Jak działa gwoździarka?

Planujesz remont i nie chcesz zajmować się mozolnym wbijaniem gwoździ? Chciałbyś przyspieszyć pracę lub zapewnić profesjonalny sprzęt swoim pracownikom? Zainwestuj w gwoździarkę – ułatwi Ci pracę i pozwoli na większą precyzję podczas renowacji mieszkania.

Gwoździarka – budowa

Gwoździarka to profesjonalne urządzenie, które dzięki wbudowanemu systemowi pneumatycznemu daje możliwość wbijania gwoździ w bardzo szybkim tempie. Wielkim ułatwieniem przy korzystaniu z gwoździarki jest to, że nie trzeba jej wielokrotnie napełniać w trakcie jednej pracy – gwoździarka pneumatyczna jest wyposażona w specjalny podajnik do gwoździ. Wybrane modele mogą zmieścić do 300 gwoździ podczas pojedynczego ładowania, co niezwykle przyspiesza prace remontowe.

jak działa gwoździarkajak działa gwoździarkajak działa gwoździarkajak działa gwoździarka

Magazynek na gwoździe ma konstrukcję bębnową lub są one podawane przy użyciu taśmy. Maszyna posiada bardzo często możliwość ręcznego ustawienia głębokości wbijania gwoździ w obrabiany materiał. W wybranych urządzeniach istnieje także opcja wbijania gwoździ pod skosem, co daje szansę na obróbkę materiałów i powierzchni w trudno dostępnych miejscach. Niektóre gwoździarki posiadają wymienne głowice oraz akumulatory, które pozwalają na wielogodzinną pracę z wykorzystaniem tego samego urządzenia.

Jak działa gwoździarka?

Jeżeli zastanawiasz się, jak działa gwoździarka, warto przeanalizować ten proces na przykładzie poszczególnych jej rodzajów. Celem każdej z nich jest jednak dokładne wbicie lub umocowanie w obrabianym materiale gwoździ, które będą trwale spajać łączone elementy.

Każda gwoździarka jest wyposażona w mechanizm, który pozwala na wyrzucanie (wystrzeliwanie) z jej wnętrza gwoździ w określonym tempie i z ustaloną siłą.

Ciężko Ci sobie wyobrazić jak działa gwoździarka? Otóż nazywana jest także pistoletem do gwoździ. Niekiedy jest także kojarzona ze zszywaczem automatycznym, który wystrzeliwuje niewielkie metalowe zszywki. Gwoździarka pneumatyczna posiada funkcję regulacji – gwoździe do gwoździarki mogą pojawiać się w równomiernym czasie lub wystrzeliwać wyłącznie w tym momencie, gdy uwalniamy ręcznie spust gwoździarki.

Do działania gwoździarki niezbędne jest stałe źródło prądu lub innego paliwa, które będzie ją napędzać. Tu możesz wybierać spośród różnych rodzajów zasilania – prądu, akumulatorów lub wymiennych baterii, mieszanki gazów oraz systemów mieszanych, które wykorzystują dwie różne metody.

Gwoździarka elektryczna jest najpopularniejszą opcją wśród amatorów i osób, które używają gwoździarki sporadycznie. Jeżeli kupujesz urządzenie do celów przemysłowych lub będziesz ją wykorzystywać na budowie, możesz postawić na wersję napędzaną gazem.

Rodzaje gwoździarek

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów gwoździarek, różniących się od siebie zastosowaniem i sposobem działania. Możesz wybierać z w pełni automatycznych maszyn, które idealnie sprawdzą się w przypadków amatorów lub osób zaczynających swoją przygodę z majsterkowaniem.

Jeżeli chcesz kupić sprzęt bardziej profesjonalny, wybierz taką gwoździarkę, która spełni twoje oczekiwania i sprosta wszystkim potrzebom.

Większość gwoździarek można podzielić według ich zastosowania na:

  • gwoździarki do prac dekarskich;
  • gwoździarki do konstrukcji szkieletowych;
  • zszywaczo-gwoździarki o mieszanych parametrach (kombinowane);
  • różne niesklasyfikowane rodzaje gwoździarek, które posiadają wymienne głowice, zakończenia i wykorzystują zmienne średnice gwoździ.
gwoździarka gazowa zasady działaniagwoździarka gazowa zasady działaniagwoździarka gazowa zasady działaniagwoździarka gazowa zasady działania

Podział gwoździarek dotyczy także rodzaju zasilania. Tu możemy wyróżnić gwoździarki:

  • pneumatyczne,
  • gazowe,
  • akumulatorowe.

Gwoździarka gazowa

Jej zasada działania opiera się na wykorzystaniu w urządzeniu zbiorniczka z gazem, który jest uwalniany podczas naciśnięcia spustu. W ten sposób zostaje wystrzelony pierwszy gwóźdź i na jego miejsce jest przesuwany kolejny.

Koszt takiej gwoździarki waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. To świetne urządzenie do montowania oraz remontowania dachów, powierzchni drewnianych i stropów. Jej mankamentem może być fakt, że jest to jeden z najcięższych rodzajów urządzenia do podawania gwoździ, dostępnych na rynku.

Gwoździarki gazowe można podzielić na szynowe lub bębnowe. W każdej z tych grup znajduje się kilkadziesiąt różnych modeli, które różnią się od siebie wielkością, długością i średnicą. Wśród nich można znaleźć wersje podstawowe i bardzo zaawansowane.

Co więcej, znaczna wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne i niskie temperatury sprawiają, że bardzo często wybieranym modelem gwoździarek jest właśnie gwoździarka gazowa. Zasada działania tego rodzaju urządzenia wpływa na jej bezpieczeństwo użytkowania – uruchamianie sekwencyjne zwiększa bezpieczeństwo korzystania z niej i w domu, i na placu budowy.

gwoździe do betonu jak wbijaćgwoździe do betonu jak wbijaćgwoździe do betonu jak wbijaćgwoździe do betonu jak wbijać

Gwoździarka gazowa posiada jedną dodatkową ważną cechę – jest w pełni mobilna. Posiada wymienny pojemnik na gaz, najczęściej jest to mieszanka gazów propan-butan. Gazowe urządzenia mają dostateczną moc, by łączyć ze sobą nie tylko drewniane i stalowe elementy, ale także przedmioty z różnych tworzyw sztucznych. Dobrze sprawdzają się przy tworzeniu konstrukcji szkieletowych, a niekiedy nawet podzespołów wykonanych z betonu lub miękkiego kamienia.

Pojawia się pytanie: gwoździe do betonu – jak wbijać je w twardą powierzchnię? W tym celu musisz wybierać takie modele urządzeń, które mają dużą moc i odpowiednie głowice, przystosowane do pracy z surowcami twardymi.

Pamiętaj także o ubraniu stroju ochronnego i korzystaniu z rękawic, a także przestrzegaj zasad użytkowania, załączonych w instrukcji. W modelach, które pozwalają na używanie gwoździ o różnej średnicy i długości, możesz sam zdecydować podczas procesu łączenia, jakie rozwiązanie wybrać.

Gwoździarka pneumatyczna

Gwoździarka pneumatyczna może być gazowa lub bębnowa. Gwoździarka bębnowa jest wyprodukowana z wytrzymałego metalu lub stopu aluminium. Do tego dołączony jest uchwyt z tworzywa sztucznego o ergonomicznym kształcie.

Różni się od urządzenia napędzanego gazem tym, że siłę napędową stanowi bęben, który podaje gwoździe. Wiele modeli posiada wymienne końcówki oraz dodatkowe elementy ochraniające u wylotu gwoździ, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie narzędzi pneumatycznych.

Niektóre gwoździarki, które działają na zasadzie wyrzutu sprężonego powietrza, wymagają podłączenia kompresora. Na rynku są dostępne także modele, które do sprawnego działania muszą być podłączone do stałego dostępu do prądu elektrycznego. Jeśli wiesz, że z gwoździarki będziesz korzystał często i poza domem, gdzie dostęp do gniazdka może być utrudniony, wybierz model posiadający wymienny akumulator, który możesz wielokrotnie ładować.

Gwoździarka akumulatorowa

Gwoździarka akumulatorowa jest oparta na mechanizmie zamachowym. Przewagę zyskuje głównie ze względu na jej ekologiczny sposób zasilania, a także łatwość obsługi. Są to lżejsze urządzenia, niż w przypadku tych zasilanych gazem, dlatego zyskują coraz większe zainteresowanie wśród użytkowników.

Jeżeli zawsze chcesz mieć pewność, że gwoździarka jest sprawna i gotowa do pracy, możesz zdecydować się na zakup dodatkowych akumulatorów. Gdy używasz jednego z nich, drugi może być podłączony do źródła prądu. Nie będziesz wtedy ryzykował przymusowych przerw w pracy.

Gwoździarka – zastosowanie

Gwoździarka, mimo że częściej można ją znaleźć na budowach oraz podczas zaawansowanych prac konstruktorskich, świetnie sprawdzi się także jako uzupełnienie domowego zestawu narzędzi. To wygodne i pomysłowe urządzenie, które pozwoli Ci oszczędzić siły na inne zajęcia i obowiązki.

gwoździarka pneumatycznagwoździarka pneumatycznagwoździarka pneumatycznagwoździarka pneumatyczna

Pierwsze zastosowanie pojawia się podczas łączenia i remontowania mebli. Gwoździarka będzie przydatna zwłaszcza w przypadku prac naprawczych i konserwatorskich starych segmentów i mebli, które trzeba wzmocnić. Niekiedy zdarza się, że przy pomocy gwoździ mocujesz lub stabilizujesz elementy wyposażenia mieszkania. Jest to niezwykle ważne, gdy masz w domu małe dzieci lub chcesz uniknąć przewrócenia się delikatnych i niestabilnych półek lub stolików.

Gwoździarka może Ci się przydać nie tylko do łączenia drewna. Możesz przy jej pomocy zespolić drewno z tworzywami lub wbijać gwoździe do betonu. Jak wbijać je, by było to bezpieczne dla Ciebie i otoczenia?

Pamiętaj, że beton i kamień to twarde surowce, które nie zawsze poddają się obróbce. Warto w ich przypadku dobrać taki rodzaj urządzenia, który poradzi sobie z trudną i nietypową materią. Niezwykle istotne jest też używanie wszystkich elementów maskujących i ochronnych, które zabezpieczą Cię przed prawdopodobnym odpryśnięciem lub odstrzeleniem pojedynczych gwoździ od obrabianego materiału.

Do domowego zastosowania z pewnością wystarczą takie modele gwoździarek, które składają się z prostych podzespołów, są lekkie i najlepiej – zasilane bateriami lub wielorazowymi akumulatorami. Jeśli nie używasz ich zbyt często i prace wykonujesz głównie w obrębie domu, rozważ maszynę podłączaną do źródła prądu przy pomocy kabla. Takie gwoździarki są zazwyczaj tańsze, a jednocześnie dobrze spełniają swoje zadanie.

gwoździarka jak działagwoździarka jak działagwoździarka jak działagwoździarka jak działa

Gwoździarka elektryczna świetnie poradzi sobie, gdy wykańczasz dom lub mieszkanie. Przyda się przy montowaniu podłogi, desek, pracach wykończeniowych związanych z mocowaniem listew przypodłogowych lub dekoracyjnych elementów sztukaterii na ścianach.  Będzie użyteczna podczas tworzenia schodów, poręczy i innych elementów wykończeniowych w domu.

Możesz jej używać w wielu sytuacjach, naprzemiennie z wkrętarką. Gwoździe dają Ci pewne i mocne zamocowanie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Pamiętaj przy tym, by dopasować rodzaj gwoździ do twardości i ciężaru mocowanych rzeczy, aby nie doszło do zerwania lub wypadnięcia mocowania i w efekcie – zniszczenia tych przedmiotów.

gwoździarka elektrycznagwoździarka elektrycznagwoździarka elektrycznagwoździarka elektryczna

Kolejnym miejscem zastosowania gwoździarki jest ogród i przydomowe warsztaty. To niezwykle cenna pomoc, gdy budujesz ogrodzenie, stawiasz pomieszczenie na narzędzia lub budujesz budę dla psa. Zdecydowanie przyspieszy pracę podczas montowania tarasu ogrodowego lub balustrady. Ponieważ nie wymaga zrozumienia skomplikowanych instrukcji oraz przejścia zaawansowanego szkolenia, mogą z niej korzystać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z majsterkowaniem.

Gwoździarkę warto mieć ze sobą na budowach i podczas zaawansowanych prac konstrukcyjnych. To niemal gwarancja sukcesu i dochowania terminu zakończenia prac. Zainwestuj w taki model, który przyda Ci się w pełni i ciesz się z codziennych zajęć.

Data publikacji: 08.03.2019