LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Malowania kaloryfera − instrukcja krok po kroku

Domowe grzejniki często są sprawne i działają bez zarzutu, jednak nie wyglądają zbyt estetycznie. Nie musisz wcale inwestować w ich wymianę, bowiem skutecznym sposobem na ich odświeżenie jest malowanie. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować podłoże i kupić właściwą farbę. Zobacz, jak powinno wyglądać malowanie kaloryfera.

Przejdź do następnych akapitów:
Malowanie kaloryfera krok po kroku
Czym pomalować grzejnik? Farba do malowania grzejników
Akcesoria do malowania kaloryfera – pędzle i wałki
Malowanie kaloryferów – prostsze niż Ci się wydaje!

Malowanie kaloryfera krok po kroku
Jak pomalować kaloryfer? Poniżej znajdziesz pomocne wskazówki, jak zrobić to krok po kroku. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobre oczyszczenie powierzchni grzejnika oraz dobranie właściwej farby. Malowanie grzejnika aluminiowego niewłaściwą farbą może zniweczyć całkowicie Twoje wysiłki – powłoka zacznie się szybko łuszczyć lub zupełnie nie będzie przyczepiać się do podłoża.

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka technik malowania kaloryfera. Możesz malować grzejnik zamontowany do ściany lub na czas malowania zdemontować go. 

malowanie-kaloryferamalowanie-kaloryferamalowanie-kaloryferamalowanie-kaloryfera

Stosując tę drugą metodę, będziesz mieć pewność, że dotrzesz do każdego zakamarka grzejnika. Co więcej, grzejnik możesz malować ręcznie lub za pomocą natryskowych lakierów. Natrysk również daje Ci pewność równomiernego rozprowadzenia farby. Jego wadą jest to, że może nabrudzić i pokryć ściany wokół kaloryfera. 

Jak wygląda ręczne malowanie kaloryfera w poszczególny etapach?

1. Przygotowanie podłoża

Malowanie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy podłoże zostanie przygotowane w odpowiedni sposób. Dzięki temu powłoka będzie trwała, a po jednym sezonie grzewczym nie zacznie się łuszczyć. Malować można tylko zimny grzejnik. W okresie grzewczym trzeba go przynajmniej kilka godzin wcześniej zakręcić i poczekać aż całkowicie ostygnie. 

Następnie należy go wyczyścić – powinien być suchy, odkurzony i odtłuszczony. Z jego powierzchni trzeba usunąć zardzewiałe i złuszczające się powłoki. Do tych czynności przydadzą Ci się szczotka druciana oraz papier ścierny. Jeżeli masz instalację miedzianą, to zalecane jest przetarcie jej dodatkowo stalową wełną, dzięki czemu usuniesz wszelkie zabrudzenia i patynę.

2. Odtłuść grzejnik 

Zanim położysz na grzejniku pierwszą warstwę farby, dobrze go odtłuść. Możesz to zrobić za pomocą płynu do mycia naczyń lub specjalnego preparatu. Dzięki temu farba będzie lepiej przylegać do metalowej powierzchni grzejnika.

3. Nałóż emalię na grzejnik

Malowanie grzejnika zacznij od przodu do tyłu. Pokryj farbą dokładnie poszczególne żebra kaloryfera. Możesz użyć do tego wałka lub specjalnego pędzla. Aby dotrzeć do każdego zakamarka grzejnika, wykorzystaj niewielkie pędzelki. 

Jeżeli zauważysz, że na grzejniku występują nierówności, najpierw wyrównaj powierzchnie, pokrywając tylko fragmenty z uszczerbkami. W ten sposób farba zadziała jak podkład tynkowy wyrównujący zagłębienia. Dopiero po wyschnięciu warstwy wyrównującej, pokryj grzejnik równomiernie farbą. 

Farbę należy pozostawić do wyschnięcia na około 4 godziny. Po tym czasie możesz nałożyć na grzejnik kolejną warstwę. Do dobrego pokrycia kaloryfera wystarczą 2 warstwy farby. Weź pod uwagę, że im mniej warstw położysz na metal, tym lepsze będzie przewodnictwo cieplne. Zanim włączysz grzejnik, powinny minąć co najmniej 24 godziny. W tym czasie farba stężenie i całkowicie zaschnie. 

Sprawdź też: Malowanie ścian − instrukcja, jak malować ściany. Poradnik dla początkujących

Czym pomalować grzejnik? Farba do malowania grzejników
Zanim zdecydujesz się na farbę do malowania grzejnika, koniecznie sprawdź, z jakiego materiału jest on wykonany. W starym budownictwie żeberkowe kaloryfery wykonane były z żeliwa, stali lub miedzi. Współcześnie częściej montuje się panele wykonane z aluminium. 

Nie wszystkie farby nadają się do malowania grzejników, dlatego musisz wybrać farbę o odpowiednich parametrach. Zwróć uwagę, czy wybrana farba cechuje się odpornością na podwyższone temperatury i współpracuje z metalowymi podłożami. Nie każda farba będzie dobrze trzymać się aluminiowego podłoża – wybierz więc emalię do metalu.

Farba nie może żółknąć pod wpływem ciepła, a powstała w wyniku malowania powłoka powinna być trwała i estetyczna. Na rynku dostępne są już specjalne farby i preparaty, które przeznaczone są specjalnie do malowania grzejników, są to akrylowe farby wodorozcieńczalne. 

Wygodnym rozwiązaniem są lakiery w sprayu, które pozwalają na  pomalowanie trudno dostępnych części grzejników. Dzięki nim malowanie grzejnika łazienkowego będzie łatwe i przyjemne. Są one szybkoschnące, dzięki czemu już po 30 minutach powłoka na grzejniku jest odpowiednio trwała.

A na jaki kolor pomalować grzejnik? Istnieje wiele opcji. Najczęściej grzejniki maluje się na kolor biały lub kremowy. Możesz też pokryć go tym samym odcieniem farby co ścianę. Wtedy grzejnik wtopi się w tło i niejako ukryje w ścianie. Farba do grzejnika może być satynowa, matowa lub błyszcząca. 

malowanie-kaloryfera-2malowanie-kaloryfera-2malowanie-kaloryfera-2malowanie-kaloryfera-2

Akcesoria do malowania kaloryfera – pędzle i wałki
Malowanie grzejnika nie jest trudne, jednak tylko odpowiednie pędzle pozwolą Ci dotrzeć między żeberka i w trudno dostępne miejsca. Przydadzą Ci się przede wszystkim płaskie pędzle, które mają długi trzonek. Warto zaopatrzyć się w tzw. pędzel kaloryferowy, który występuje w szerokościach od 26 do 63 milimetrów. Dzięki niemu bez trudu dotrzesz nawet tam, gdzie nie sięga Twoja ręka. 

Przy ręcznym malowaniu kaloryferów (nie natryskowym) możesz wykorzystać również wałek do malowania. Dzięki niemu nałożysz na metal równomierną warstwę farby. 

Żeby nie pobrudzić ścian oraz podłogi, zabezpiecz je folią malarską. Oklej okolicę kaloryfera dokładnie papierową taśmą. Po zakończonej pracy ściągnij zabezpieczenia. Dzięki temu nie będziesz musiał męczyć się z myciem podłóg czy usuwaniem obsunięć pędzla ze ścian. 

Malowanie kaloryferów – prostsze niż Ci się wydaje!
Zimne i wyczyszczone grzejniki najlepiej malować w temperaturze pokojowej, a kolejne warstwy należy nakładać w przynajmniej czterogodzinnych odstępach. Optymalne jest nałożenie 2-3 warstw. Jeżeli nie używamy szybkoschnących lakierów, a trwa okres grzewczy, grzejnik można odkręcić najwcześniej po upływie doby od czasu nałożenia ostatniej warstwy farby.

Data publikacji: 16.01.2015