Produkty

Jak dobrać wkręty do różnych rodzajów ścian?

Jak dobrać wkręty do różnych rodzajów ścian?

Wybór odpowiedniego mocowania uzależniony jest od materiału, w którym ma być zamontowany. Do wyboru mamy wiele rodzajów wkrętów, kotew i kołków, które przeznaczone są do ścian wykonanych z różnego rodzaju betonu, cegły, drewna, pustaków czy płyt gipsowych. Ten sam wkręt będzie bowiem inaczej pracował w ścianie o gęstej teksturze, a inaczej w porowatej i mniej zwartej, co musimy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru.

wkrętyWkręty dzielą się w zależności od sposobu, w jaki są montowane w ścianie. Z tego względu wyróżniamy wkręty mocowane siłą tarcia, zamontowane kształtowo oraz nierozłącznie bezpośrednio, które przeznaczone są do odmiennych rodzajów materiału.

W pierwszym przypadku jest to w większości klasyczny kołek rozprężny, który najlepiej trzyma się w betonie i blokach pełnych. Mocowanie kształtowe przeznaczone jest natomiast do montażu w cegle dziurawce lub płytach. Kołek przyjmuje wtedy formę pustej przestrzeni w materiale. W ostatnim rodzaju mocowania wkręt jest sklejany ze ścianą (np. przy użyciu zaprawy) i stosuje się go do mocowań blisko krawędzi.

Najpierw kołek, potem wkręt

Przed dokonaniem wyboru, w pierwszej kolejności ustalamy rodzaj i rozmiar kołka, a do niego dopiero dobieramy właściwy wkręt. Powinien być dopasowany do średnicy kołka i być od niego dłuższy co najmniej o 5 mm. Zastosowanie zbyt szerokiego wkrętu uniemożliwi bowiem wykonanie prawidłowego mocowania. Bardzo ważnym jest również ustalenie grubości materiału, w którym ma być umieszczony. Informacje o średnicy wiertła, jakiego musimy użyć w danym przypadku, szczegółowo podaje producent.

Kołki standardowe

Dostępne są w wielu wersjach, jednak sposób ich działania jest podobny. Mocują się na skutek dokręcania wkrętu, przez co dochodzi do rozparcia ścianek kołka i mocnego osadzenia w materiale. Ich zaletą jest łatwy montaż, ponieważ wystarczy wywiercić otwór odpowiedniej średnicy, wbić do niego kołek, a następnie zamontować wkręt. Ten rodzaj kołków znajduje zastosowanie niemal w każdym materiale.

Jednym z typów tego rodzaju mocowań są tzw. kołki do szybkiego montażu, w których zamiast wkrętu używamy gwintowanego gwoździa, który wbijamy w kołek.

Kołki do płyt gipsowych i styropianu

Różnią się tym, że podczas wkręcania kołek może rozszerzyć się do dużych rozmiarów i rozwinąć w taki sposób, że zagwarantuje odpowiednią przyczepność. Płyty gipsowe są materiałem miękkim, dlatego w takim przypadku otwór w ścianie powinien mieć średnicę mniejszą niż kołek, co dodatkowo poprawi jego mocowanie.

Do zawieszenia lekkich przedmiotów w styropianie służą natomiast kołki ślimakowe, które wkręcamy bez wcześniejszego wykonania otworu w materiale. Pamiętajmy jednak, że na tego typu ścianie zawieszenie ciężkich przedmiotów nie jest niestety możliwe.

Kołki do mocowania w pustych przestrzeniachróżne rodzaje wkrętów

Są to kołki skrzydełkowe, które nie pozwalają na obracanie się i wysuwanie wkrętu z otworu. Ich zamocowanie wymaga utworzenia tzw. grzybka oporowego po wewnętrznej stronie. Jednym z rodzajów są kołki typu molly, w których, w wyniku dokręcania, metalowa tuleja powiększa swą objętość i mocniej osadza się w otworze. Do ich zamontowania potrzebujemy jednak specjalnych szczypiec, które doprowadzają do rozpierania kołka.

Kotwy

Specjalnym rodzajem wkrętów są kotwy, które stosuje się w materiale o niezbyt zwartej strukturze (np. gdy otwór wykonany jest w fudze między cegłami). Pierścień, który znajduje się w kotwie podczas wbijania, blokuje się w wywierconym otworze, a dokręcenie nakrętki powoduje jego rozparcie i trwalsze umocowanie. Kotwa osadzona jest również za pomocą tarcia, jednak gwarantuje większą niezawodność niż standardowe kołki.

Pamiętajmy! Aby odpowiednio dobrać wkręty, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta i oprócz materiału, z jakiego wykonana jest ściana, należy uwzględnić średnicę i długość elementów mocujących. To sprawi, że zawieszenie większości przedmiotów stanie się możliwe i nie przyniesie nieoczekiwanych niespodzianek w przyszłości.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Dekoracje ogrodowe z recyklingu
Dekoracje ogrodowe możemy stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego celu nieużywane domowe sprzęty. Nadamy im w ten sposób nowe życie i zmienimy ic...
Czytaj więcej

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?
Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione w budownictwie i podczas rozmaitych prac warsztatowych. Ich przydatność jest jednak tym wi...
Czytaj więcej

Wkręty do poziomowania łat

Wkręty do poziomowania łat
Aby dobrze wypoziomować łaty, konieczne będzie zarezerwowanie dodatkowej puli czasu. Szczególnie jeśli renowacja będzie dotyczyła starych pokryć dacho...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać wkręty do różnych rodzajów ścian?