Jak odkręcić oporne i zardzewiałe śruby?

Każdy z nas spotkał się z pewnością z problemem odkręcenia zapieczonej śruby, dlatego wiemy, jak bardzo taka mała rzecz może nam uprzykrzyć życie. Istnieją na szczęście proste i niedrogie sposoby, które przyjdą z pomocą podczas kolejnego zmagania się z oporną śrubą. Dzięki nim zaoszczędzimy nie tylko sporo nerwów i sił, ale także poświęconego czasu.

Narzędzia

Pierwsze podejście do śruby (także tej zardzewiałej) zawsze jest pewną niewiadomą. Jeżeli do odkręcania używamy kluczy płaskich, to po początkowych niepowodzeniach powinniśmy je czym prędzej odłożyć. Dużo większą skuteczność dają klucze nasadowe lub oczkowe, zwłaszcza, że w niektórych modelach mamy możliwość zastosowania długiego ramienia, które zwiększa siłę działającą na oporną śrubę. Podczas pracy najlepiej poruszyć zardzewiały element kręcąc naprzemiennie kluczem w lewą i prawą stronę. Pomocny może okazać się również młot lub inne ciężkie narzędzie, którym uderzamy o ramię klucza zwiększając dodatkowo moc, z jaką śruba (bądź nakrętka) zostanie poddana.

Preparaty

Jeżeli odkręcenie zapieczonej śruby przy użyciu narzędzi kończy się niepowodzeniem, powinniśmy zastosować specjalne preparaty dostępne na rynku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nafty, która charakteryzuje się dużymi właściwościami penetrującymi. Wystarczy, że posmarujemy nią zardzewiały element i zaczekamy, aż możliwe stanie się poluzowanie śruby. Wadą nafty jest jednak długi czas oczekiwania na rezultaty jej działania.

small_Cegi_Dedra_do_lamania_glazury-200988-132242small_Cegi_Dedra_do_lamania_glazury-200988-132242small_Cegi_Dedra_do_lamania_glazury-200988-132242small_Cegi_Dedra_do_lamania_glazury-200988-132242

Dlatego producenci wyszli nam na przeciw i stworzyli odrdzewiające substancje o szybkim działaniu. Wystarczy, że śrubę spryskamy takim preparatem i odczekamy kilka minut, aż substancja rozpuści rdzę. Możemy również użyć specjalnych pianek penetrujących, których zasada działania jest w zasadzie taka sama. Wybór produktów jest bardzo szeroki, a dostępne są one w każdym sklepie z artykułami metalowymi.

Podgrzewanie

W przypadku, gdy powyższe metody zawiodą, spróbujmy podgrzać zardzewiałe miejsce przy użyciu palnika. Oporne elementy powinny ustapić pod wpływem wysokiej temperatury. Ten sposób wymaga jednak od nas właściwego wyczucia posługiwania się palnikiem, ponieważ zbyt długie jego użycie grozi ryzykiem uszkodzenia połączenia śrubowego oraz rozhartowania i zniekształcenia samej śruby. W takim przypadku późniejsza próba jej odkręcenia może skończyć się niepowodzeniem. Pamiętajmy również, że przystępujemy do tej czynności dopiero, gdy całość nieco wystygnie.

Innym sposobem jest wykorzystanie podgrzewacza indukcyjnego. Jest to urządzenie elektryczne, które zmienia prąd o zwykłym napięciu w prąd o wysokiej częstotliwości, dzięki wbudowanemu falownikowi. Specjalne spirale wytwarzają pole magnetyczne i wystarczy, że w jego obrębie znajdzie się oporna śruba, aby jej temperatura zaczęła gwałtownie wzrastać. Tego rodzaju urządzenie stosujemy do odkręcenia śrub w silnikach i innych mechanizmach lub w przypadku bardzo dużych elementów, ponieważ cechuje się wysoką skutecznością i nie niesie innych zagrożeń, jak ma to miejsce w przypadku zastosowania palnika.

Rozwiercenie

Jeżeli wszystkie sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu i śruba w dalszym ciągu mocno tkwi na swoim miejscu, pozostaje nam jedynie jej usunięcie. W tym celu używamy wiertarki z wiertłem do metalu i rozwiercamy śrubę lub oporną nakrętkę. Wymaga to nieco siły i precyzji, aby nie uszkodzić elementów znajdujących się w bezpośredniej bliskości usuwanego elementu. Po dokładnym oczyszczeniu wkładamy w to miejsce nową śrubę, co rozwiązuje cały problem.

small_obcengismall_obcengismall_obcengismall_obcengi