Produkty

Jak odnowić panele ścienne MDF?

Jak odnowić panele ścienne MDF?

Popularne dawniej boazerie zyskały godnego zastępcę, jakim są panele MDF. Często wykorzystuje się je do aranżowania salonów, przedpokojów czy przestrzeni kuchennych. Jednak po pewnym czasie taka dekoracja może się znudzić lub stracić na uroku. Czy koniecznie trzeba wówczas usuwać panele, czy też jednak wystarczy przywrócić im dawną świeżość?

Malowanie paneliKiedy warto odnawiać panele MDF?

Na odnawianie paneli MDF najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu remontu i odświeżeniu wyglądu mieszkania. Demontaż paneli wiązałby się bowiem z dodatkową pracą i dość wymagającymi zadaniami. Zerwanie elementów skutkowałoby odsłonięciem ściany pokiereszowanej otworami, a to z kolei ciągnęłoby za sobą konieczność gładzenia, szlifowania i malowania jej powierzchni. Aby tego uniknąć, można zdecydować się na samodzielnie odrestaurowanie paneli MDF – jak się za to zabrać?

Odnawianie paneli MDF – malowanie

Pnela MDF w salonieNajprostszą i wyjątkowo skuteczną metodą odnawiania paneli MDF jest malowanie. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, wcześniej należy ich powierzchnię dokładnie wyczyścić, a następnie przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Po tym zabiegu można przejść do procesu malowania. Do tego celu możemy wykorzystać farbę akrylową, kredową lub specjalną farbę przeznaczoną do malowania drewna. Aplikacja preparatu również może przebiegać na kilka sposobów.

Nakładanie jej pędzlem jest skuteczne, jeśli jednak martwimy się, że po takiej metodzie na powierzchni paneli MDF pozostaną smugi, pomalujmy podłoże podwójnie – to powinno wyeliminować ślady po pędzlu. Równie dobrze sprawdzi się wałek, jednak precyzyjne wykończenie i tak będzie wymagało posłużenia się pędzlem – w szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach. Trzecią opcją jest malowanie natryskiem – dzięki niemu prace przeprowadzimy wyjątkowo szybko, jednak również w tym przypadku konieczne może się okazać wykonywanie poprawek cienkim pędzelkiem.

Porada Eksperta

Przed przystąpieniem do prac malarskich zabezpieczmy podłoża w bezpośrednim sąsiedztwie paneli MDF przed zachlapaniem farbą. Podłogę wyłóżmy papierem, a ściany obok okładziny oklejmy taśmami malarskimi. Dzięki temu nie przysporzymy sobie dodatkowej pracy podczas remontowania mieszkania,
a unikniemy konieczności ściągania paneli na czas malowania.

Panele MDF CastoramaPo malowaniu – zabezpieczenie paneli MDF

Po malowaniu warto zabezpieczyć kolor i panele MDF przed niszczeniem. Z powodzeniem na ich powierzchnię możemy nałożyć wosk lub lakier, dzięki czemu całość na dłużej zachowa świeży wygląd i intensywną kolorystykę. Niektóre preparaty dodatkowo zabezpieczą okładzinę przed zarysowaniami i odpryskami, a my nie będziemy musieli się przejmować renowacją ścian przez kolejnych kilka lat.

Okleina – błyskawiczna metamorfoza mieszkania

Na panelach MDF z powodzeniem możemy zastosować także okleinę samoprzylepną. To najszybszy sposób na zmianę wizerunku otoczenia, a także metoda dająca wyjątkowo szerokie możliwości aranżacyjne. Okleiny dostępne są bowiem w wielu wzorach i kolorach do wyboru, więc będziemy mogli zrealizować nawet najbardziej fantazyjne wizje wykończenia pomieszczeń mieszkalnych. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, uratujemy elegancki charakter naszego otoczenia bez konieczności inwestowania czasu i pieniędzy w generalny remont mieszkania.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Trójwymiarowe panele ścienne

Trójwymiarowe panele ścienne
Trójwymiarowe panele ścienne to nietypowy, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjny materiał, który sprawdzi się podczas wykańczania ściany. Cieszy się...
Czytaj więcej

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii
Stara drewniana boazeria wciąż pokrywa nasze ściany, ale z pewnością dawno nie jest już ich ozdobą. Zamiast zrywać wszytkie deski możemy ją odnowić, n...
Czytaj więcej

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie
Nowoczesne dekoracyjne panele ścienne zachwycają oryginalnością i różnorodnością. Doskonale nadają się do urozmaicenia wielu różnych wnętrz – zarówno ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić panele ścienne MDF?