Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?

Po kilku latach od położenia dachu, często zauważamy na nim zielony nalot z mchu, glonów i porostów. Utrzymująca się wilgoć, niedostateczna wentylacja i nasłonecznienie sprzyjają powstaniu tej niechcianej flory. Jak sobie z nią poradzić?

Miejsca i rodzaje zieleniejących pokryć

Największe szanse na rozwój zielonych dachowych mikroorganizmów mają powierzchnie zacienione, znajdujące się pod drzewami albo w niedużej odległości od lasu. Mocno narażone są dachy wykonane w układzie północ-południe, które od strony północnej osłonięte są dodatkowo drzewami.

Najszybciej i najbardziej zielenieją dachy wykonane z materiałów porowatych, takich jak drewno, zwykłe dachówki ceramiczne, cementowe i bitumiczne, a także pokrycia blaszane z posypką. Gładkie blachy dachowe czy blachodachówki nie są aż tak narażone na pokrywanie się zielonym nalotem.

Jak zapobiegać?

Na nowe dachy warto profilaktycznie zastosować specjalne środki chemiczne, pokrywamy nimi powierzchnię dachu. Szczególnie zalecane jest to przy dachówkach niemalowanych i glazurowanych oraz w szczególnie niesprzyjających warunkach zewnętrznych (zacienienie). Przed położeniem takiego środka powierzchnię dachu musimy umyć, następnie nanieść impregnat np. silikonowy, który chroni przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi i blaknięciem dachówek.

Inną, bardziej ekologiczną metodą zapobiegawczą, jest montowanie na dachu miedzianychkształtek. Miedź wchodzi w reakcję z wilgocią, w wyniku czego wytrącają się rozpuszczalne w wodzie jony miedzi. Jony te niszczą mikroflorę i zapobiegają rozwojowi zielonych nalotów. Kształtki te posiadają specjalnie formowane otwory zwiększające powierzchnię reakcji miedzi z wilgocią. Równomiernie rozprowadzają także wodę po całym dachu. Instalowanie takiego systemu nie jest trudne, nie wymaga też wcześniejszego czyszczenia powierzchni dachu.

Montowanie specjalnych taśm miedzianych może stanowić sposób zapobiegania, ale także oczyszczania zazielenionych już dachów. Taśma ma w sobie wielowarstwową tkaninę miedzianą wyplataną z drutów o grubości około 0,1 mm a także warstwę wodochłonną. W zależności od powierzchni dachu stosuje się taśmy o rożnej ilości warstw utkanych z miedzi. Z miedzianą taśmą zintegrowana jest taśma klejąca, dzięki czemu montaż na dachu jest bardzo prosty.

inspiracje/czyszczenie_dachu_z_zielonego_nalotuinspiracje/czyszczenie_dachu_z_zielonego_nalotuinspiracje/czyszczenie_dachu_z_zielonego_nalotuinspiracje/czyszczenie_dachu_z_zielonego_nalotu

Sposoby czyszczenia i zabezpieczania dachu

Jeśli dach został już zaatakowany przez zielone mikroorganizmy – powinniśmy do przemyć i usunąć nalot. Możemy zrobić to np. twardą drucianą szczotką, myjką ciśnieniową lub zlecić profesjonalistom. Nie każdą bowiem powierzchnię dachową możemy mocno szorować i traktować wodą z detergentami.

Na oczyszczony, dokładnie pokryty środkami biobójczymi i wysuszony dach możemy nakładać substancje zabezpieczające i impregnujące.

O czym powinniśmy pamiętać?

Jeśli nie stosujemy na dachach zabezpieczenia z miedzi (kształtek, taśm), powinniśmy powstające naloty okresowo usuwać. Zaleca się, by glony, mchy i pleśń usuwać (licząc od momentu pokrycia dachu):

z dachówek ceramicznych – po około 7 latach,

z dachówek ceramicznych angobowanych, po około 10 latach,

z ceramicznych glazurowanych, po około 15 latach,

z dachówek cementowych malowanych, po 10 latach,

z cementowych malowanych i lakierowanych, po około 15 latach.

inspiracje/preparat_zwalczajacy_mechinspiracje/preparat_zwalczajacy_mechinspiracje/preparat_zwalczajacy_mechinspiracje/preparat_zwalczajacy_mech