Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów?

Wiercenie otworów wydaje się czynnością prostą, jednak zła technika pracy i brak dostosowania odpowiednich narzędzi sprawia często, że efekt naszych wysiłków nie jest najlepszy. Dlatego zarówno przed, jak i w trakcie wiercenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które sprawią, że wykonywanie otworów będzie znacznie łatwiejsze.

Niejednokrotnie zapominamy, że wiercenie otworów różni się w zależności od materiału, w jakim chcemy je zrobić. Inaczej bowiem przygotowujemy się do wiercenia w metalu, inaczej natomiast do pracy w betonie lub drewnie. Cechą wspólną przygotowań jest jednak odpowiedni dobór wierteł i elektronarzędzi, które mają istotny wpły na przebieg prac.

Dobór wiertła i wiertarki

Co prawda producenci oferują tzw. wiertła uniwersalne, jednak warto korzystać z modeli przystosowanych do pracy w określonym materiale. Ich użycie ma bowiem zasadniczy wpływ na jakość naszej pracy. Ze względu na materiał, w którym wiercimy, wiertła dzielimy na przeznaczone do:

- betonu – wiertła widiowe (z ostrzem z węglików),

- metalu – z ostrzem stalowym,

- drewna – piórkowe oraz kręte,

- szkła – piórkowe.

Ponadto osobne wiertła przeznaczone są do blach i glazury. Podczas zakupu warto zapytać o poradę sprzedawcę, który doradzi odpowiedni wybór.

Jeżeli planujemy wykonać otwór w betonie, posłużmy się wiertarką udarową (SDS), która znacznie ułatwi naszą pracę. Używamy jej do wykonywania otworów w materiałach twardych, takich, jak kamień, beton czy cegła. Jakość pracy znacznie poprawiają również wiertarki z płynną regulacją obrotów, pozwalające precyzyjnie rozpocząć wiercenie.

Jak wiercić?

Podstawową zasadą podczas wykonywania otworów jest trzymanie wiertarki w osi wiertła. Każde odchylenie sprawi, że pracę będziemy musieli skorygować, a w najgorszym wypadku – zrobić kolejny otwór w innym miejscu.

Ważna jest również siła nacisku, którą dobieramy do rodzaju materiału, w którym wiercimy. W przypadku szkła powinien być on minimalny, natomiast wykonując otwór w betonie lub metalu, powinniśmy włożyć w pracę więcej siły. Warto również pamiętać, że im twardszy materiał, tym prędkość wiercenia powinna być mniejsza.

Jeżeli chcemy wywiercić duży otwór, zadaniew ułatwimy sobie poprzez stopniowe jego rozwiercenie i użycie coraz szerszych wierteł. Posłużenie się od początku dużym wiertłem może w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia materiału wokół otworu.

Z kolei wiercąc otwory na określoną głębokość, możemy posłużyć się ogranicznikiem, jednak nie każda wiertarka jest wyposażona w takie udogodnienie. W takim przypadku możemy wiertło okleić taśmą klejącą na takiej długości, na jaką chcemy wwiercić się w ścianę.

Warto dodać, że w przypadku metalu pomocne okaże się napunktowanie danego miejsca, dzięki czemu wiertło nie ześlizgnie się z wybranej przez nas lokalizacji. Pamiętajmy również, aby przed końcem wiercenia w tym materiale zmniejszyć nacisk, co pozwoli uniknąć zablokowania się wiertłla.

wiercenie_cianywiercenie_cianywiercenie_cianywiercenie_ciany

Ponadto, wykonując otwór, należy co chwilę cofać narzędzie, aby wióry i pył mogły się wydostać z jego wnętrza, co także zacznie wpłynie na szybkość i jakość naszej pracy.

Chłodzenie

Czasami zdarza się, że wiercąc w twardym materiale przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do uszkodzenia wiertła. Aby tego uniknąć, warto stosować specjalne płyny, które obniżą temperaturę rozgrzanego narzędzia. W przypadku wiercenia w szkle lub aluminium stosujmy natomiast terpentynę, która ma podobne właściwości. Aby przedłużyć żywotność narzędzia, wystarczy, że podczas pracy zanurzymy co jakiś czas końcówkę wiertła w płynie chłodzącym. Starajmy się natomiast unikać zwykłej wody, ponieważ jej zastosowanie może doprowadzić do rozhartowania narzędzia, co w konsekwencji uniemożliwi jego dalsze używanie.

Wykrycie przewodów

Jeżeli wiercimy otwór w ścianie, istnieje ryzyko, że możemy natknąć się na przebiegającą w niej instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową lub inną. Aby tego uniknąć, posłużmy się przed pracą specjalnym detektorem, który wykryje umieszczoną w ścianie instalację. Pomoże nam to uniknąć problemów w przypadku jej uszkodzenia.

zestaw_wiwerte_bosch_1zestaw_wiwerte_bosch_1zestaw_wiwerte_bosch_1zestaw_wiwerte_bosch_1