Produkty

Jak malować ściany z cegły

Jak malować ściany z cegły

Ceglane ściany to od dłuższego czasu jeden z najpopularniejszych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Popularnością cieszą się zarówno cegły w swoim naturalnym kolorze, jak i te pomalowane na biało. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie zmienić dotychczasowy ich kolor na zupełnie inny. Jak to zrobić, piszemy poniżej.

Ściana z cegiełOdmiana wyglądu ściany wykonanej z cegły jest prosta i niewiele różni się od malowania innych powierzchni. Poradzimy sobie z nią w kilku krokach, a kluczem do sukcesu będzie dokładność, cierpliwość i zastosowanie odpowiednich preparatów oraz narzędzi.

Przygotowanie podłoża

Tego etapu pracy nie wolno pominąć, jeśli chcemy cieszyć się doskonałym i długotrwałym efektem metamorfozy. Zaczynamy więc od wyczyszczenia powierzchni cegieł z zanieczyszczeń – w tym celu przyda się szczotka druciana lub z twardym włosiem. Usunięty kurz i pył odkurzamy, a następnie przemywamy całą powierzchnię wilgotną szmatką z dodatkiem mydła i pozostawiamy do wyschnięcia.

Wypełnienie ubytków

Jeżeli na oczyszczonej i suchej powierzchni widzimy zarysowania, spękania lub ubytki, w tym momencie przystępujemy do ich maskowania. Korzystamy tutaj z odpowiedniej zaprawy, wyrównujemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeśli jest to konieczne, zaschniętą spoinę należy jeszcze wygładzić.

Impregnacja Zaprawa wyrownujaca Castorama

Zabieg ten przygotuje cegły do nałożenia właściwej powłoki dekoracyjnej. Do tego celu wybierzmy farbę gruntującą przystosowaną specjalnie do naszego typu podłoża. Do nakładania preparatu najlepiej wybrać wałek o średnim bądź długim włosiu – im bardziej szorstka malowana powierzchnia, tym dłuższe włosie. Niewykluczone, że będziemy potrzebowali także pędzla – dotrze on we wszystkie zakamarki i spoiny, w które nie dotarł wałek. Po zaaplikowaniu środka pozostawiamy ścianę do wyschnięcia.

Malowanie cegły

Do malowania cegły wybierzmy akrylową farbę wodorozcieńczalną w dowolnym kolorze. Do jej aplikacji najlepszy będzie ten sam wałek, który stosowaliśmy podczas impregnacji cegły. Aby uzyskać perfekcyjne wykończenie, do przemalowania cegieł u styku z tradycyjną ścianą bądź sufitem wybierzmy odpowiedni pędzel. Dobre krycie porowatej powierzchni cegieł będzie wymagało od dwóch do nawet czterech warstw farby. Zanim jednak przystąpimy do ich nakładania, każda poprzednia powłoka powinna dobrze przeschnąć.

Data publikacji: 04.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych

Akcesoria do malowania ścian zewnętrznych
Chociaż malowanie ścian zewnętrznych na pozór nie różni się znacznie od nanoszenia kolorowej farby wewnątrz pomieszczeń, wymaga zgromadzenia innych ak...
Czytaj więcej

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę
Niezależnie od tego, czy odnawiamy fasadę, czy też wykańczamy ją za pomocą malowania, powinniśmy wybrać taką farbę, która zapewni nam estetyczny wyglą...
Czytaj więcej

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?

Jakie są skutki nieprawidłowo wykonanej elewacji?
Wykonanie elewacji to kosztowna inwestycja, dlatego warto rozsądnie wybrać fachowców, którzy podejmą się zadania odnowienia fasady naszego domu. Jak o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak malować ściany z cegły