Produkty

Jak myć liście roślin doniczkowych?

Jak myć liście roślin doniczkowych?

Kurz w mieszkaniu jest niezwykle uciążliwy, zatem staramy się go regularnie usuwać. Osadza się on nie tylko na podłodze czy szafach, ale także na liściach kwiatów. Należy je zatem równie systematycznie myć, bowiem kurz hamuje prawidłowy rozwój roślin. Sposób czyszczenia należy uzależnić jednak od gatunku i wielkości rośliny.

ścieranie kurzu z liści rośliny doniczkowejCzyszczenie szmatką

Osadzający się na liściach kurz powoduje zatykanie aparatów szparkowych, co z kolei hamuje proces fotosyntezy. Rośliny należy regularnie czyścić nie tylko ze względu na ich prawidłowy rozwój. Zakurzone liście nie wyglądają estetycznie, a przecież rośliny doniczkowe mają być ozdobą naszego mieszkania. Najprostszym sposobem mycia liści jest przecieranie ich wilgotną szmatką, wykorzystać możemy również gazę lub wacik. W sklepach ogrodniczych można kupić także specjalne ściereczki do czyszczenia liści, które dodatkowo zawierają także odżywkę i nabłyszczacz. Jeżeli jednak stawiamy na zwykły materiał, to należy pamiętać o jego częstym płukaniu w czystej wodzie. Może się bowiem okazać, że kurz jest przez nas tylko rozcierany i mycie nie jest skuteczne. W ten sposób możemy pielęgnować każdą roślinę, jednak najbardziej efektywne jest czyszczenie gatunków mających duże liście.

Mycie roślin o drobnych liściach

Czyszczenie każdego listka osobno może być uciążliwe w przypadku roślin, które mają liście drobne, delikatne lub jest ich bardzo dużo. W warunkach domowych najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest umycie rośliny pod prysznicem lub w wannie. Należy jednak robić to bardzo delikatnie, aby zbyt mocny strumień wody nie uszkodził liści. Warto także szczelnie zakryć powierzchnię ziemi w doniczce (najlepiej użyć do tego folii), ponieważ możemy doprowadzić do nadmiernego nawodnienia rośliny. W przypadku kwiatów o bardzo delikatnych liściach do czyszczenia najlepiej użyć spryskiwacza. Rośliny należy zraszać letnią wodą i uważać, aby na liściach nie pozostały kropelki.

Domowe sposoby na błyszczące liściepielęgnacja rośliny doniczkowej, mycie liści

Liście roślin doniczkowych powinny być czyste, jednak zdecydowanie lepiej prezentują się, gdy są także błyszczące. Warto zatem wypróbować sprawdzone metody odświeżenia i nabłyszczenia, dzięki którym rośliny będą prezentowały się jeszcze lepiej. Do czyszczenia liści możemy wykorzystać skórki bananów – zbierają one kurz i dodatkowo odżywiają i nabłyszczają roślinę. W pielęgnacji kwiatów przyda nam się także odgazowane piwo. Należy nasączyć nim szmatkę, a następnie przecierać zakurzone liście, które po takim zabiegu będą pięknie błyszczeć. Jeżeli do mycia wykorzystujemy wodę, to warto dodać do niej odrobinę oleju. Liście będą lśniące, a kurz nie będzie się tak szybko osadzał na ich powierzchni.

 

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.12.2015
Do czyszczenia dużych liści używam ściereczki bawełnianej York. Lekko zwilżam ją w wodzie i to wystarczy, żeby zebrać kurz. Potem czasem jeszcze nabłyszczam liście, żeby ładniej wyglądały.

Ocena i komentarz dla:

Jak myć liście roślin doniczkowych?