Produkty

Jak naostrzyć wiertło?

Jak naostrzyć wiertło?

Podczas wielu prac remontowych, konstrukcyjnych czy hobbystycznych niezbędna do pracy jest wiertarka oraz odpowiednie do wykonywanych zadań wiertła. Nawet najlepsze wiertła z czasem się zużywają i tępią, a my stajemy przed wyborem – poddać je renowacji czy wyrzucić? Jeśli korzystamy ze specjalistycznych akcesoriów, wówczas naprawa wiertła może się okazać opłacalna – jak więc naostrzyć wiertło?

Wiertło do metalu Erbauer TiN HSS 6,5 mmDlaczego wiertło powinno być ostre?

Zacznijmy od banału – ostre wiertło pracuje lepiej. Wykonuje otwory o idealnie gładkich brzegach, precyzyjnie przygotowane do wbijania kołków czy innych elementów. Decyduje zatem o funkcjonalności oraz estetyce wykonywanych konstrukcji. Co może się stać, jeśli będziemy pracowali stępionym wiertłem? Po pierwsze otwory będą nierówne, możliwe, że nawet nieco postrzępione.

Drugą kwestią jest natomiast ryzyko stałego uszkodzenia, a nawet złamania wiertła. Dlatego jeśli tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości w pracy naszych wierteł – czy to właśnie nieregularność otworów, czy też dziwne dźwięki powstające w czasie wiercenia – bezzwłocznie powinniśmy podjąć się renowacji tych akcesoriów.

ostrzenie wiertłaCzym możemy naostrzyć wiertło?

Przyrząd do ostrzenia wierteł

Najlepszy efekt ostrzenia uzyskamy, jeśli skorzystamy ze specjalnych przyrządów do ostrzenia wierteł. Ich obsługa jest łatwa, a uzyskanie precyzyjnych efektów pracy nie zajmuje wiele czasu. Przyrządy te są niezbędne do ostrzenia wierteł widiowych, wykorzystywanych do obróbki betonu czy szkła – takie wiertła są bowiem wykonywane w specyficzny sposób, z zastosowaniem ostrza z węglików. Niezwykle ważne jest tutaj zachowanie odpowiednich kątów szlifowania oraz głębokości, aby zachować prawidłowe działanie akcesorium.

Również małe wiertła najłatwiej ostrzy się specjalnymi przyrządami – tutaj także istotna jest precyzja, którą możemy uzyskać, stosując specjalne uchwyty. Pamiętajmy, że nie ma wierteł uniwersalnych – ich renowacja różni się w zależności od ich przeznaczenia.

Porada eksperta

Choć specjalistyczny przyrząd do ostrzenia wierteł w większości przypadków pozwoli nam efektywnie odnowić nasze akcesoria, warto zachować szczególną ostrożność. Niektóre akcesoria mają na tyle specyficzną budowę, że warto oddać je do ostrzenia zajmującym się tym profesjonalnie osobom. Przykładem mogą tu być wiertła stopniowe, których samodzielne ostrzenie z dużym prawdopodobieństwem może się skończyć ich uszkodzeniem.

ostrzenie wiertłaSzlifierka

Część majsterkowiczów decyduje się jednak na ostrzenie wierteł samodzielnie. W tej roli doskonale sprawdza się szlifierka. Aby nie zniszczyć wiertła, warto korzystać ze ściernic elektrokorundowych. Wiertło należy przyłożyć do kamienia szlifierskiego i obracać w kierunku wiercenia. Musimy pamiętać, że przy podobnych pracach wiertło szybko się nagrzewa i musimy często przerywać proces ostrzenia – w przeciwnym wypadku doprowadzimy do stałego uszkodzenia lub nawet złamania wiertła. Szlifierka sprawdzi się w przypadku większych wierteł do betonu czy drewna, choć nie warto w ten sposób odnawiać wierteł specjalistycznych – lepiej oddać je w ręce specjalistów lub spróbować naostrzyć przyrządem do ostrzenia.

Szlifierko-ostrzałka

Innym urządzeniem, które nadaje się do ostrzenia wierteł, jest szlifierko-ostrzałka. Cechuje się o wiele większą precyzją pracy niż tradycyjna szlifierka, daje większe możliwości w zakresie średnicy ostrzonych wierteł, a także często posiada opcję chłodzenia wierteł w czasie pracy. Łatwe dostosowanie kąta ostrzenia oraz szybszy przebieg procesu zdecydowanie przewyższa funkcjonalność zwykłej szlifierki pod tym względem. Jednak nie każdy z nas posiada tego typu urządzenie, a jeśli chcemy łatwiej ostrzyć wiertła, lepiej zaopatrzyć się w specjalny przyrząd.

Data publikacji: 01.03.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

TOP 3 narzędzia do obróbki metalu marki Erbauer

TOP 3 narzędzia do obróbki metalu marki Erbauer
Profesjonalna obróbka metalu to poważne zadanie, do którego potrzebujesz niezawodnego sprzętu. Właśnie dlatego oferujemy Ci narzędzia ma...
Czytaj więcej

Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów?

Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów?
Wiercenie otworów wydaje się czynnością prostą, jednak zła technika pracy i brak dostosowania odpowiednich narzędzi sprawia często, że efekt naszych w...
Czytaj więcej

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?
Elektronarzędzia takie jak wiertarki, które wybieramy do naszego domu, rzadko kiedy wyposażone są w wiertła – te dokupujemy sami w zależności od...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak naostrzyć wiertło?