Jak naprawić uszkodzone meble?

Uszkodzone meble nie tylko mogą być mniej funkcjonalne, ale przede wszystkim tracą na estetyce. Dlatego różnego rodzaju defekty staramy się zawsze usuwać, jednak nie zawsze wiemy, w jaki sposób to zrobić. Kupowanie nowych mebli czy nawet wykorzystanie środków do pielęgnacji wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto zatem uszkodzenia naprawić samodzielnie.

Zrób to sam

Nie wszystkie meble cechują się dużą wytrzymałością, dlatego musimy być gotowi na ich ewentualne defekty. Chwila naszej nieuwagi może doprowadzić od powstania mało estetycznego wgniecenia czy zadrapania. Z biegiem czasu niektóre materiały stają się bardziej podatne na takie uszkodzenia, a ich naprawa może być dużym obciążeniem dla naszego portfela. Jeżeli dysponujemy chwilą wolnego czasu, to warto spróbować usunąć defekty mebli samodzielnie. Wykorzystując składniki, które aktualnie mamy w domu, możemy pozbyć się niektórych uszkodzeń i skutecznie zamaskować te, które wyglądają mało estetycznie.

Sposoby na zadrapania i rysy

Jednym z naszych największych problemów są zazwyczaj zadrapania i rysy na meblach, których trudno uniknąć. Półki mogą się zarysować od stojących na nich dodatków, a szafa w wyniku naszej nierozwagi. Problem z zarysowaniami pojawia się w domach, w których są małe dzieci oraz zwierzęta. W takich przypadkach warto zrobić użytek z wazeliny. Należy posmarować nią zniszczone miejsca, a po 24 godzinach dokładnie wypolerować. W podobny sposób można również wykorzystać pastę do butów, jednak jej kolor powinien być maksymalnie zbliżony do odcienia mebli. W przypadku naprawdę głębokich rys warto wykorzystać wosk, który pozwoli na ich dokładne zamaskowanie. Wosk jednak często jest dla nas źródłem problemów. Zapalone świeczki wyglądają nastrojowo i tworzą niepowtarzalny klimat, jednak ociekający i zaschnięty wosk nie jest już tak estetyczny. Nie próbujmy go zeskrobywać, bowiem możemy tylko porysować powierzchnię. Najlepiej użyć suszarki i skierować nadmuch bezpośrednio na plamę, która po chwili zrobi się miękka.

SMALL_Odplamiacz_do_mebli_Starwax_castoramSMALL_Odplamiacz_do_mebli_Starwax_castoramSMALL_Odplamiacz_do_mebli_Starwax_castoramSMALL_Odplamiacz_do_mebli_Starwax_castoram

Nie daj się wgnieceniom

Wgniecenia powstają zarówno na meblach, jak i na drewnianej podłodze. Uszkodzenia mechaniczne mogą być skutkiem złej eksploatacji lub niespodziewanych wypadków. Okazuje się, że wcale nie musimy przemeblowywać pokoju, aby dywan zakrył mało estetyczne miejsce. Nie jest również konieczne branie kredytu na nową podłogę czy zestaw mebli. Do usunięcia wgniecenia wystarczą nam żelazko oraz zwilżona ścierka. Metoda ta sprawdza się najskuteczniej na drewnie nielakierowanym, jednak w każdym przypadku zaleca się przeprowadzenie próby w niewidocznym miejscu. Wgniecenie należy zwilżyć gąbką, a następnie przyłożyć na nie również wilgotny ręcznik papierowy lub ściereczkę. Następnie należy rozprasować ręcznik rozgrzanym na najwyższą temperaturę żelazkiem. W tym czasie powinna wytwarzać się duża ilość pary, a czynność ta nie może trwać krócej niż 3 minuty. Im wgniecenie jest głębsze, tym dłużej powinniśmy je prasować.

SMALL_zdbany_wiekowy_mebelSMALL_zdbany_wiekowy_mebelSMALL_zdbany_wiekowy_mebelSMALL_zdbany_wiekowy_mebel