Jak odnowić lustro?

Lustro ma w domu każdy z nas. Najczęściej jedno duże i kilka mniejszych, które swobodnie możemy chwycić w dłoni. Lustrem dekorujemy dane wnętrze, w lustrze przeglądamy się w celu weryfikacji swojego wyglądu. Stare, rodzinne pamiątki mogą mieć wartość sentymentalną. Pomimo widocznych zniszczeń, szkoda jest nam je wyrzucić. Odrestaurowane na szczęście mogą nam jeszcze posłużyć przez długi czas.

Bardzo zniszczone lustra trudno będzie przywrócić do pięknego wyglądu. Przede wszystkim konieczna będzie wymiana szkła. Ramę zawsze można przywrócić do formy. Ocena i weryfikacja ich stanu nie jest trudna. Jeśli w lustrze trudno jest się przejrzeć, wyjmijmy szybę, a skupmy się na ramie.

Od czego zaczynamy?

Jak przy wszystkich pracach konserwacyjnych – od oceny stanu technicznego przedmiotu. W tym celu najpierw czyścimy wybrane lustro. Możemy użyć do tego irchy bądź flanelowej szmatki wraz z wodą wymieszaną z mydłem.

Bardzo dobrze sprawdzi się także woda z dodatkiem octu w proporcjach jedna szklanka octu na dwie szklanki wody. W roztworze najlepiej zamoczyć zwykłą, szarą gazetę, a następnie czyścić całą powierzchnię lustra. Na koniec płuczemy lustro ciepłą wodą. Czynność powtarzamy kilka razy.

Gdy cała powierzchnia przedmiotu jest czysta, lepiej widzimy wszystkie zniszczenia. Być może lustro będzie z znacznie lepszym stanie niż wydawało nam się wcześniej.

Jednym ze znanych sposobów na odrestaurowanie lustra mocno zniszczonego jest jego posrebrzanie. Jak wykonuje się taką czynność? Pokrywamy tylną część lustra warstwą srebra. Wówczas element w którym się przeglądamy zyska blask, a wszystkie przebarwienia znikną. Tego typu zabieg powinien wykonać jednak szklarz. Posrebrzanie na własną rękę w domu jest dosyć trudne i kosztowne.

Niekiedy największym problemem są widoczne ślady farby olejnej znajdującej się na powierzchni szkła. Aby je usunąć, moczymy szmatkę w terpentynie, następnie czyścimy plamę, aż ta zupełnie zniknie.

Szybkim sposobem na usunięcie śladów farby będzie także podważenie jej szpachelką. Ze względu jednak na to, że często przy tej okazji rysujemy lustro, rzadko kiedy się ją stosuje.

SMALL_stare_zasniedziale_lustroSMALL_stare_zasniedziale_lustroSMALL_stare_zasniedziale_lustroSMALL_stare_zasniedziale_lustro

Najważniejszy element do renowacji − rama

Ramę starego lustra najłatwiej jest przemalować inną farbą. Zanim to wykonamy, przetrzyjmy zmytą i wysuszoną powierzchnie drewna papierem ściernym . Pozbędziemy się resztek farby, a w miejscach, gdzie przy okazji pojawiły się jakieś zagłębienia, zastosujmy podkład w celu wypełnienia ubytków.

Przed właściwym malowaniem ramy farbą, zaklejmy szybę gazetą lub folią. Tym samym uchronimy ją przed zabrudzeniem.

Wyczyszczoną i osuszoną ramę pokrywamy jedną lub dwiema warstwami podkładu. Po wyschnięciu tego ostatniego możemy zabrać się za malowanie. Do malowania ram rzeźbionych idealnie nadają się farby w sprayu, które z łatwością docierają do wszelakich zakamarków. Malowanie pędzelkiem jest bardziej czasochłonne i wymaga dużej dokładności. Bardzo szykownie prezentują się ramy przemalowane na kolor srebrny, z kolei ciekawym sposobem na dekorację będzie posypanie ich powierzchni brokatem. Mieniące się drobinki będą odbijamy się od tafli lustra.

Gdy lustro jest mocno zniszczone, najlepiej pozostawmy wyłącznie ramę. Ta zwykle ma największą wartość. Lustro wymieńmy na nowe − wymierzając jego szerokość i długość, szklarz bez problemu przytnie potrzebny kawałek tafli.

SMALL_lustro_antyczneSMALL_lustro_antyczneSMALL_lustro_antyczneSMALL_lustro_antyczne