Jak naprawić zerwany zawias w meblach?

Wieloletnie użytkowanie lub wykonanie mebli z materiałów gorszej jakości (np. płyt wiórowych) może doprowadzić do poluzowania mocowań zawiasów, a nawet ich wyrwania. Na szczęście istnieją proste sposoby na ich naprawę, dzięki czemu przywrócimy możliwość bezproblemowego otwierania i zamykania drzwiczek.

Przesunięcie położenia zawiasu

Najprostszym sposobem na naprawę wyrwanego zawiasu jest przesunięcie go o 1-2 cm w górę lub dół. Musimy jednak pamiętać, aby zmiany położenia dokonać zarówno na drzwiczkach, jak i samej szafce. Aby ułatwić wkręcenie śrub w nowym miejscu, zalecane jest zrobienie w pierwszej kolejności niewielkich otworów, dzięki czemu łatwiej przytwierdzimy wkręty i wykonamy mocowanie.

Nieco więcej problemów taka metoda przyniesie w przypadku zawiasów puszkowych, dla których dodatkowo będziemy musieli wyciąć otwory, aby osadzić w nich zawias. Najłatwiej wykonać je przy użyciu dłuta stolarskiego. Zmiana położenia zawiasu wiąże się z pozostawieniem nieestetycznych otworów po poprzednim mocowaniu całego machanizmu. Na szczęście dziury znajdują się po wewnętrznej stronie mebla i dla postronnego obserwatora pozostaną niewidoczne.

Wypełnienie

Nieco mniej trwałą, ale za to bardzo szybką w wykonaniu metodą, jest wypełnienie otwóru, z którego śruby zostały wyrwane. W tym celu wypełniamy go klejem do drewna z dodatkiem trocin lub papieru, żeby masa miała bardziej zwartą konsystencję. Następnie całość pozostawiamy na około godzinę, aby nieco wyschła, po czym przykręcamy zawias (bez drzwiczek) i pozostawiamy na noc do całkowitego utwardzenia wypełnionego otworu.

Kołek

Nieco podobną, ale bardziej pracochłonną metodą jest zastosowanie drewnianego kołka, który wkładamy w otwór na śrubę. Kołek powinien jednak być nieco od niego szerszy, dlatego otwór musimy rozwiercić do rozmiarów kawałka drewna, który chcemy tam umieścić. Podczas tej czynności należy być bardzo ostrożnym, aby nie przewiercić się na drugą stronę mebla i nie przyczynić się do powstania kolejnej szkody.

Następnie środek wypełniamy klejem do drewna i wkładamy do niego kołek. Całość pozostawiamy na kilka godzin. Gdy klej wyschnie, dłutem lub małą piłką odcinamy wystającą część kołka do poziomu płyty. Dodatkowo możemy jeszcze przeszlifować to miejsce drobnoziarnistym papierem ściernym. Ostatnim krokiem jest ponowne przykręcenie zawiasów. Zastosowanie powyższego sposobu przy tego typu uszkodzeniach zapewnia trwałe mocowanie zawiasów na długi czas.

SMALL_zawiasSMALL_zawiasSMALL_zawiasSMALL_zawias

Zastosowanie innych wkrętów

Jeżeli do zawiasów, które się poluzowały lub zostały wyrwane, użyliśmy pierwotnie krótkich wkrętów, możemy je zastąpić nowymi, których rozmiary będą nieco większe. Pamiętajmy jednak, żeby ich długość pasowała do konkretnego rodzaju zawiasu i aby nowy wkręt nie przebił się na drugą stronę. Musi być on również na tyle duży, aby mocno zagnieździł się w ściance mebla, który naprawiamy.

Wzmocnienie ścianki

Gdy ścianka, do której chcemy przymocować zawias, jest na tyle uszkodzona lub rozmiękczona (np. z powodu działania wilgoci), możemy miejsce przytwierdzenia zawiasu wzmocnić niewielką drewnianą listwą. Pomoże nam to trwalej umiejscowić zawias. W przeciwnym wypadku miękki materiał nie da gwarancji solidnego mocowania. Przy tego rodzaju naprawie musimy również pamiętać o konieczności wyregulowania całego mechanizmu, aby pomiędzy drzwiczkami i meblem nie pozostała widoczna nieestetyczna szczelina, która negatywnie wpłynie na wizualny odbiór całości.

SMALL_zawias_naprawianie_wkretySMALL_zawias_naprawianie_wkretySMALL_zawias_naprawianie_wkretySMALL_zawias_naprawianie_wkrety