostu powinny pracować przy biurku mającym 72-75 cm wysokości. Dla użytkowników wyższych blat powinien znajdować się na wysokości 80-85 centymetrów. Najczęściej jednak (szczególnie w domu) z jednego biurka korzysta kilka osób – w takich przypadkach najbardziej optymalny jest zakup modelu, w którym możliwa jest regulacja wysokości blatu. Powinna ona mieścić się w zakresie 64-85 centymetrów. Należy pamiętać, że wygoda przy biurku zależy nie tylko od jego wysokości, ale również od krzesła, na którym siedzimy. Najlepiej sprawdzają się modele, w których można indywidualnie dopasować ustawienia wysokości, podłokietników oraz oparcia.

 

Data publikacji: 29.07.2015

mierzenie wysokości biurka, dopasowywanie bóg do blatumierzenie wysokości biurka, dopasowywanie bóg do blatumierzenie wysokości biurka, dopasowywanie bóg do blatumierzenie wysokości biurka, dopasowywanie bóg do blatu