icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganckim wyglądem. Laminowane może być także szkło lub panele podłogowe. Jak dbać o powierzchnie z materiałów laminowanych, by cieszyły nasze oczy nienagannym wyglądem i czystością?

Różne rodzaje powierzchni laminowanych

W naszych domach i mieszkaniach znajdziemy wiele materiałów, które określa się jako laminowane. W pierwszej kolejności wymieńmy choćby niezwykle popularne panele podłogowe, których zalety i przystępne ceny powodują, że korzystamy z nich często i chętnie. Zwróćmy też uwagę na wyposażenia naszych pomieszczeń – do produkcji wielu mebli wykorzystuje się płyty laminowane. Pełnią rolę frontów meblowych, ale także blatów kuchennych czy łazienkowych. Mogą też stanowić elementy dekoracyjne na ścianach lub podstawę rozmaitych konstrukcji, np. wieszaków. W końcu wspomnijmy także o szkle laminowanym – materiał ten najczęściej stosujemy w wykończeniu kuchni i łazienki, a także w roli skrzydeł drzwiowych czy szklanych frontów mebli.

Powierzchnie laminowane – jak je pielęgnować?

Podłogowe panele laminowane są łatwe w czyszczeniu, jednak należy robić to umiejętnie. Podstawowym zabiegiem jest ich odkurzanie przy użyciu miękkiej końcówki odkurzacza, która nie zarysuje ich powierzchni. W dalszej kolejności przecieramy podłogę miękką, wilgotną szmatką, pamiętając jednak, by nie używać do tego nadmiaru wody. Raz na jakiś czas warto także umyć podłogę laminowaną, korzystając ze specjalnego środka przeznaczonego do jej pielęgnacji. Warto pamiętać, że w zachowaniu paneli laminowanych w nienaruszonym stanie pomogą filcowe podkładki umieszczane na spodniej stronie nóg meblowych.

sm__pielegnacja_powierzchni_laminowanychsm__pielegnacja_powierzchni_laminowanychsm__pielegnacja_powierzchni_laminowanychsm__pielegnacja_powierzchni_laminowanych

Płyty laminowane także nie są zbyt wymagające – wykonane z nich fronty czy blaty odświeżymy za pomocą miękkiej szmatki i środków przeznaczonych do pielęgnacji mebli bądź też roztworu wody z płynem do naczyń. Pamiętajmy, by podczas czyszczenia laminowanych elementów nie korzystać z preparatów ściernych, żrących ani nabłyszczających, a także ze środków przeznaczonych do innych powierzchni, np. do armatury. Zrezygnujmy też ze wszelkich przyborów ostro zakończonych – drucianych szczotek czy szorstkich myjek.

Szkło laminowane, które powstaje poprzez połączenie tafli ze specjalną folią, w odróżnieniu od wymienionych wcześniej materiałów jest odporne na działanie rozmaitych środków czyszczących – także zawierających niektóre kwasy i rozpuszczalniki. Jego pielęgnacja nie różni się niczym od pielęgnacji zwykłego szkła. Możemy używać do tego wody i rozmaitych preparatów do czyszczenia szklanych tafli, które po ich wypolerowaniu nie pozostawią nieestetycznych smug. W przypadku czyszczenia szkła ważne jest także korzystanie z miękkich ściereczek i gąbek, które nie porysują jego powierzchni.

Scierki_z_microfibry_Paclan_duo_2_szt.-737605-253411Scierki_z_microfibry_Paclan_duo_2_szt.-737605-253411Scierki_z_microfibry_Paclan_duo_2_szt.-737605-253411Scierki_z_microfibry_Paclan_duo_2_szt.-737605-253411