Produkty

Jak naprawić pękniętą ścianę?

Jak naprawić pękniętą ścianę?

Rysy i pęknięcia na ścianach mogą powstawać z różnych powodów, jednak większość z nich można skutecznie naprawić. Oto kilka sposobów na trwałe i skuteczne wypełnienie ubytku.

masa szpachlowaPrzyczyny pęknięć ścian

Każdy budynek powoduje naturalne osadzanie się gruntu, a jego pełna stabilizacja następuje zwykle po około 2 latach od postawienia – w tym czasie na ścianach mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Inną przyczyną pojawiania się pęknięć może być niewłaściwe osadzenie fundamentów lub błędy wykonawcze. Wytrzymałość wszelkich materiałów powinna być wyliczona przez projektantów i zrealizowana z bezpiecznym zapasem. Również zmiany temperatury oraz wilgotności mogą zwiększać szanse na pęknięcia. Ściany zwykle tworzone są z cegieł, pustaków czy betonu, które mają dużą wytrzymałość na ściskanie, jednak niewielką na rozciąganie. Kiedy w którymś materiale zostaną przekroczone naprężenia rozciągające, na ścianach mogą pojawić się rysy.

Odpowiednia diagnoza ścian

Zarysowania i pęknięcia ścian przebiegają zwykle prostopadle do naprężeń rozciągających. Pęknięcia nie większe niż 1 mm, które się nie powiększają, zazwyczaj nie się objawem poważniejszych wad konstrukcyjnych. Jednak gdy są one szersze i głębsze i stale się powiększają, powinniśmy zasięgnąć rady architekta lub konstruktora.

Aby skutecznie oceniać stopień pęknięć, możemy wykorzystać zwykły gips. Wystarczy, że do szczeliny w kilku miejscach nałożymy warstwę gipsu. Po kilku dniach sprawdzamy: jeśli gips jest gładki – pęknięcie nie zwiększa się, ale jeżeli na gipsie pojawią się rysy, oznacza to, że pęknięcie z czasem może się pogłębiać, a obok mogą pojawiać się kolejne.Wówczas najlepiej skonsultować się z fachowcem.

Naprawa pęknięć

Jeśli pęknięcia stanowią jedynie problem estetyczny, możemy przystąpić do prac tuszujących ubytek. Najpierw osłaniamy podłogę i sprzęty domowe, aby uniknąć mozolnego sprztania i usuwania pyłu.Następnie poszerzamy szczelinę, tak by uzyskała ona kształt litery „V” – najlepiej zrobić to przy pomocy trójkątnej skrobaczki. Usuwamy powstały pył i okrągłym pędzlem rozprowadzamy w szczelinach emulsję gruntującą albo farbę podkładową. Przy szczególnie chłonnych tynkach możemy przed zagruntowaniem zwilżyć naprawiane szczeliny mokrym pędzlem. Jeśli tynk jest stary, warto wzmocnić podłoże, a wszelkie potencjalne odspojenia należy skuć.

Po 24 godzinach od wyschnięcia gruntu, wypełniamy szczeliny masą szpachlową. Można użyć gładzi szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania lub gotowej masy akrylowej. Masę nakładamy szpachlą, prostopadle do kierunku pęknięcia, na zmianę z obu stron. Przy większych ubytkach tynku (po skuwaniu) możemy jego powierzchnię uzupełnić zaprawą szybko twardniejącą lub też otynkować w tradycyjny sposób.

Uwaga! Nie warto stosować masy akrylowej (wyciskanej z pistoletu), gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe i pojawienie się kolejnych pęknięć jest jedynie kwestią czasu.

Warstwowe utrwalenie ubytkówsiatka zbrojąca Castorama

Aby wypełnienie pęknięć było trwałe, użytą masę należy nakładać dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcia, a potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siatka zbrojąca, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siatkę o szerokości ok 10 cm,wciskamy szpachlą w świeży pas masy gipsowej, tak aby nie była widoczna.

Kolejną warstwę wypełniającą nakładamy po całkowitym wyschnięciu warstwy poprzedniej. W zależności od ilości i rodzaju użytej masy szpachlowej, pozostawiamy naprawianą ścianę do wyschnięcia na 1 do 12 godzin. W przypadku dużych pęknięć lub powiększających się szczelin warto dodatkowo okleić powierzchnię paskami taśmy maskującej. Po wyschnięciu i usunięciu nadmiaru masy, wyrównujemy powierzchnię, np. papierem ściernym. Następnie możemy ścianę dowolnie wykończyć.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?

Do czego służą masy szpachlowe i jak je stosować?
Dzięki masom szpachlowym możemy w łatwy sposób naprawić ściany w naszym mieszkaniu i przywrócić im estetyczny wygląd. Pozwalają na prace...
Czytaj więcej

Właściwości żywic iniekcyjnych

Właściwości żywic iniekcyjnych
Dzięki nim możliwe jest skuteczne eliminowanie problemów, takich jak rysy i pęknięcia w betonie czy kamieniu. Odznaczają się wysoką elastycznością i o...
Czytaj więcej

Sposoby na spękania i nierówności w ścianach

Sposoby na spękania i nierówności w ścianach
Nieskazitelnie wyglądająca po remoncie ściana cieszy nasze oczy dotąd, aż pojawią się na niej zarysowania i spękania – wtedy wkraczamy do akcji ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić pękniętą ścianę?