Jak i gdzie przechowywać klucze

Jak rzadko który mebel, szafka na klucze nie pasuje do żadnego innego pomieszczenia poza przedpokojem. Umieszczona w najbliższym sąsiedztwie drzwi wejściowych jest sprzętem, do którego jako ostatniego sięgamy, wychodząc, i jako pierwszego używamy, wracając po dniu pełnym zajęć. Jaki powinien być klucznik, aby nie tylko prezentował się reprezentacyjnie, ale i działał niezawodnie?

wieszak na kluczewieszak na kluczewieszak na kluczewieszak na klucze

Jakby na to nie spojrzeć, w przypadku szafki na klucze mamy do czynienia ze skrzynią ze skarbami – są w niej ukryte klucze do samochodu, domu, działki, piwnicy, strychu, zapięć rowerowych, skrzynki na listy, do domu rodziców, a często również klucze pamiątkowe i takie, których przeznaczenia nie pamiętają najstarsi z domowników. Jeśli poszukujemy godnego miejsca na wszystkie klucze, przed zakupem lub wykonaniem szafki dobrze jest zrobić porządek ze wszystkimi akcesoriami tego typu. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych, ale też z grubsza przekonamy się, jak dużego mebelka będziemy potrzebować.

Jedyne najlepsze miejsce dla szafki na klucze znajduje się w pobliżu drzwi wejściowych. Im dalej ją usytuujemy, tym częściej klucze będziemy spotykać w różnych częściach naszego lokum. Dzięki temu że jest ona w przedpokoju, pęki kluczy nie będą obciążać kieszeni płaszczy, które chowamy do szafy. Przeszukiwanie kieszeni w czasie porannego opuszczania domu nie wpływa pozytywnie na nasz nastrój, zwłaszcza jeśli okaże się, że kluczyki od samochodu wywędrowały wraz z domownikiem kilkanaście minut wcześniej. Dzięki temu że na widoku jest klucznik, mamy większą gwarancję, że chaos i zamieszanie na zawsze znikną z porannej domowej atmosfery.

Wnętrze szafki na klucze nie należy do atrakcyjnych, dlatego dobrze jest postarać się o mebel z zamykanymi, a na pewno przymykanymi drzwiczkami. Do przeszłości odeszły już zamki do drzwi i bram, które otwierało się ozdobnymi kluczami, nic więc dziwnego, że zniknęły one z naszych kieszeni. Ich miejsce zajęły niewielkie, funkcjonalne, niezawodne klucze, których jedynym mankamentem jest nieciekawy wygląd.

Wybór gotowych szafek na klucze jest przeogromny. Nic dziwnego, skoro najlepiej, żeby takowa nawiązywała swoim wyglądem do wystroju przedpokoju. A że w tym akurat pomieszczeniu najczęściej nie ma dominującego stylu (ten panuje w kolejnych pomieszczeniach), spotykane w sklepach rozwiązania pasować mają do takich elementów, które w przedpokoju na pewno się znajdą – do drewnianych drzwi, szaf czy szafek na buty. Szczególnym powodzeniem cieszą się szafki na klucze stylizowane na stare – technika decoupage znalazła tutaj wielkie pole do popisu. Na drugim biegunie znajdują się metaliczne czy magnetyczne szafki z lśniącymi powierzchniami przystosowane do nowoczesnych wnętrz. Decydując się na konkretny produkt, pamiętajmy, by wcześniej przewidzieć przybliżoną ilość haczyków na klucze oraz uwzględnić grubość szafki – będą w niej wisiały nie tylko pojedyncze kluczyki, ale często ich pęki. A niedomykające się drzwiczki nie są widokiem wartym polecenia.

Szafka na klucze jest takim elementem wyposażenia, który z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zrobiona własnoręcznie szafka będzie idealnie dopasowana do naszego przedpokoju. Możemy do tego celu użyć tych samych materiałów, z których wykonane zostały szafy lub elementy wystroju, na przykład chodnik, którego pozostały fragment może, odpowiednio obszyty, udekorowany frędzlami i wyposażony w haczyki, zawisnąć obok drzwi. W tym ostatnim przypadku nie będzie to typowa szafka, a jeśli jesteśmy zdecydowani taką zrobić, wzorzysta wykładzina może ozdobić uchylane drzwiczki. Oto inne pomysły do wykorzystania w własnoręcznym staraniu o wykonanie klucznika:

- stara, nieduża i gruba rama do obrazu, w której zamiast wnętrza wisieć będą pęki kluczy – haczyki umieszczamy pod górną częścią ramy,

- skrzynka na klucze stylizowana na obraz rodzinny, gdzie pod przeszkleniem drzwiczek umieścić możemy rodzinne zdjęcia,

- skrzynka stylizowana na zegar z kukułką,

- nieużywana, ozdobna szuflada przytwierdzona dnem do ściany,

- starodawna kierownica od roweru, na której przewieszone będą haczyki na klucze,

- szafka z dużą ilością miniaturowych półeczek-przegródek bez haczyków, każda na osobny pęk kluczy,

- stara skrzynka na listy, otwierana z boku.

Wykonując tego typu funkcjonalną ozdobę pamiętajmy, by tak zaplanować rozstaw zawieszek na klucze, by nie doszło do ich przypadkowego poplątania. Rozsupływanie pęków kluczy w tym wypadku zakończy się zdeformowaniem haczyków i koniecznością zbierania rozsypanych kluczy z podłogi. Możemy tego uniknąć zawczasu, planując odpowiednich rozmiarów klucznika, który zawiśnie w przedpokoju.

Data publikacji: 23.01.2015

zawieszki do kluczy castoramazawieszki do kluczy castoramazawieszki do kluczy castoramazawieszki do kluczy castorama