Produkty

Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?

Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?

Po kilku latach od położenia dachu, często zauważamy na nim zielony nalot z mchu, glonów i porostów. Utrzymująca się wilgoć, niedostateczna wentylacja i nasłonecznienie sprzyjają powstaniu tej niechcianej flory. Jak sobie z nią poradzić?

czyszczenie dachu z zielonego nalotuMiejsca i rodzaje zieleniejących pokryć

Największe szanse na rozwój zielonych dachowych mikroorganizmów mają powierzchnie zacienione, znajdujące się pod drzewami albo w niedużej odległości od lasu. Mocno narażone są dachy wykonane w układzie północ-południe, które od strony północnej osłonięte są dodatkowo drzewami.

Najszybciej i najbardziej zielenieją dachy wykonane z materiałów porowatych, takich jak drewno, zwykłe dachówki ceramiczne, cementowe i bitumiczne, a także pokrycia blaszane z posypką. Gładkie blachy dachowe czy blachodachówki nie są aż tak narażone na pokrywanie się zielonym nalotem.

Jak zapobiegać?

Na nowe dachy warto profilaktycznie zastosować specjalne środki chemiczne, pokrywamy nimi powierzchnię dachu. Szczególnie zalecane jest to przy dachówkach niemalowanych i glazurowanych oraz w szczególnie niesprzyjających warunkach zewnętrznych (zacienienie). Przed położeniem takiego środka powierzchnię dachu musimy umyć, następnie nanieść impregnat np. silikonowy, który chroni przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi i blaknięciem dachówek.

Inną, bardziej ekologiczną metodą zapobiegawczą, jest montowanie na dachu miedzianychkształtek. Miedź wchodzi w reakcję z wilgocią, w wyniku czego wytrącają się rozpuszczalne w wodzie jony miedzi. Jony te niszczą mikroflorę i zapobiegają rozwojowi zielonych nalotów. Kształtki te posiadają specjalnie formowane otwory zwiększające powierzchnię reakcji miedzi z wilgocią. Równomiernie rozprowadzają także wodę po całym dachu. Instalowanie takiego systemu nie jest trudne, nie wymaga też wcześniejszego czyszczenia powierzchni dachu.

Montowanie specjalnych taśm miedzianych może stanowić sposób zapobiegania, ale także oczyszczania zazielenionych już dachów. Taśma ma w sobie wielowarstwową tkaninę miedzianą wyplataną z drutów o grubości około 0,1 mm a także warstwę wodochłonną. W zależności od powierzchni dachu stosuje się taśmy o rożnej ilości warstw utkanych z miedzi. Z miedzianą taśmą zintegrowana jest taśma klejąca, dzięki czemu montaż na dachu jest bardzo prosty.

 Sposoby czyszczenia i zabezpieczania dachu

Jeśli dach został już zaatakowany przez zielone mikroorganizmy – powinniśmy do przemyć i usunąć nalot. Możemy zrobić to np. twardą drucianą szczotką, myjką ciśnieniową lub zlecić profesjonalistom. Nie każdą bowiem powierzchnię dachową możemy mocno szorować i traktować wodą z detergentami.preparat zwalczający mech

Na oczyszczony, dokładnie pokryty środkami biobójczymi i wysuszony dach możemy nakładać substancje zabezpieczające i impregnujące.

O czym powinniśmy pamiętać?

Jeśli nie stosujemy na dachach zabezpieczenia z miedzi (kształtek, taśm), powinniśmy powstające naloty okresowo usuwać. Zaleca się, by glony, mchy i pleśń usuwać (licząc od momentu pokrycia dachu):

  • z dachówek ceramicznych – po około 7 latach,

  • z dachówek ceramicznych angobowanych, po około 10 latach,

  • z ceramicznych glazurowanych, po około 15 latach,

  • z dachówek cementowych malowanych, po 10 latach,

  • z cementowych malowanych i lakierowanych, po około 15 latach.

Data publikacji: 03.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką farbę do malowania dachu z blachy wybrać?

Jaką farbę do malowania dachu z blachy wybrać?
Dach to reprezentatywna część domu – widzą ją nie tylko nasi goście, ale również postronni przechodnie. Z uwagi na ciągłe przebywanie w t...
Czytaj więcej

Malowanie dachu – wybieramy odpowiednią farbę

Malowanie dachu – wybieramy odpowiednią farbę
Jeśli nasze pokrycie dachowe straciło swoją dawną estetykę, lecz nadal jest w pełni funkcjonalne, nie opłaca nam się go wymieniać. Na szczęście mo...
Czytaj więcej

Dach mansardowy – konstrukcja, zalety i wady

Dach mansardowy –  konstrukcja, zalety i wady
Dach mansardowy jest obecnie rzadko spotykanym rozwiązaniem architektonicznym w nowoczesnym budownictwie. Warto jednak znać jego konstrukcję, chociażb...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?