Produkty

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganckim wyglądem. Laminowane może być także szkło lub panele podłogowe. Jak dbać o powierzchnie z materiałów laminowanych, by cieszyły nasze oczy nienagannym wyglądem i czystością?

pielęgnacja powierzchni laminowanychRóżne rodzaje powierzchni laminowanych

W naszych domach i mieszkaniach znajdziemy wiele materiałów, które określa się jako laminowane. W pierwszej kolejności wymieńmy choćby niezwykle popularne panele podłogowe, których zalety i przystępne ceny powodują, że korzystamy z nich często i chętnie. Zwróćmy też uwagę na wyposażenia naszych pomieszczeń – do produkcji wielu mebli wykorzystuje się płyty laminowane. Pełnią rolę frontów meblowych, ale także blatów kuchennych czy łazienkowych. Mogą też stanowić elementy dekoracyjne na ścianach lub podstawę rozmaitych konstrukcji, np. wieszaków. W końcu wspomnijmy także o szkle laminowanym – materiał ten najczęściej stosujemy w wykończeniu kuchni i łazienki, a także w roli skrzydeł drzwiowych czy szklanych frontów mebli.

Powierzchnie laminowane – jak je pielęgnować?

Podłogowe panele laminowane są łatwe w czyszczeniu, jednak należy robić to umiejętnie. Podstawowym zabiegiem jest ich odkurzanie przy użyciu miękkiej końcówki odkurzacza, która nie zarysuje ich powierzchni. W dalszej kolejności przecieramy podłogę miękką, wilgotną szmatką, pamiętając jednak, by nie używać do tego nadmiaru wody. Raz na jakiś czas warto także umyć podłogę laminowaną, korzystając ze specjalnego środka przeznaczonego do jej pielęgnacji. Warto pamiętać, że w zachowaniu paneli laminowanych w nienaruszonym stanie pomogą filcowe podkładki umieszczane na spodniej stronie nóg meblowych.

Ścierki z microfibry Paclan duo 2 szt.Płyty laminowane także nie są zbyt wymagające – wykonane z nich fronty czy blaty odświeżymy za pomocą miękkiej szmatki i środków przeznaczonych do pielęgnacji mebli bądź też roztworu wody z płynem do naczyń. Pamiętajmy, by podczas czyszczenia laminowanych elementów nie korzystać z preparatów ściernych, żrących ani nabłyszczających, a także ze środków przeznaczonych do innych powierzchni, np. do armatury. Zrezygnujmy też ze wszelkich przyborów ostro zakończonych – drucianych szczotek czy szorstkich myjek.

Szkło laminowane, które powstaje poprzez połączenie tafli ze specjalną folią, w odróżnieniu od wymienionych wcześniej materiałów jest odporne na działanie rozmaitych środków czyszczących – także zawierających niektóre kwasy i rozpuszczalniki. Jego pielęgnacja nie różni się niczym od pielęgnacji zwykłego szkła. Możemy używać do tego wody i rozmaitych preparatów do czyszczenia szklanych tafli, które po ich wypolerowaniu nie pozostawią nieestetycznych smug. W przypadku czyszczenia szkła ważne jest także korzystanie z miękkich ściereczek i gąbek, które nie porysują jego powierzchni.

Data publikacji: 02.02.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Kiedy warto stosować środki do odwapniania

Kiedy warto stosować środki do odwapniania
Nieusuwany osad wapienny nie tylko psuje estetykę danych powierzchni, ale z czasem może także obniżyć funkcjonalność danych przedmiotów czy instalacji...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?