Produkty

Jak odetkać zlew i udrożnić syfon?

Jak odetkać zlew i udrożnić syfon?

Zaczyna się od bulgoczącej w rurach wody, a kończy na tym, że odpływ się zatyka, woda spływa wolno lub nie spływa wcale. Jak odetkać zlew i udrożnić syfon?

Przepychacz lub pompka

Najprostszą metodą udrażniania przewodu kanalizacyjnego jest użycie gumowego przepychacza do rur. Gumowy kielich nakładamy na otwór odpływowy, dociskamy i energicznie ciągniemy za drewniany uchwyt. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, tak aby całkowicie wypompować zalegające w rurach nieczystości.

Uwaga! Aby poprawić efektywność, warto dodatkowo zatkać drugą ręką otwór przelewowy w umywalce, a przed całą czynnością okolice odpływu nasmarować czymś tłustym (np. wazeliną).

Nowocześniejszym rozwiązaniem jest tzw. pompka do rur. Konstrukcja pompki do udrażniania przypomina strzykawkę z gumową przyssawką. W tym przypadku rozwiązania są dwa – po napełnieniu urządzenia wodą zalegające nieczystości można przepchnąć lub – już bez użycia wody – odessać je (przy pomocy pompki).

Czyszczenie syfonu

W tym celu należy odkręcić syfon – to właśnie w tym miejscu zatrzymuje się większość śmieci, które dostają się do odpływu. Pamiętajmy, by podstawić pod syfon naczynie, do którego spłyną woda i nieczystości. Zabrudzenia usuwamy ręcznie (zalecane jest skorzystanie z gumowych rękawiczek). Następnie odkręcamy nakrętkę syfonu i zdejmujemy całą jego konstrukcję wraz z rurą odpływową umieszczoną w otworze w ścianie. Na koniec przepłukujemy poszczególne części syfonu i całość z powrotem montujemy.

Sprężyna hydrauliczna

Jeżeli powyższe metody nie skutkują, oznacza to, że nieczystości zalegają głębiej. Zanim wezwiemy hydraulika, możemy jeszcze samodzielnie spróbować udrożnić podejście kanalizacyjne. W tym celu potrzebujemy sprężyny kanalizacyjnej, nazywanej również żmiją. Sprężyna z jednej strony zakończona jest ostrą końcówką, a z drugiej drewnianą korbką.

Po rozkręceniu syfonu i zdjęciu gumowej redukcji wsuwamy sprężynę do rury kanalizacyjnej. Kręcenie korbką sprawia, że drut przebija się przez nieczystości. Jeśli natkniemy się na opór – wyciągamy sprężynę (nie ciągniemy jej na siłę, spiralę łatwo wyciągnąć, jeśli będziemy kręcić korbką w drugą stronę) i usuwamy nieczystości zgromadzone na jej końcu.

Uwaga! Sprężyny kanalizacyjne charakteryzują się różną wielkości i długością. O ile w przypadku umywalki i zlewozmywaka wystarczy sprężyna o szerokości od 4 do 6 mm, tak w przypadku miski WC – od 6 do 10 mm.

Środki chemiczne

Z jednej strony ich zastosowanie wymaga mniej wysiłku, z drugiej – środki chemiczne do udrażniania rur zaleca się stosować profilaktycznie, rzadko zadziałają na zatory, które powstały w dalszej części instalacji. Pamiętajmy jednak, że zupełnie inne nieczystości znajdują się w kuchni i w łazience – o ile resztki jedzenia można spróbować rozpuścić sodą i octem (wsypać 2-3 łyżki sody do odpływu i wlać pół szklanki octu, po kwadransie zalać gorącą wodą), o tyle zator łazienkowy może stanowić poważniejszy problem. Można wówczas spróbować wielu dostępnych na rynku środków chemicznych, które zwykle mają w swoim składzie wodorotlenek sodu. Do udrażniania odpływów wykorzystać możemy też specjalne środki w żelu – są skuteczniejsze o granulowanych i nie szkodzą tak instalacji kanalizacyjnej.

Uwaga! W przypadku środków z wodorotlenkiem sodu należy postępować bardzo uważnie, aby uniknąć poparzenia i pamiętać, że środki tego rodzaju niszczą aluminium. Jeśli nasza instalacja posiada aluminiowe elementy, należy próbować jedynie mechanicznych metod udrożniania.

 

Data publikacji: 03.03.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wszystko, co warto wiedzieć o spirali kanalizacyjnej

Wszystko, co warto wiedzieć o spirali kanalizacyjnej
Zastosowanie spirali do rur stanowi jeden z najprostszych sposobów na udrożnienie zatkanych rur przy umywalce czy wannie. Jak jej używać i czym...
Czytaj więcej

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne

Przydatne narzędzia hydrauliczne i instalacyjne
Chcąc naprawić lub wymienić instalację hydrauliczną, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią nam to zadanie. Oto zbiór tych, które mogą nam si...
Czytaj więcej

Jak udrożnić domową kanalizację?

Jak udrożnić domową kanalizację?
Zapchana kanalizacja to nic przyjemnego, jednak nie musi od razu oznaczać wizyty hydraulika. Zazwyczaj zaczyna się niepozornie – woda w zlewie l...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odetkać zlew i udrożnić syfon?