Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak montować listwy progowe?

Perfekcyjny wystrój mieszkania to marzenie wielu z nas. Aby jednak zyskać spójność i harmonię w aranżacjach, należy zadbać o wykończenie pomieszczeń w najdrobniejszych szczegółach. Dotyczy to również podłóg – w miejscach, w których posadzka jednego wnętrza łączy się z parkietem drugiego należy zastosować element, który estetycznie je zespoli. Dowiedzmy się zatem, w jaki sposób zamontować listwę progową.

Po co montować listwę progową?

Powodów, dla których powinniśmy zamontować listwę progową jest kilka. Przede wszystkim pomiędzy płaszczyznami w różnych pomieszczeniach mogą występować różnice poziomów – jeśli w jednym pokoju położony został parkiet, wcale nie musi być on tej samej wysokości co panele podłogowe w drugim.

Zastosowanie listwy pozwala na zniwelowanie nierówności, a to z kolei wpływa zarówno na estetykę, jak i nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się po mieszkaniu. Innym powodem jest zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej, która powinna być pozostawiona pomiędzy posadzkami – materiały podłogowe „pracują”, czyli kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury, dlatego należy im zostawić przestrzeń do swobodnego ruchu. Listwa progowa nie pozbawi podłóg tej przestrzeni, a subtelnie ją zakryje.

Porada eksperta

Podczas wyboru listew będziemy mogli zdecydować się na modele płaskie lub zaokrąglone. W przypadku podłóg o takiej samej wysokości z powodzeniem sprawdzi się listwa płaska, jednak do zrównania płaszczyzn lepiej wybrać listwę o zaokrąglonym kształcie.

small_montaz_listwy_na_progusmall_montaz_listwy_na_progusmall_montaz_listwy_na_progusmall_montaz_listwy_na_progu

Montaż na klej lub piankę

Prostym sposobem montażu listwy progowej jest przymocowanie go na klej. Takie rozwiązanie, choć proste i niezajmujące wiele czasu, może się okazać nie do końca skuteczne. Wynika to z tego, że podczas przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami będziemy często zahaczali o listwę, powodując osłabienie się warstwy mocującej, a w efekcie, po pewnym czasie, element ten może się odkleić, dlatego przy tej metodzie warto wybrać klej o jak najlepszych parametrach technicznych. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku podłóg pływających, potrzebujących przestrzeni do ruchu – połączenie dwóch niezależnych powierzchni może uniemożliwić im prawidłową pracę. W tym przypadku lepiej sprawdzą się elastyczne pianki montażowe, jednak również ich trwałość może być mniej zadowalająca. Jak więc zamocować ją w lepszy sposób?

Listwa_przypodlogowa_PCV_Cezar_250_cm_klonListwa_przypodlogowa_PCV_Cezar_250_cm_klonListwa_przypodlogowa_PCV_Cezar_250_cm_klonListwa_przypodlogowa_PCV_Cezar_250_cm_klon

Montaż na wkręty

Pewniejszą metodą montażu jest zastosowanie kołków. Kołki rozporowe powinniśmy umieścić w szczelinie, a następnie, bardzo precyzyjnie zaznaczając położenie kołków względem listwy, wywiercić na niej otwory przy użyciu wiertarki. Kolejno przykładamy listwę do szczeliny, celując wkrętami w kołki i dokręcamy je, korzystając z wkrętaka. Możliwe jest także inne rozwiązanie, pod warunkiem, że na spodniej części naszej listwy znajduje się szyna. Wówczas możemy w niej umieścić nasze wkręty i dobić, używając gumowego młotka. Taki sposób jest nieco bardziej estetyczny, ponieważ elementy montażowe pozostają niewidoczne, a cała powierzchnia podłogi lepiej ze sobą współgra. Obie metody cechują się jednak doskonałą trwałością i są najczęściej wybierane przy montażu listwy.

small_listwa_progowasmall_listwa_progowasmall_listwa_progowasmall_listwa_progowa