Jak myć liście roślin doniczkowych?

Kurz w mieszkaniu jest niezwykle uciążliwy, zatem staramy się go regularnie usuwać. Osadza się on nie tylko na podłodze czy szafach, ale także na liściach kwiatów. Należy je zatem równie systematycznie myć, bowiem kurz hamuje prawidłowy rozwój roślin. Sposób czyszczenia należy uzależnić jednak od gatunku i wielkości rośliny.

Czyszczenie szmatką

Osadzający się na liściach kurz powoduje zatykanie aparatów szparkowych, co z kolei hamuje proces fotosyntezy. Rośliny należy regularnie czyścić nie tylko ze względu na ich prawidłowy rozwój. Zakurzone liście nie wyglądają estetycznie, a przecież rośliny doniczkowe mają być ozdobą naszego mieszkania. Najprostszym sposobem mycia liści jest przecieranie ich wilgotną szmatką, wykorzystać możemy również gazę lub wacik. W sklepach ogrodniczych można kupić także specjalne ściereczki do czyszczenia liści, które dodatkowo zawierają także odżywkę i nabłyszczacz. Jeżeli jednak stawiamy na zwykły materiał, to należy pamiętać o jego częstym płukaniu w czystej wodzie. Może się bowiem okazać, że kurz jest przez nas tylko rozcierany i mycie nie jest skuteczne. W ten sposób możemy pielęgnować każdą roślinę, jednak najbardziej efektywne jest czyszczenie gatunków mających duże liście.

Mycie roślin o drobnych liściach

Czyszczenie każdego listka osobno może być uciążliwe w przypadku roślin, które mają liście drobne, delikatne lub jest ich bardzo dużo. W warunkach domowych najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest umycie rośliny pod prysznicem lub w wannie. Należy jednak robić to bardzo delikatnie, aby zbyt mocny strumień wody nie uszkodził liści. Warto także szczelnie zakryć powierzchnię ziemi w doniczce (najlepiej użyć do tego folii), ponieważ możemy doprowadzić do nadmiernego nawodnienia rośliny. W przypadku kwiatów o bardzo delikatnych liściach do czyszczenia najlepiej użyć spryskiwacza. Rośliny należy zraszać letnią wodą i uważać, aby na liściach nie pozostały kropelki.

SMALL_scieranie_kurzu_z_lisciSMALL_scieranie_kurzu_z_lisciSMALL_scieranie_kurzu_z_lisciSMALL_scieranie_kurzu_z_lisci

Domowe sposoby na błyszczące liście

Liście roślin doniczkowych powinny być czyste, jednak zdecydowanie lepiej prezentują się, gdy są także błyszczące. Warto zatem wypróbować sprawdzone metody odświeżenia i nabłyszczenia, dzięki którym rośliny będą prezentowały się jeszcze lepiej. Do czyszczenia liści możemy wykorzystać skórki bananów – zbierają one kurz i dodatkowo odżywiają i nabłyszczają roślinę. W pielęgnacji kwiatów przyda nam się także odgazowane piwo. Należy nasączyć nim szmatkę, a następnie przecierać zakurzone liście, które po takim zabiegu będą pięknie błyszczeć. Jeżeli do mycia wykorzystujemy wodę, to warto dodać do niej odrobinę oleju. Liście będą lśniące, a kurz nie będzie się tak szybko osadzał na ich powierzchni.

SMALL_pielegnacja_lisciSMALL_pielegnacja_lisciSMALL_pielegnacja_lisciSMALL_pielegnacja_lisci