Jak naprawić odpryski emalii na wannie?

Wanny emaliowane, dawniej cieszące się ogromną popularnością, są obecnie częściowo zastępowane wannami akrylowymi. Jednak ciągle wielu z nas chętnie sięga po bardziej klasyczne i o wiele trwalsze modele stalowe i wykończone białą powłoką emalii. Co jednak, kiedy na wannie powstaną nieestetyczne odpryski? Czy wówczas musimy zdecydować się na zakup nowej wanny, czy możemy samodzielnie naprawić odpryski na emalii?

Uszkodzenia wanny emaliowanej

Do uszkodzenia emaliowanej powłoki może dojść w różnych sytuacjach codziennego życia – w czasie kąpieli czy też podczas sprzątania. Niestety na tego typu wyposażeniu wszelkie odpryski są doskonale widoczne i potrafią zaburzyć staranną aranżację na miarę współczesnej łazienki. Niewielu z nas w takiej sytuacji decyduje się na wymianę wanny na nową – to kosztowny zakup, pojedynczy odprysk rzadko staje się bodźcem do podobnych inwestycji. Na szczęście istnieje prosty sposób na naprawienie emaliowanej wanny. Nowoczesne środki chemiczne pozwalają bowiem na skuteczne maskowanie wszelkich odprysków i zarysowań, a po zabiegu wanna wygląda jak nowa!

Jak naprawić odprysk na wannie emaliowanej?

Renowację wanny w łazience z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie, pod warunkiem, że zaopatrzymy się w odpowiedni środek do naprawy odprysków na emalii. Dostępne są preparaty w formie zaprawek posiadających właściwości kleju, jak również spraye umożliwiające błyskawiczne przeprowadzenie naprawy. Jak się zabrać za renowację wanny?

sm1_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm1_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm1_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm1_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wannie

Krok I – przede wszystkim musimy wyrównać powierzchnię, na której doszło do uszkodzenia. Konieczne będzie usunięcie odstających fragmentów emalii oraz zmatowienie tego miejsca.

Krok II – starannie oczyszczamy i osuszamy odprysk – kurz lub wilgoć mogłyby osłabić przyczepność środka renowacyjnego, a tym samym wpłynąć na jego szybsze, ponowne uszkodzenie.

Krok III – nakładamy preparat. W przypadku emalii w sprayu rozpylamy ją z odległości ok. 20-30 cm i pozostawiamy do wyschnięcia. Proces można powtórzyć kilkukrotnie, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Emalie zaprawkowe nanosimy pędzelkiem. Uzyskana powłoka będzie idealnie stapiała się z emalią na wannie i przywróci jej dawny, piękny wygląd.

Porada eksperta

Naprawę wanny emaliowanej należy odpowiednio zaplanować – w zależności od zastosowanego środka całkowite wyschnięcie może zająć nawet 72 h. Wówczas naprawiona powierzchnia zyska właściwości wodoodporne oraz stanie się niewrażliwa na detergenty. W związku z tym najlepszym momentem na naprawę wanny emaliowanej jest dzień wyjazdu na weekend lub dłuższe wakacje.

sm3_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm3_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm3_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm3_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wannie

Uniwersalne zastosowanie emalii renowacyjnych

Środki renowacyjne z powodzeniem możesz stosować również na innych elementach wyposażenia pokrytych emalią, np. sprzętach AGD. Jeśli nasza pralka, kuchenka lub lodówka straszy odpryskami, możemy ją łatwo odnowić, ale również zabezpieczyć. W przypadku urządzeń wszelkie uszkodzenia narażają je na powstawanie i rozprzestrzenianie się rdzy – użycie preparatu naprawczego pomoże zahamować ten proces i tym samym wydłużyć żywotność naszego sprzętu AGD.

sm2_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm2_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm2_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wanniesm2_Jak_naprawi_odpryski_emalii_na_wannie