Jak dobrać wkręty do różnych rodzajów ścian?

Wybór odpowiedniego mocowania uzależniony jest od materiału, w którym ma być zamontowany. Do wyboru mamy wiele rodzajów wkrętów, kotew i kołków, które przeznaczone są do ścian wykonanych z różnego rodzaju betonu, cegły, drewna, pustaków czy płyt gipsowych. Ten sam wkręt będzie bowiem inaczej pracował w ścianie o gęstej teksturze, a inaczej w porowatej i mniej zwartej, co musimy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru.

wkrętywkrętywkrętywkręty

Wkręty dzielą się w zależności od sposobu, w jaki są montowane w ścianie. Z tego względu wyróżniamy wkręty mocowane siłą tarcia, zamontowane kształtowo oraz nierozłącznie bezpośrednio, które przeznaczone są do odmiennych rodzajów materiału.

W pierwszym przypadku jest to w większości klasyczny kołek rozprężny, który najlepiej trzyma się w betonie i blokach pełnych. Mocowanie kształtowe przeznaczone jest natomiast do montażu w cegle dziurawce lub płytach. Kołek przyjmuje wtedy formę pustej przestrzeni w materiale. W ostatnim rodzaju mocowania wkręt jest sklejany ze ścianą (np. przy użyciu zaprawy) i stosuje się go do mocowań blisko krawędzi.

Najpierw kołek, potem wkręt

Przed dokonaniem wyboru, w pierwszej kolejności ustalamy rodzaj i rozmiar kołka, a do niego dopiero dobieramy właściwy wkręt. Powinien być dopasowany do średnicy kołka i być od niego dłuższy co najmniej o 5 mm. Zastosowanie zbyt szerokiego wkrętu uniemożliwi bowiem wykonanie prawidłowego mocowania. Bardzo ważnym jest również ustalenie grubości materiału, w którym ma być umieszczony. Informacje o średnicy wiertła, jakiego musimy użyć w danym przypadku, szczegółowo podaje producent.

Kołki standardowe

Dostępne są w wielu wersjach, jednak sposób ich działania jest podobny. Mocują się na skutek dokręcania wkrętu, przez co dochodzi do rozparcia ścianek kołka i mocnego osadzenia w materiale. Ich zaletą jest łatwy montaż, ponieważ wystarczy wywiercić otwór odpowiedniej średnicy, wbić do niego kołek, a następnie zamontować wkręt. Ten rodzaj kołków znajduje zastosowanie niemal w każdym materiale.

Jednym z typów tego rodzaju mocowań są tzw. kołki do szybkiego montażu, w których zamiast wkrętu używamy gwintowanego gwoździa, który wbijamy w kołek.

Kołki do płyt gipsowych i styropianu

Różnią się tym, że podczas wkręcania kołek może rozszerzyć się do dużych rozmiarów i rozwinąć w taki sposób, że zagwarantuje odpowiednią przyczepność. Płyty gipsowe są materiałem miękkim, dlatego w takim przypadku otwór w ścianie powinien mieć średnicę mniejszą niż kołek, co dodatkowo poprawi jego mocowanie.

Do zawieszenia lekkich przedmiotów w styropianie służą natomiast kołki ślimakowe, które wkręcamy bez wcześniejszego wykonania otworu w materiale. Pamiętajmy jednak, że na tego typu ścianie zawieszenie ciężkich przedmiotów nie jest niestety możliwe.

Kołki do mocowania w pustych przestrzeniach

różne rodzaje wkrętówróżne rodzaje wkrętówróżne rodzaje wkrętówróżne rodzaje wkrętów

Są to kołki skrzydełkowe, które nie pozwalają na obracanie się i wysuwanie wkrętu z otworu. Ich zamocowanie wymaga utworzenia tzw. grzybka oporowego po wewnętrznej stronie. Jednym z rodzajów są kołki typu molly, w których, w wyniku dokręcania, metalowa tuleja powiększa swą objętość i mocniej osadza się w otworze. Do ich zamontowania potrzebujemy jednak specjalnych szczypiec, które doprowadzają do rozpierania kołka.

Kotwy

Specjalnym rodzajem wkrętów są kotwy, które stosuje się w materiale o niezbyt zwartej strukturze (np. gdy otwór wykonany jest w fudze między cegłami). Pierścień, który znajduje się w kotwie podczas wbijania, blokuje się w wywierconym otworze, a dokręcenie nakrętki powoduje jego rozparcie i trwalsze umocowanie. Kotwa osadzona jest również za pomocą tarcia, jednak gwarantuje większą niezawodność niż standardowe kołki.

Pamiętajmy! Aby odpowiednio dobrać wkręty, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta i oprócz materiału, z jakiego wykonana jest ściana, należy uwzględnić średnicę i długość elementów mocujących. To sprawi, że zawieszenie większości przedmiotów stanie się możliwe i nie przyniesie nieoczekiwanych niespodzianek w przyszłości.

 

Data publikacji: 19.05.2015