Produkty

Jak malować w trudno dostępnych miejscach?

Jak malować w trudno dostępnych miejscach?

Malowanie ścian to jeden z najszybszych, najłatwiejszych i najtańszych sposobów na odświeżenie wnętrza. Jeśli dodamy do tego estetykę wykończonej farbą powierzchni, nie można się dziwić, że chętnie chwytamy po farbę i pędzel, by zmienić wystrój pomieszczeń. Jak jednak zadbać o precyzyjne pokrycie emulsją trudno dostępnych zakamarków?

Malowanie pokoju może diametralnie zmienić jego charakter. Przede wszystkim pozwala jednak na odświeżenie wnętrza i jego wystroju, który po dłuższym czasie nie jest już dla nas atrakcyjny. Prawidłowo i dokładnie nałożona emulsja sprawi, że nasze ściany będą prezentowały się elegancko w każdym świetle i z każdego miejsca w pokoju. Ponadto dzięki nim będziemy mogli w miarę naszych potrzeb i możliwości zmieniać aranżację pomieszczenia i rozkład poszczególnych elementów wyposażenia. Nie będziemy musieli obawiać się, że chcąc przestawić szafę czy łóżko, odsłonimy niedomalowane fragmenty ściany. Aby móc swobodnie przemeblowywać wnętrza i nie podziwiać starych płatów farby wyzierających zza kaloryfera czy w okolicach kontaktów, warto zadbać o to, by również te miejsca pokryć precyzyjnie farbą. Do zakamarków, które wymagają specjalnej uwagi, należą wnęki okienne oraz drzwiowe, przestrzeń za grzejnikiem, okolice gniazdek elektrycznych i włączników światła, a także narożniki wewnętrzne, w których zbiegają się ze sobą ściany bądź ściany z sufitem. W celu pokrycia wymienionych powierzchni farbą – w taki sposób, by nie odznaczały się one na tle elegancko pomalowanych ścian – warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia i akcesoria, które znacznie ułatwią nam przeprowadzenie niezbędnych prac. O nich i o tym, jak malować ściany w takich miejscach, przeczytamy poniżej.

Porada eksperta:

Malowanie pokoju warto zaczynać od pokrywania farbą miejsc trudno dostępnych. Rozpoczynajmy więc od malowania narożników wewnętrznych i połączeń poszczególnych płaszczyzn, następnie przejdźmy do ścian za kaloryferami, dookoła okien, drzwi, włączników, kontaktów i lampek. Malowanie dużych powierzchni zostawiamy na sam koniec.

Farba Colours Eko otwarta przestrzeń 2,5 l
Farba Colours Eko otwarta przestrzeń

Przydatne narzędzia i akcesoria

Przed przystąpieniem do malowania gromadzimy niezbędne narzędzia – zwykle są to pędzle lub wałki. Również w przypadku trudnych do pomalowania powierzchni będą one przydatne. Oto lista przyborów, które będą nam pomocne podczas dokładnego malowania trudno dostępnych miejsc:

- pędzle – najlepiej zaopatrzyć się w modele różnych rozmiarów. Z pewnością przyda nam się kątowy pędzel kaloryferowy, za pomocą którego zdecydowanie łatwej niż przy użyciu tradycyjnego narzędzia przemalujemy ścianę za grzejnikiem, a także wszelkie krawędzie bądź narożniki. Możemy również sięgnąć po zestaw mniejszych pędzelków, które wykorzystamy do zamalowania detali, np. w okolicy włączników, kinkietów itp.,

- wałki – decydując się na malowanie wałkiem, również warto zaopatrzyć się w model większy i mniejszy. Szczególnie przydatny okaże się okrągły wałek do narożników, za pomocą którego z łatwością zamalujemy wewnętrzne kąty ścian, wnęki okienne oraz drzwiowe,

Czy wiesz, że…

Zbiór wałków możemy uzupełnić także specjalnym narzędziem do odcięć. Modele tego typu posiadają zamocowane klapki, których zadaniem jest zabezpieczanie przed zabrudzeniem farbą powierzchni sąsiadującej. Tego typu wałek możemy wykorzystać zamiast taśmy malarskiej stosowanej podczas malowania powierzchni na różne kolory.

Pędzel kaloryferowy Diall 36 mm
Pędzel kaloryferowy Diall 36 mm

- kij teleskopowy do wałka – zwany inaczej przedłużaczem, tyczką lub rączką. Nie jest produktem pierwszej potrzeby, jednak z pewnością zapewni nam większy komfort podczas malowania pomieszczeń, a szczególnie wyższych partii, do których dosięgniemy dzięki niemu z poziomu podłogi,

- taśma malarska – papierowa taśma samoprzylepna będzie niezbędna, jeśli zależy nam na dużej precyzji malowania, estetyce wykończenia, a także zabezpieczeniu elementów wyposażenia przed zaplamieniem. Będzie potrzebna przede wszystkim do oklejenia obiektów, których nie możemy wynieść z pokoju w czasie malowania, a także do wyznaczania linii odcięcia, czyli miejsca, w którym będą stykały się dwa kolory. Taśma posłuży nam też do przymocowania folii ochronnej,

- folia ochronna – posłuży do zabezpieczenia podłóg przed zabrudzeniem. Osłonimy nią także meble, kaloryfery, okna bądź drzwi.

Porada eksperta:

Podczas pokrywania farbą miejsc trudno dostępnych, podobnie jak w czasie właściwego malowania, przydatne będą także inne akcesoria.
Przede wszystkim plastikowa kuweta, która pozwoli na wygodne nabieranie farby na wałek i odsączanie jej nadmiaru. Jeśli nasze ściany będą
wymagały usunięcia starych warstw wykończeniowych bądź uzupełnienia ubytków, przydatna będzie gładź szpachlowa, szpachelka i papier ścierny.

Folia Diall Super Mocna 4 x 5 m 0,05 mm
Folia Diall Super Mocna 4 x 5 m 0,05 mm

Przygotowanie do pracy

Zanim sięgniemy po właściwą farbę, zabezpieczmy wszelkie elementy wyposażenia. Na podłodze rozłóżmy folię, przykryjmy nią grzejniki i szyby okienne. Taśmą zaklejmy drobniejsze elementy, takie jak kontakty, włączniki, lampy, listwy przypodłogowe czy ramy okien, a w razie takiej potrzeby – również ściany, których koloru nie chcemy zmieniać. Skrzydła drzwiowe najlepiej zdjąć z zawiasów – wtedy pozostanie nam tylko zabezpieczenie ościeżnic.

Przed przystąpieniem do malowania miejsc trudno dostępnych, każde z nich powinniśmy w miarę możliwości odpowiednio przygotować do nałożenia nowej powłoki farby. Konieczne będzie ich wyczyszczenie, odtłuszczenie i odpylenie, ewentualne uzupełnienie ubytków oraz zagruntowanie. Zyskamy wtedy pewność, że świeża farba skutecznie i trwale pokryje powierzchnie. Więcej informacji na temat przygotowania podłoża do malowania znajdziemy pod tym adresem.

Malowanie trudno dostępnych miejsc

Narożniki, miejsca łączeń dwóch powierzchni – miejsca te, źle pomalowane, będą się nieestetycznie wyróżniały, szczególnie jeśli spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem. Jeżeli sąsiadujące ze sobą powierzchnie malujemy w tym samym kolorze, zadanie to nie będzie trudne – w tym celu sięgnijmy po okrągły wałek, który ładnie pokryje farbą miejsca ich styku – drobne niedociągnięcia łatwo skorygujemy za pomocą małego płaskiego pędzelka. Jeśli natomiast graniczące ze sobą ściany bądź sufit i ściany malujemy na inne odcienie, potrzebne będzie uprzednie wyznaczenie linii stanowiącej granicę pomiędzy kolorami. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy malarskiej, którą naklejamy na jednej z pomalowanych wcześniej płaszczyzn po jej wyschnięciu. Po pomalowaniu drugiej z nich wystarczy delikatnie oderwać taśmę, pamiętając, by nie pozostawiać jej zbyt długo na ścianie. Zamiast taśmy możemy skorzystać też z wałka do odcięć.

Porada eksperta:

Do malowania narożników wewnętrznych lepiej użyć mniejszego wałka zamiast pędzla. Ten drugi może pozostawić nieestetyczne smugi wyróżniające
się na tle ścian. Korzystając z wałka, nie musimy obawiać się takiego efektu. W przypadku wykańczania łączeń pomiędzy sufitem a ścianami możemy
w ostateczności sięgnąć po rozwiązanie, które pozwoli nam zamaskować nieudane odcięcie – wystarczy zastosować listwy styropianowe.

Wałek do narożników z uchwytem
Wałek do narożników z uchwytem

Wnęki okienne, ościeżnice drzwiowe – malowanie otworów okiennych zaczynamy od użycia małego pędzelka, który pozwoli nam na precyzyjne naniesienie farby w narożnikach. Później lepiej zmienić narzędzie na mały wałek. Najbliższą okolicę ościeżnic drzwiowych zamalujemy małym wałkiem lub pędzlem.

Pędzel kątowy Diall 25 mm
Pędzel kątowy Diall 25 mm
Taśma malarska OPP żółta 40 x 50 mm
Taśma malarska OPP żółta 40 x 50 mm

Ściana za kaloryferem – ściąganie grzejnika żeberkowego nie zawsze jest możliwe, dlatego aby pomalować przestrzeń za nim, sięgnijmy po płaski pędzel kaloryferowy. Jego wydłużony i wygięty kształt pozwoli na łatwiejsze nakładanie farby. Pędzel tego typu możemy zastąpić też niezbyt dużym wałkiem kątowym na dłuższej rączce, która pozwoli nam dosięgnąć każdego miejsca za kaloryferem.

Dookoła włączników lamp, kontaktów – jeżeli okleiliśmy taśmą wszystkie elementy zamocowane w ścianie, możemy z łatwością dokładnie zamalować ścianę dookoła nich. W tym celu najlepiej skorzystajmy z niewielkich pędzli, ponieważ to właśnie one umożliwią nam precyzyjne wykończenie tego typu przestrzeni.

Listwy przypodłogowe – dla bezpieczeństwa powinny zostać uprzednio zaklejone taśmą malarską. Aby zamalować ścianę tuż nad nimi, skorzystajmy z niedużego, precyzyjnego pędzelka.

Kiedy zakończymy już malowanie miejsc wymagających dużej precyzji, możemy sięgnąć po pędzel ławkowiec bądź duży wałek i nanieść farbę na całą powierzchnię ścian. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak pomalować pokój, zajrzyj do tego artykułu.

Data publikacji: 08.03.2016
Powiązane artykuły

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku
Jak powinien prawidłowo wyglądać montaż blachodachówki w arkuszach? W czasie układania połaci, arkusze blachodachówki można bardzo łatwo...
Czytaj więcej

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?
Nie wiesz, jak czytać wymiary rur? System nie jest skomplikowany. Trzeba jednak znać podstawowe zasady. Średnica DN, czyli średnica nominalna, to umow...
Czytaj więcej

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena
Blachodachówka to wytrzymały, estetyczny i lekki rodzaj pokrycia dachowego. To polecany wybór dla osób poszukujących trwałego ora...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak malować w trudno dostępnych miejscach?