Jak odnowić panele ścienne MDF?

Popularne dawniej boazerie zyskały godnego zastępcę, jakim są panele MDF. Często wykorzystuje się je do aranżowania salonów, przedpokojów czy przestrzeni kuchennych. Jednak po pewnym czasie taka dekoracja może się znudzić lub stracić na uroku. Czy koniecznie trzeba wówczas usuwać panele, czy też jednak wystarczy przywrócić im dawną świeżość?

Kiedy warto odnawiać panele MDF?

Na odnawianie paneli MDF najczęściej decydują się osoby, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu remontu i odświeżeniu wyglądu mieszkania. Demontaż paneli wiązałby się bowiem z dodatkową pracą i dość wymagającymi zadaniami. Zerwanie elementów skutkowałoby odsłonięciem ściany pokiereszowanej otworami, a to z kolei ciągnęłoby za sobą konieczność gładzenia, szlifowania i malowania jej powierzchni. Aby tego uniknąć, można zdecydować się na samodzielnie odrestaurowanie paneli MDF – jak się za to zabrać?

SM1_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM1_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM1_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM1_Jak_odnowic__panele_scienne_MDF

Odnawianie paneli MDF – malowanie

Najprostszą i wyjątkowo skuteczną metodą odnawiania paneli MDF jest malowanie. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, wcześniej należy ich powierzchnię dokładnie wyczyścić, a następnie przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Po tym zabiegu można przejść do procesu malowania. Do tego celu możemy wykorzystać farbę akrylową, kredową lub specjalną farbę przeznaczoną do malowania drewna. Aplikacja preparatu również może przebiegać na kilka sposobów.

Nakładanie jej pędzlem jest skuteczne, jeśli jednak martwimy się, że po takiej metodzie na powierzchni paneli MDF pozostaną smugi, pomalujmy podłoże podwójnie – to powinno wyeliminować ślady po pędzlu. Równie dobrze sprawdzi się wałek, jednak precyzyjne wykończenie i tak będzie wymagało posłużenia się pędzlem – w szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach. Trzecią opcją jest malowanie natryskiem – dzięki niemu prace przeprowadzimy wyjątkowo szybko, jednak również w tym przypadku konieczne może się okazać wykonywanie poprawek cienkim pędzelkiem.

Porada Eksperta

Przed przystąpieniem do prac malarskich zabezpieczmy podłoża w bezpośrednim sąsiedztwie paneli MDF przed zachlapaniem farbą. Podłogę wyłóżmy papierem, a ściany obok okładziny oklejmy taśmami malarskimi. Dzięki temu nie przysporzymy sobie dodatkowej pracy podczas remontowania mieszkania,
a unikniemy konieczności ściągania paneli na czas malowania.

SM3_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM3_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM3_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM3_Jak_odnowic__panele_scienne_MDF

Po malowaniu – zabezpieczenie paneli MDF

Po malowaniu warto zabezpieczyć kolor i panele MDF przed niszczeniem. Z powodzeniem na ich powierzchnię możemy nałożyć wosk lub lakier, dzięki czemu całość na dłużej zachowa świeży wygląd i intensywną kolorystykę. Niektóre preparaty dodatkowo zabezpieczą okładzinę przed zarysowaniami i odpryskami, a my nie będziemy musieli się przejmować renowacją ścian przez kolejnych kilka lat.

Okleina – błyskawiczna metamorfoza mieszkania

Na panelach MDF z powodzeniem możemy zastosować także okleinę samoprzylepną. To najszybszy sposób na zmianę wizerunku otoczenia, a także metoda dająca wyjątkowo szerokie możliwości aranżacyjne. Okleiny dostępne są bowiem w wielu wzorach i kolorach do wyboru, więc będziemy mogli zrealizować nawet najbardziej fantazyjne wizje wykończenia pomieszczeń mieszkalnych. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, uratujemy elegancki charakter naszego otoczenia bez konieczności inwestowania czasu i pieniędzy w generalny remont mieszkania.

SM4_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM4_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM4_Jak_odnowic__panele_scienne_MDFSM4_Jak_odnowic__panele_scienne_MDF