Produkty

Jak montować listwy progowe?

Jak montować listwy progowe?

Perfekcyjny wystrój mieszkania to marzenie wielu z nas. Aby jednak zyskać spójność i harmonię w aranżacjach, należy zadbać o wykończenie pomieszczeń w najdrobniejszych szczegółach. Dotyczy to również podłóg – w miejscach, w których posadzka jednego wnętrza łączy się z parkietem drugiego należy zastosować element, który estetycznie je zespoli. Dowiedzmy się zatem, w jaki sposób zamontować listwę progową.

montaż listwy progowejPo co montować listwę progową?

Powodów, dla których powinniśmy zamontować listwę progową jest kilka. Przede wszystkim pomiędzy płaszczyznami w różnych pomieszczeniach mogą występować różnice poziomów – jeśli w jednym pokoju położony został parkiet, wcale nie musi być on tej samej wysokości co panele podłogowe w drugim.

Zastosowanie listwy pozwala na zniwelowanie nierówności, a to z kolei wpływa zarówno na estetykę, jak i nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się po mieszkaniu. Innym powodem jest zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej, która powinna być pozostawiona pomiędzy posadzkami – materiały podłogowe „pracują”, czyli kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury, dlatego należy im zostawić przestrzeń do swobodnego ruchu. Listwa progowa nie pozbawi podłóg tej przestrzeni, a subtelnie ją zakryje.

Porada eksperta

Podczas wyboru listew będziemy mogli zdecydować się na modele płaskie lub zaokrąglone. W przypadku podłóg o takiej samej wysokości z powodzeniem sprawdzi się listwa płaska, jednak do zrównania płaszczyzn lepiej wybrać listwę o zaokrąglonym kształcie.

Montaż na klej lub piankępróg z listwą

Prostym sposobem montażu listwy progowej jest przymocowanie go na klej. Takie rozwiązanie, choć proste i niezajmujące wiele czasu, może się okazać nie do końca skuteczne. Wynika to z tego, że podczas przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami będziemy często zahaczali o listwę, powodując osłabienie się warstwy mocującej, a w efekcie, po pewnym czasie, element ten może się odkleić, dlatego przy tej metodzie warto wybrać klej o jak najlepszych parametrach technicznych. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku podłóg pływających, potrzebujących przestrzeni do ruchu – połączenie dwóch niezależnych powierzchni może uniemożliwić im prawidłową pracę. W tym przypadku lepiej sprawdzą się elastyczne pianki montażowe, jednak również ich trwałość może być mniej zadowalająca. Jak więc zamocować ją w lepszy sposób?

listwa w proguMontaż na wkręty

Pewniejszą metodą montażu jest zastosowanie kołków. Kołki rozporowe powinniśmy umieścić w szczelinie, a następnie, bardzo precyzyjnie zaznaczając położenie kołków względem listwy, wywiercić na niej otwory przy użyciu wiertarki. Kolejno przykładamy listwę do szczeliny, celując wkrętami w kołki i dokręcamy je, korzystając z wkrętaka. Możliwe jest także inne rozwiązanie, pod warunkiem, że na spodniej części naszej listwy znajduje się szyna. Wówczas możemy w niej umieścić nasze wkręty i dobić, używając gumowego młotka. Taki sposób jest nieco bardziej estetyczny, ponieważ elementy montażowe pozostają niewidoczne, a cała powierzchnia podłogi lepiej ze sobą współgra. Obie metody cechują się jednak doskonałą trwałością i są najczęściej wybierane przy montażu listwy.

Data publikacji 18-05-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak łączyć różne rodzaje wykończenia podłogi?

Jak łączyć różne rodzaje wykończenia podłogi?
Zastosowanie różnych rodzajów wykończenia posadzki to zabieg, na który czasami decydujemy się, mając na względzie aranżacyjne trendy, a czasami też ko...
Czytaj więcej

Rodzaje listew wykończeniowych

Rodzaje listew wykończeniowych
Nawet najlepiej urządzane wnętrze starci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o najmniejsze szczegóły. Te zwykle szybko rzucają się w oczy i sprawiają, ż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak montować listwy progowe?